Köpek Bakımında İşinize Yarayacak 3 Öneri

Bir köpek sahiplenmek, pek çok insanın hayal ettiği gibi, harika bir şey
Köpek Bakımında İşinize Yarayacak 3 Öneri

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2018

Elbette, bir köpek sahiplenmek çok büyük bir sorumluluk. Köpeğinize, veya sahiplenmeyi düşündüğünüz bir köpeğe, bakmak kolay bir iş değil. Her ne kadar basit işler olsa da, bunun hayatınız boyunca süreceğini bilmelisiniz.

Sahiplenmeden önce, bir köpeğin kendisine aşık olduğunuz, sevimli bir tüy yumağından daha fazlası olduğunu bilmelisiniz. O, her zaman size bağımlı olacak bir canlı. Yemek için, su içmek için, çişini veya kakasını yapmak için, egzersiz yapmak veya dışarı çıkmak için, her şey için size bağımlı olacak…

O yüzden, bu konularda ciddi olarak düşündüyseniz ve hala bir hayvan sahiplenmeyi istiyorsanız, tebrikler! Hayatınız boyunca sizinle olacak sonsuz bir sevgi kazandınız. Yalnız yine de, köpek bakımı için bilmeniz gereken 3 önemli konu olduğuna inanıyoruz. Öğrenmek ister misiniz? Bu makalede onlardan bahsedelim.

Köpeğinize hakkıyla bakabilmeniz için 3 öneri

köpek bakımı

İsterseniz öncelikle en genel üç başlığı listeleyelim ve sonra onları da kendi içlerinde inceleyelim.

Bakım

Düzenli veteriner kontrolü de bu bölümde yer alıyor. Evet, bir köpek daha fazla harcama demek ancak eğer köpeğinizin sağlıklı ve mutlu yaşamasını istiyorsanız bu harcamalar gerekli.

Aşılar, takip cihazı, ağız temizliği ve yıllık kontroller hayvanınızın sağlığı için hayati önem taşıyor.

Parazitlerin temizlenmesi de ihmal etmemeniz gereken başka bir bakım adımı. Küçücük bir kene minik dostunuzun hayatına mal olabilir. Evde kendi yapacağınız kontrollerin yanı sıra, parazit gideren ilaçlar ve merhemler de gerekli.

Egzersiz yapmak da bu bölümdeki hayati öneme sahip maddelerden biri. Köpeği günde üç defa çişini veya kakasını yapması için dışarı çıkarmanın çile olduğunu düşünen insanlar var. Bu yapılabilecek en büyük hatalardan biri çünkü boyutu ne olursa olsun egzersiz yapmak onların hayatında çok önemli bir yer tutuyor.

Nutrition Besleme

Tutumlu olmak iyi bir şeydir ancak konu yemek olduğunda, bu büyük bir hata olur. Veterinerle konuşarak türüne, fiziksel durumuna ve ağırlığına göre hayvanınızın ihtiyacı olan besinleri ve miktarını öğrenmelisiniz.

Bu bilgiyle, köpeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda en iyi markayı seçebilirsiniz. Size iyi kaliteli mamalar üreten bir marka seçmenizi öneririz. Uzun vadede daha kazançlı olursunuz.

Ve mama saatlerini de ihmal etmeyin. İhtiyaç oldukça temiz su ve yemeğini hazır tutun. Köpekler için günde bir veya iki defa diş temizliği yeterlidir. Ve yemek kasesini ağzına kadar doldurmanız gerekmez.

Onu ara ara sevmeyi ve okşamayı da ihmal etmeyin.

Hijyen

yıkanan köpek

İster bunu evde kendiniz yapın isterseniz dışarıda yaptırın hayvanınızın hijyenini sağlamak da sizin sorumluluğunuzda.Hijyen banyo yaptırmaktan çok daha fazlası. Daha önce de söylediğimiz gibi ağız temizliği çok önemli. Onu bu sebeple (ağız ve diş temizliği) yılda birkaç defa veterinere götürseniz bile, en azında ayda bir defa da evde kendiniz temizlemelisiniz.

Her ne kadar zaman zaman unutulsa da, kulaklar da temiz tutulması gereken önemli kısımlardan. En doğrusu kulak temizliğini haftada bir yapmak.

Ve elbette, fırçalama. Köpeğinizin tüylerini her gün düzenli fırçalamak onu sadece güzelleştirmez aynı zamanda tüylerinin güçlenmesini ve sağlıklı görünmesini sağlar.  

Eğer herhangi bir sorunuz olursa veterineriniz size yardımcı olacak en doğru kişidir. Ancak bu tavsiyeler de köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir hayvan olmasını sağlar. Hadi ama onun sevgisi tüm çabanıza değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.