Köpeklerde Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Köpeklerin nefesleri kötü kokmak zorunda değil! Köpeğinizin nefesinin ferahlığı için bunlara dikkat edin
Köpeklerde Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2018

Köpeklerde ağız kokusu sık görülen bir sorun. Hayvan nadiren ağzını açsa da, dayanılmaz bir kötü koku duyabilirsiniz. O yüzden bu yazıda da köpeklerde kötü ağız kokusunu önleme yollarından bahsedeceğiz.

Neden köpeklerin nefesi kötü kokar?

Hayvanın nefesi kötü kokuyorsa bu sağlıkla ilgili bir sorunu (örneğin; şeker veya böbrek sorunlar), diş sorunları veya hijyen problemi olduğu anlamına gelebilir. Veterinerler her beş köpekten dördünün 3 yaşından önce diş hastalıkları geçirdiğini söylüyor.

Köpeklerde ağız kokusunun en önemli sebebi diş plakalarında bakteri birikimi. Doğru, bu insanların da başına gelen bir problem. Eğer bu plakalar temizlenmezse tükürük katılaşır ve birikintiler oluşur. Bu da diş eti iltihabı ve kanamasına neden olan gingivit’e dönüşür.

köpeklerde ağız kokusu

Daha da ötesi, gingivit ilerlediğinde periodontit’e dönüşür. Bu hastalık diş ve diş etini birbirine bağlayan dokuların kaybına sebep olur. Sonuç ise, iltihaplı ve acı oldu bir hastalık, azı dişi, kesici dişler gibi dişlerin kaybı.

Eğer hayvan ağzını açtığında hafif bir kötü koku duyarsanız, bu hastalıktan kaçınmak için hala zamanınız var. Ama düzgün bir bakım ve hijyene rağmen bu kötü koku devam ediyorsa, karaciğer, böbrek veya midesiyle ilgili sorunları elemek için köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerde ağız kokusunu önlemenin yolları

Aslında basitçe, hijyene (diş fırçalama) ve beslenmesine dikkat ederek köpeklerde ağız kokusu önlenebilir:

1. Dişlerini düzenli olarak fırçalayın

Köpeklerin büyük çoğunluğu acıttığı veya ağızlarına neden fırça sokulduğunu anlamadıkları için ağız hijyeninden hoşlanmazlar. Buna rağmen, sabırlı olmalı ve haftada birkaç defa dişlerini fırçalamalısınız. Pet shoplarda çeşitli diş fırçaları bulabilirsiniz. Veya bir çocuk diş fırçası (bakteri yaymamak için daha önce kullanılmamış olmalı) da kullanabilirsiniz.

Daha da ötesi, köpeklere özel bir diş macunu da almanızı öneririz. Çünkü insanların diş macunları hayvanlar için zehirli olabilecek florür içeriyor. Temizlik son derece önemli ve ona bunu daha yavruyken öğretmeniz en ideali.

Diş fırçalamanın bir ceza olmadığını, bir oyun olduğunu göstermek köpeğin sahibine bağlı. Hayvanın sinirlenmesi veya sizi ısırması halinde ayda bir diş temizliği için onu veterinere de götürebilirsiniz.

2. Kuru mama ile besleyin

Yiyecekler köpeklerde ağız kokusu ile doğrudan alakalıdır. Her yemekten sonra dişleri fırçalanmadığı için, onlara bu işlemi de yapacak mamalar verilmeli. O yüzden en iyisi kuru mamalar. Bu yiyecekler dişlerini temizleyerek kötü kokuları da önler. Yemekten sonra içmesi için bir kase su vermeyi de unutmayın. Böylece su içerek de dişlerini yıkayacaktır.

Mama ve kötü ağız kokusu ile ilgili bir başka tüyo da: Onlara havuç veya elma gibi dişlerini temizlemeye yardımcı olan meyve ve sebzeler yedirmeniz. Bu yiyecekler bakteri tabakalarının oluşumunu önler, diş ve diş etlerini sağlıklı tutar. Emin değilseniz veterinerinize bu meyve ve sebzeleri yiyip yiyemeyeceklerini sorun.

köpeklerde ağız kokusu

3. Oyuncakla ödüllendirin

Sizin istediğiniz gibi davrandığı zamanlarda köpeğinize bir hediye verin; plastik bir çiğneme oyuncağı (kurabiye veya kemik gibi). Oyuncağını çiğnerken aynı zamanda tükürük üretir, dişlerini parlatır ve ağzını da temizler. Bunun için ideal oyuncaklar doğal kauçuk veya naylondur.

Unutmayın, köpeklerde ağız kokusu hayvanın alışkanlıkları ve bakımı ile yakından alakalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.