Köpeğiniz Dişlerinin Fırçalanmasına İzin Vermiyorsa

Bu gibi durumlarda, hayvanın sakinleşmesi için çok fazla empati ve aşırı sabır gösterilmesi gerekir. Köpeğin sahibi nazik olmalı ve olumlu pekiştirme yöntemi kullanmalıdır, böylelikle evcil hayvan korkmaz ve ağız temizliğini iyi bir şey ile ilişkilendirir.
Köpeğiniz Dişlerinin Fırçalanmasına İzin Vermiyorsa

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Hiç şüphe yok ki, köpeklerimiz bizi çok sever, ama onların hijyeni için elimize bir şey aldığımızı gördükleri zaman, yanımızdan hızla uzaklaşırlar. Köpeğiniz dişlerinin fırçalanmasına izin vermiyorsa, size yardımcı olacak olan aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

İtaat etmeyen köpeğin dişlerini fırçalamak için bazı ipuçları

Doğru zamanı seçin

Hepimiz, köpeklerden  istediklerimizi almak için sık sık gafil avlanmaları gerektiğini biliyoruz. Köpeğiniz dişlerininin fırçalanmasına izin vermiyorsa, sakin olduğu doğru zamanı bekleyin. Belki sizin kucağınızdayken, fırçayı ağzına usulca yaklaştırmaya başlayabilirsiniz.

Önce dişlerini incelemeye başlayın ve diş macunuyla kaplanmış olan gazlı bir bez ile temizlemeyi deneyin. Bu şekilde çok daha kolay olacaktır.

Bir yöntem belirleyin

Köpeğinizin dişlerini fırçalamanın iki yolu vardır. Biri gazlı bezle, diğeri diş fırçasıyla. Başlangıç için en iyi olan, gazlı bez yöntemidir. Özellikle de köpek dişlerini fırçalamana izin vermiyorsa.

Gazlı bez daha az basınç oluşturur ve bu yüzden daha rahat olabilir. Ancak elbette, diş fırçasından daha az etkilidir, yine de evcil hayvanınızın diş temizliğine başlamak için yeterli olacaktır.

Diş fırçalamak

Eğer bir diş fırçası kullanmaya karar verirseniz, hayvanınızın dişlerine uyum sağlaması için yumuşak kıllara ve anatomik bir şekle sahip olanını seçin. Bu şekilde, köpeğin dişlerinin fırçalanmasının hayatının bir parçası olmaya başlayacağını kabul etmesi çok daha kolay olur.

Diş macunu

Bir sonraki adım diş macunu. Belki de köpeğiniz, dişlerini fırçalamanıza diş macununun kokusu veya tadının çok güçlü olmasından dolayı izin vermez. Köpeğinizde asla insanlar için üretilen diş macunu kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Veterinerlerde çok çeşitli diş macunları bulunmaktadır. Bazıları kokusuz veya tatsızdır, köpeğiniz bu şekilde olanları kullanmanıza çok daha kolay bir şekilde izin verecektir.

Nasıl fırçalamalısınız

Köpeğinizin dişlerini temizlerken fırçalama kuvvetinizin derecesine dikkat edin.  Özellikle bunu ilk kez yapıyorsanız. Nazik olmaya çalışın ve sakin bir ses tonuyla onu okşayın ve onunla konuşmaya devam edin. Bu şekilde, evcil hayvanınız rahatlamış olacak ve bir dahaki sefere dişlerini fırçalamanıza izin vermeye daha istekli olacaktır.

Ona bir ödül verin

Köpekler bir şeyi yapmayı reddettiklerinde bunun sebebi, kötü bir şey ile ilişkilendirmeleridir. Köpeğinizin dişlerini fırçalamayı bitirdiğinizde, onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Diş fırçası

Köpeğinize en sevdiği ödüllerden birini veya sevdiği bir yemeği verin. Böylelikle süreci pozitif bir şeyle ilişkilendirecek ve hatta ilerleyen günlerde kendisi ağzında diş fırçasıyla size gelecektir.

Onu okşayın

Gerçek bir ödülün yanı sıra, bir köpeğin kendisini iyi hissetmesi ve sizin onayınızı aldığını bilmesi için sevilmeye ihtiyacı vardır.  Onu okşayın ve cesaretlendirici sözler ile ona iyi bir köpek olduğunu, ne kadar iyi davrandığını ve onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Elbette köpeğiniz size teşekkür edecek ve dişlerini güzelce bir şekilde göstermeye daha istekli olacaktır.
Göreceksiniz ki, sabırla ve bir miktar köpek psikolojisi ile, köpeğinizden istediğiniz her şeyi alabileceksiniz. Bunun anahtarı, çaba, tutarlılık ve sevgidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.