Köpeklerde Diş Bakımı İçin 7 Öneri

8 Ekim 2018

Köpeklerin de, tıpkı insanlar gibi, iyi bir diş bakımına ihtiyacı vardır. O yüzden köpeklerde diş bakımı için yazının devamını okumalısınız. 

Köpek sahipleri için ağız hijyeni son derece önemli bir konu. Temel hijyen kurallarını uygulayarak bir köpeğin dişlerinin çürümesini önleyebilirsiniz. Böylece, köpeğinizin nefesinin kötü kokmasının ve başka diş sorunları yaşamasının da önüne geçmiş olursunuz. Ve köpeklerde diş bakımı için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları da mevcut.
Eğer insanlar köpeklerin diş bakımı ile ilgilenmezlerse, hayvanlar çeşitli risklerle karşı karşıya kalabilirler. Bunlardan biri de periyodontitis. Ek olarak, dişlerdeki bakteriler kana karıştığında başka hastalıklar da görülebilir. Ki bu bakteriler artrit, böbrek iltihabı, kan hastalıkları ve pek çok başka hastalığa sebep olabilir. İşte tüm bu sebeplerle, köpeğinizin ağız sağlığı çok önemli. 

Köpeklerde diş bakımı için 7 öneri

1. Beslenme ve diyet

Köpeğinizin ağız sağlığının en temel parçası olmasından dolayı ona verdiğiniz yemek çok önemli.

Köpekler kaliteli bir mama yemelidirler. Onlara doğru yiyecekleri yedirmeniz sağlıklı ve sağlıksız bir ağız arasında önemli bir fark yaratır. Bir köpek için doğru yiyecek kuru olmalı ve sürekli verilmeli, çünkü ancak bu şekilde hayvanın dişleri güçlenebilir. Aynı zamanda dişlerin arasına da sıkışarak birikmemeli.

köpeklerde diş bakımı

2. Diş fırçalama

Köpeklerde diş bakımı ile ilgili bir başka çok önemli konu da diş fırçalama. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de dişleri her gün fırçalanmalı. Bu şekilde köpeğin ağzında kalan yiyecek artıkları atılabilir. İdeal olarak, köpeğiniz henüz bir yavru iken dişlerini fırçalamaya başlamalısınız, ki böylece bunu iyi bir alışkanlık olarak edinsin.

3. Oyuncaklar

Köpeğinize iyi oyuncaklar (kemirme ihtimali olduğu için) vermeniz de çok önemli. Mümkünse, doğal kauçuk veya naylondan yapılmış olsun. Çünkü bu materyaller köpeğinizin dişlerinde tartar oluşumunu engeller. Dişleri güçlendirirler ve zaten “diş temizleyicileri” olarak bilinirler. Sertlikleri hayvanın ağzının tamamen temizlenmesine yardımcı olur.

4. Diş bakımı oyuncakları

Köpeklerin dişlerini güçlendirmek için kemik veya kemirebilecekleri diş bakımı oyuncakları da var. Ancak bunların da hangi materyallerden yapıldıkları çok önemli. Zehirli bileşenler içermediklerinden de emin olmalısınız. Bu yüzden, satın almadan önce mutlaka veterinerinize danışın. Fırçalama ve diş bakımı oyuncakları birlikte kullanıldığında, köpeğinizin diş bakımını düzgünce yapmış sayılabilirsiniz.

5. Ağız muayenesi

Düzenli olarak köpeğinizin ağzını kontrol etmelisiniz. Tüm dişlerini gözden geçirin. Ki yapması da çok basit; hayvanın dudaklarını hafifçe aralayın yeter. Tabii köpeğin dişlerinde tartar oluşup oluşmadığını ve çenesini de kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer köpeğinizin ağzında normal olmayan bir durum fark ederseniz, zaman kaybetmeden onu bir veterinere götürün.

6. Küçük ırk köpeklerde diş bakımı

Küçük ve orta boy köpek ırkları ağız ve diş hastalıklarına çok daha meyillidir. Ki böyle vakalarda kalite mama şart. Aynı zamanda, hayvanı düzenli olarak veterinere de götürmelisiniz. Böylece veteriner de herhangi bir ağız ve diş anomalisini fark edebilir.

7. Veteriner bakımı

Köpekler düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmeli. Çünkü bir veteriner hayvanı çok daha iyi ve profesyonel bir şekilde muayene edebilir. Her köpeğin öncelikli veteriner bakımı alması son derece önemli. Köpeğinizle ilgili ne zaman bir sorun olsa, profesyonel bir yardım almalısınız.

Köpeklerde diş bakımı çok da zor değil. Bu yüzden de, hayvanların ağızlarını çok fazla kullandıklarını hep hatırlamalısınız. 

köpeğin dişleri

Köpekler ağızlarıyla hemen her şeyi yaparlar -yemek yeme, oyun oynama, keşfetme gibi. Ve tüm evcil hayvanlar da tıpkı insanlar gibi sağlıklı olmalıdır. Bu yüzden düzenli bir veteriner ziyaret programı yapmak iyi bir fikir. Bir uzman herhangi bir sorunu veya hastalığı zamanında fark edebilir. Bu şekilde hayvan düzgün bir tedavi almış olur.

Veterineri köpeğinizin ağzında bir anormallik olduğu zaman da ziyaret etmelisiniz. Görebileceğiniz gibi, köpeğinizin ağız problemleri insanlarınkinden pek de farklı değil. O yüzden fırçalama ve ağız bakımı günlük olarak yapılmalı.

Sonuç olarak, dişçi randevuları ve veterinerde diş kontrolleri sebebiyle köpekler de insanlardan farklı sayılmaz.