Köpeklerde Ağız Hijyeni: Göz Ardı Etmeyin

Köpeklerde ağız hijyeni hayvan sahiplerinin sıklıkla göz ardı ettiği bir detay
Köpeklerde Ağız Hijyeni: Göz Ardı Etmeyin

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Ağız hijyeni evil hayvan bakımının son derece önemli bir parçası. Neticede, köpeğinizin ağız hijyenine dikkat etmek onun genel hayat kalitesini arttırır. Ayrıca ağızda oluşabilecek rahatsızlıkları da önler. O yüzden, bu önemli görevde size yardımcı olabilecek ipuçları ister misiniz? Eğer öyleyse, doğru yerdesiniz!

Köpeklerde ağız hijyeninin esasları

Öncelikle bilmeniz gereken köpeğinizin ağız hijyeninden sizin sorumlu olduğunuzdur. Bu onların kendi kendilerine yapabilecekleri bir bakım işlemi değil. Eğer köpeğinizi yavru iken aldıysanız, diş ve ağız bakımına erkenden, o daha küçükken başlamanız çok önemli. Bir yavru köpek 2-3 hafta içerisinde 28 dişe sahip olur ve dişlerin gelişimi bu dönemde tamamlanır. Ancak aslında köpekler 6 aylık olduklarında toplamda 42 dişleri olur.

Kötü ağız bakımının sonuçları

Köpeğinizin ağız hijyeni yeterince iyi değil mi? O daha 3 yaşına gelmeden sağlık problemleri yaşaması da dahil olmak üzere bunun ciddi sonuçları olacaktır. Kötü bir ağız bakımının ilk işareti diş yüzeylerinde biriken tartar artıklarıdır. Aslında kalsiyum ve fosfor birikiminden oluşan tartar köpeğinizin ağzında aşırı miktarda bakteri üremesine sebep olur.

 köpeklerde ağız bakımı

Bu bakteriler de diş etlerine zarar verirler ve ardından da gingivit (diş eti iltihabı) isimli bir rahatsızlık meydana gelir ve bu da sonunda diş kaybına neden olur. Bu yüzden köpeğinizin dişlerine bakım yaparken elinizden gelen her şeyi yapmanız önemli.

Bir köpeğin ağız hijyeni nasıl sağlanır

Kötü bir ağız bakımının risklerine değindikten sonra, isterseniz şimdi de köpeğinizin diş ve diş etlerini temiz ve sağlıklı tutmak için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

  1. Veteriner ziyareti ile işe başlayın. Köpeğinizin ağız muayenesi ve özel bir bakıp gerektirebilecek bir durumu olup olmadığını öğrenmek için bir veteriner tarafından muayene edilmesi önemlidir. Genelde, detaylı bir ağız muayenesi yapabilmek için veteriner köpeğinizi anestezi ile uyutabilir. Bu yaygın ve acısız bir işlemdir ve endişelenmenize gerek yok.
  2. Veterinere ağız bakımı yöntemlerini sorun. Veterinerler köpeğinizin dişlerini doğru bir şekilde fırçalayabilmeniz için size çeşitli tavsiyeler vermekten kaçınmayacaktır.
  3. Kaliteli bir diş macunu kullanın. Ne yaparsanız yapın ama köpeğinizin dişlerini asla insanlar için yapılmış bir diş macunu ile fırçalamayın, tersine köpekler için üretilmiş diş macunlarından alın. Ki bunlar genellikle pet shoplarda veya veterinerler tarafından satılır. Aktif enzimler içeren, bakterilerle savaşan ve kolay yutulabilecek bir diş macunu almaya dikkat edin.
  4. Köpekler için üretilmiş özel diş fırçası kullanın. Piyasada tüylü dostlarımız için özel olarak tasarlanmış çeşitli diş fırçaları mevcut. Veterinerinize hangisinin köpeğiniz için daha uygun olduğunu sorun, ki bu hayvanın ağız ve diş yapısına uygun bir model olmalıdır. Öte yandan, köpeğinizin diş fırçalanması işleminden hoşlanmayabileceğini, huysuzluk edebileceğini, o yüzden de kendiniz için plastik parmak koruyucu gibi ürünler de almanız gerekebileceğini unutmayın ve veterinerinize böyle bir ürüne de ihtiyacınız olup olmayacağını sorun.
 köpeklerde ağız hijyeni

Köpeklerde ağız hijyeni için başka tavsiyeler

  1. Köpeğinizin dişlerini yavaş ve nazik bir şekilde fırçalayın. Köpeğinizin dişlerini sert hareketlerle fırçalamadığınızdan emin olun. Bu görevi yavaş ve sakin bir şekilde yerine getirmek önemli, ki böylece köpeğiniz de kendisine saldırılıyormuş gibi hissetmez ve sizi ısırmaya da çalışmaz. İlk adım, parmağınıza bir miktar diş macunu sürerek köpeğinize bunu koklatmak olmalı.
  2. Köpeğinizin dişlerini sık sık fırçalayın. En iyisi köpeğinizin dişlerini her gün fırçalamanızdır. Ancak, haftada iki kez olarak yapmanız da yeterli olur. Önemli olan, bunu düzenli olarak yapıyor olmanızdır.
  3. Diş sağlığı için oyuncaklar. Kemik veya çiğnenebilecek sert oyuncaklar da köpeğinizin ağzını temiz tutmak için ideal birer araçtır.
  4. Ödül vermeyi unutmayın! Köpeğinizin ağız hijyeni konusunda pozitif motivasyon yaratmak için ödüllendirmek de çok işe yarar bir yol.

Bu basit yöntemleri uygulayarak, köpeğinizin ağız hijyenini sağlamak günlük hayatınızın acısız ve stressiz bir parçası olacaktır. Köpeğiniz de size müteşekkir olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.