Köpeğinizin Yeterli Miktarda Egzersiz Yapmasını Nasıl Sağlarsınız?

Köpekler, günde birkaç yürüyüş ve avlanma, takip etme, sürü gütme içgüdülerini teşvik eden aktivitelerle uygun miktarda egzersiz yapabilir. Ayrıca semtinizdeki ya da parklardaki köpeklerle etkileşime girebilirler.
Köpeğinizin Yeterli Miktarda Egzersiz Yapmasını Nasıl Sağlarsınız?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2019

Belki sizin ve köpeğinizin günlük rutini hala birbirinizin standartlarını karşılamıyor olabilir ve evcil hayvanınızın ihtiyacı olan tüm egzersizi yapmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Köpeğinizin, özellikle bir ev veya apartman gibi küçük bir alanda yaşıyorsanız, yeterli miktarda egzersiz yapmasını sağlamak önemlidir.

Köpeğinizi dışarıya çıkarmak önemlidir, çünkü sadece fiziksel iyilikleri için değil, zihinsel sağlıkları için de önemlidir.

Köpeğinizin Yeterli Miktarda Egzersiz Yapmasını Nasıl Sağlamalısınız?

Büyüklüğüne veya cinsine bakılmaksızın, her köpeğin t üm enerjisini serbest bırakmak ve formda kalmak için günlük olarak iyi miktarda egzersiz yapması gerekir. Köpekler ayrıca diğer köpeklerin arkadaşlığından hoşlanan sosyal hayvanlardır. Tıpkı insanlar gibi, hayvanların da birbirleriyle ilişki kurması ve zihinsel olarak kararlı olmalarını sağlayan bağlar ve rutinler oluşturması gerekir.

sahibiyle koşan köpek

Sağlıklı bir yaşam tarzı için zamana veya kaynaklara sahip olmayı gerçekten düşünmeden bir köpeğe sahip olmaya karar verdiyseniz, sonuçta fiziksel ve zihinsel yan etkilerin ortaya çıkmaya başlaması ihtimali vardır. Eğer evcil hayvanınız yeterli miktarda egzersiz yapmıyorsa, şunları yaşayabilir:

  • Fizikselliğini ve hareketliliğini etkileyen hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle kas kütlesinde bir azalma.
  • Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle kilo alımı. Köpeğin sağlığı üzerinde birçok yan etkisi vardır. Obez bir hayvan kalp, solunum ve mobilite problemleri geliştirebilir. Bunlar, evcil hayvanınızı geçmişteki bir gölgeye dönüştürmekle sonuçlanacak. Köpekler iştahlarını nasıl düzenleyeceklerini bilmezler, bu yüzden açgözlü bir biçimde yemek yerler. Tabii ki, bu yalnızca sahiplerinin izin vermesi durumunda gerçekleşir.
  • Duygusal olarak, yalnız başına çok fazla zaman geçiren bir köpeğin ruh hali ve kişiliği değişir. En bağımlı köpekler, ayrılık kaygısı yaşama eğilimindedir ve yapacakları bir şey olmadan evde yalnızken acı çekerler. Daha baskın olan veya atletik bir yapıya sahip köpeklerde, aktivite eksikliği, onların kendilerini tahrip edici    davranışlar sergilemelerine neden olacaktır. Bunlar, evinizi tahrip etmekten kendilerine zarar vermeye kadar uzanır.

Köpeğinizin sağlığını önemsiyorsanız, ona sağlıklı ve mutlu olması için ihtiyaç duyduğu egzersizi sağlarsınız. Bir köpeğin boş bir yaşam tarzına sahip olmasının sonuçları ona fiziksel ve zihinsel olarak zarar verecektir. Ayrıca, bu sizi hayvandan vazgeçmek zorunda kalmanız gibi zor bir durumda bırakabilir. Ne yazık ki, hayvan barınaklarının bu kadar fazla nüfuslu olmasının bir başka nedeni de budur.

köpeklerle koşmak

Köpeğinizi Aktif Hale Getirmek İçin Olası Aktiviteler

Köpeklerin 30 dakika ile 2 saat arasında günlük egzersiz almaları iyi bir fikirdir. En uygun yol, günün farklı saatlerinde yürüyüş yapmak veya aktiviteler yapmaktır. Ayrıca, bu aktiviteleri yaparken, köpeğinizin onu acele ettirmeden tuvalete gitmesine izin verin.

Artık, hayvanınızın egzersiz yapmasının ne kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, köpeğinize kaliteli bir egzersiz yaptırmanıza olanak sağlayacak olası aktivitelerin listesine bakalım:

  • Her köpek için en yaygın ve en tatmin edici oyunlardan biri sopalarla, toplarla veya sahibinin fırlattığı başka bir nesneyi getirme oyunudur. Ayrıca, evcil hayvanınızı rutininize dahil edebilir ve onunla koşuya çıkabilirsiniz. Elbette, bunu köpeğiniz yeterince fit olduğunda yapmalısınız.
  • Bir köpeğin avlanma içgüdüsü, bazı köpeklerde diğerlerine göre daha gelişmiştir. Ancak, hepsini eşit derecede heyecanlandıran bir şey varsa, o da bir şeyleri takip etmektir. Köpeğinizle evde bile oynayabilirsiniz. Mama kabını gizleyin veya bulması zor bir yere atıştırmalıklar veya ödül mamaları koyun. Bu, egzersiz kadar eşit derecede önemli olan ve köpeğinizi zihinsel olarak canlandırmanın iyi bir yoludur.
  • Anlamayı öğrenmeniz gereken bir başka içgüdü ise, bir köpeğin sürü içgüdüsünü tetiklemektir. Onların zihinlerinde, alfa her zaman kendi sahibi olmalıdır. Bununla birlikte, köpekler, parkta ya da mahallede karşılaştıkları köpekler gibi diğer hayvanlarla başka hiyerarşiler kurabilirler. Bu onların ilişki kurmalarına ve arkadaşlıklar kurmalarına izin verecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.