Köpeklerde Yaşlılık Bunaması: Bilmeniz Gerekenler

Köpeklerde Yaşlılık Bunaması: Bilmeniz Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bunamanın erken belirtilerini tespit ederek, köpeğiniz yaşlandığında ona iyi bakabilirsin.

Köpeklerdeki yaşlılık bunaması, en iyi arkadaşlarımızın doğal yaşlanma süreçlerinin neredeyse kaçınılmaz bir sonudur. Ancak, yaşlılıkları boyunca yaşam kalitelerini iyileştirmek için çeşitli önlemler almak mümkündür.

Beyin, pek çok fonksiyona sahip bir organdır. Dış uyaranların diğer organlara anında iletilmesinden ve tercüme edilmesinden sorumludur. Vücudun tüm metabolik süreçlerine bağlıdır ve bu süreçleri kontrol eder.

Uzun bir ömür, pek çok keyifli ve paylaşılan anlar ile eş anlamlıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda beynin bilişsel kapasitesi de dahil olmak üzere bedenin fiziksel, psikolojik ve duygusal tükenmesi ile sonuçlanır. Bu kural, insanlar ve köpekler için de geçerlidir.

Köpek yaşlılık bunaması ne demektir?

Genel olarak bunama, hafıza kaybı ve beyin fonksiyonlarını içeren tüm süreçlerin adıdır. Yaşlanma, doğal olarak bunama belirtileri ile aynı zamanda ortaya çıkar. Nöronlar ölür ve beyin, gençliğin karakteristik gücünü yavaş yavaş kaybeder.

yaşlılık bunaması

İnsanlarda Alzheimer, en şiddetli bunama tipine neden olan bir beyin hastalığıdır. Nörodejenerasyon o kadar şiddetlidir ki, kişinin kişiliğini ve davranışlarını kökten değiştirerek ciddi kimlik bozukluklarına yol açabilir.

Bunamanın başlangıcı

Köpeklerde bunama, esas olarak işitme işlevinin ileri derecede kaybı ile karakterizedir. Görme ve işitme daha çabuk etkilenir. Köpeklerin birincil duyusu olan koku alma, daha güçlü bir şekilde direnme eğilimindedir.

Daha ilerlemiş olan vakalarda, hayvan aynı zamanda bilişsel işlevini de kaybetmeye başlar.  Gerçekte bu, duyularının dejenerasyonu için mantıklı bir sonuçtur. Komutları hatırlamakta güçlük çekerler,o zaman ve mekan duyularının tanımlanması zorlaşır.

Her ne kadar bunama, yaşlılığın en çok kabul edilen ve en sık rastlanan bir nedeni olsa da, aynı zamanda diğer risk faktörleri de etkilidir. En alakalı olanları ise şunlardır: Dengesiz beslenme, zehirlenme, atıştırmalar, beyin hasarı ve / veya farklı yaralanma türleri.

Köpeklerde yaşlılık bunamasının belirtileri nelerdir?

Konuştuğumuz gibi, köpeklerde yaşlılık bunamasının belirtileri, davranış değişikliklerine yansır.  Köpekler genellikle 6 ve 10 yaşları arasındaki yaşlılık evresine geçerler. Normalde, köpeğin boyutu ne kadar büyük olursa, yaşlılık belirtileri o kadar çabuk ortaya çıkar.

Bunamış olan köpekler, sahiplerinin çağrılarını ve komutlarını dinlemede zorluk yaşayabilirler. Ve normalde bu bir itaatsizlik meselesi değil, işitme kaybına uğradığının bir göstergesidir.

Aynı şey görme konusunda da geçerlidir. Hayvan yürürken genellikle kendi yönünü bulmakta zorluk çeker. Nesneleri göremediğinden, onlara doğru koşabilir ya da onları devirebilir, çünkü onların orada olduğunu  önceden bilemez.

Hissetme duyusunu kaybetme

Kısa süre içerisinde hayvan beş duyusunu da kaybeder. Gürültü, koku ve diğer hayvanların varlığı gibi dış uyaranlara karşı tepkileri azalır. Hatta kendi alanındaki insanları algılamakta da zorlanır.

 Semptomlar ilerlemeye devam eder ve yaşlılık bunaması aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

  • Huy değişikliği
  • Hiperaktiflik veya kaygı
  • İştah eksikliği
  • Yorgunluk, uyuşukluk ve / veya depresyon.
  • Fizyolojik ihtiyaçları üzerinde kontrol kaybı.
  • Bilinç kaybı ve rastgele hareketler
  • Hafıza kaybı, kendi adını ve / veya tanıdık kişilerin adını unutma.

Buna rağmen,  köpeklerde bunama sessizce gelişebilir ve sadece çok ileri bir aşamada algılanabilir. Bu nedenle veteriner hekime düzenli olarak yapılan ziyaretler, sağlığının korunması ve ayrıca herhangi bir rahatsızlığın erken teşhis edilebilmesi için gereklidir.

Köpeklerin yaşlılık bunaması için uygulanacak bir tedavi var mı?

Hiçbir şey yaşlanmaya engel olamaz. Ancak, nörodejenerasyonu  durduran ve bilişsel işlevlerini iyileştirmek için palyatif tedaviler mevcuttur.

Veteriner, MAOIs – Monoamin Oksidaz İnhibitörler adlı uygulamayı tatbik edebilir. Bu ilaçlar nöroprotektif özelliklere sahip olduğu için serbest radikallerin sebebiyet verdiği hasarı azaltırlar.

yaşlılık bunaması

Ek olarak, Ginko Biloba’nın doğal özleri de kullanılabilir.  Ayrıca, bu tedavi beyne yeterli oksijen gitmesine yardımcı olur ve bilişsel fonksiyonlarının işlevselliğini arttırır.

Son olarak, veterinerin, her bir hayvan için yalnızca ona özel ve uygun bir tedavi önerebilen, eğitimli bir profesyonel olduğunu hatırlamak isteriz.

Köpeklerde yaşlılık bunaması nasıl önlenir?

Yaşlılıkta daha iyi bir yaşam kalitesi, temel olarak gençlikte sağlıklı alışkanlıkların edinilmesine bağlıdır. Böylelikle, köpeklerde bunama sürecinin hızlanmasını sağlayan risk faktörleri önlenir.

Ayrıca, dengeli bir beslenme ile düzenli egzersiz ve yeterli bir dinlenme zamanı, alınacak olan etkili önleyici tedbirlerdendir. Aşılarını düzenli yaptırmaya her zaman özen gösterin  ve periyodik olarak parazit taraması yaptırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.