Evden Çıkamayan Yavru Köpeklerle Neler Yapabilirsiniz?

Evden Çıkamayan Yavru Köpeklerle Neler Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2019

Yavru köpeklerin eğitimi eve adım attıkları an başlar. İlk geldiğinde aşıları tam olmadığı için dışarı çıkamayacak kadar küçük olabilir. Ancak yavru köpekler bir şeyler öğrenmeye her zaman heveslidirler. Siz de sahibi olarak bu fırsatı evden çıkamayan yavru köpeğinizi eğitmek için kullanabilirsiniz.

Aşıları olmayan köpeklerin dışarı çıkması sağlıkları için büyük bir tehlike olabilir. Bu durumda kalan bazı hayvan sahipleri, evden çıkamayan yavru köpekleriyle neler yapabileceklerini merak ediyorlar. Zaten çıkamıyor diye tasmayla yürüme eğitimini erteleyenler de oluyor ancak aslında bekletmenize hiç gerek yok.

Aşı programı ve sosyalleşme süreci

Her şey normal düzeninde ilerliyorsa, yavru köpeğinizi 8 ya da 9 haftalıkken sahiplenebilirsiniz. Bu dönemde yavrular, annelerinden bağımsız hareket etmeye başlarlar. Daha sütten kesilmezler ama başka yiyecekler de tüketebilirler. En önemlisi, daha aşılarını olmadıkları için sokağa çıkamazlar.

Aslında bu süreç veterinerinize ve ülkedeki yasalara bağlı olarak değişebilir ancak normalde yavrunun aşıları 12 haftalıkken bitmiş olmalıdır. Yani bu şekilde ilerlerseniz, köpeğiniz tam bir ay boyunca dışarı çıkamayacak demek oluyor.

Yavrular, gelişimlerinin bu aşamasında öğrenmeye çok açıktır. Hayatlarının bu kısmı sosyalleşmeyi öğrendikleri dönemin tam ortasına denk gelir. Sosyalleşme döneminde köpekler, çevrelerindeki insanlar ve diğer köpeklerle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler. Bu dönem, köpek 3 haftalıkken başlayıp 14 haftalıkken sona erer.

evden çıkamayan yavru

Bu nedenle evden çıkamayan yavru köpeğinize dışarıda nelerle karşılaşabileceğini göstermek için bu dönem ideal bir zaman dilimidir. Nasıl yapacağınıza dair fikir sahibi olmak için sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Dışarıda yürümeye alıştırın

Köpeğinizi daha dışarı çıkaramıyor olsanız bile tasma takmaya ve tasmayla yürümeye alıştırabilirsiniz. Dışarıda dikkatini çekecek birçok uyaran olacağı için tasmaya hiç alışmadan çıkması köpeğiniz için işleri daha da zorlaştıracaktır.

Evden çıkamayan yavru köpeğinize tasma eğitimini içeride de verebilirsiniz. İlk adım olarak, günde birkaç dakikalığına tasmasını takarak başlayın.

Tasma üstündeyken başka aktiviteler yapmasını sağlayın. Mesela oyun oynatabilir ya da mama verebilirsiniz. Bu şekilde tasmayı ne dışarı çıkmanın heyecanıyla eşleştirecek ne de bir çeşit ceza olarak algılayacaklardır.

köpekleri tasmaya alıştırma

Tasmanın üstlerinde olmasına alıştıktan sonra tasmayla yürütmeyi deneyebilirsiniz. İlk birkaç denemenizde nasıl yürümeleri gerektiğini anlamayıp tasmayı sertçe çekiştirebilirler. Zamanla tasmayı çekiştirmeden yürümeyi öğreneceklerdir.

Temel komutları öğretebilirsiniz

Gelişimlerinin bu döneminde köpeklerin beyni adeta sünger gibidir ve bu nedenle temel komutları öğrenmeleri için ideal bir zamandır. Basit komutları anlayabilmeleri için sadece birkaç tekrar yapmanız yeterli olacaktır.

İlk olarak, oturma ve yatma komutlarının öğretilmesi oldukça yaygındır. Ancak öncelikle, çağırdığınızda gelme ve ağızlarında taşıdıkları bir şeyi bırakmaya dönük komutların öğretilmesi daha faydalı olacaktır.

yavru köpek komut eğitimi

Daha vücutlarının çok küçük olduğunu ve büyümeye başladıkça eklemlerinin ağrıyacağını unutmayın. Öğrenme sürecini hızlandırmak için pozitif pekiştirme yöntemini kullanmayı ihmal etmeyin. Öğrenmeyi eğlenceli kılıp oyun gibi göstermek için elinizden geleni yapın.

Yeni uyaranlar yaratın

Köpeğiniz henüz dışarı çıkamıyorsa, siz dışarıyı ona getirebilirsiniz. Köpeğinizi farklı yaş ve görüntüde insanlarla tanıştırın. Farklı insanları görüp tanıması, köpeğiniz nihayet dışarı çıktığından ona çok yardımcı olacaktır.

Bir tanıdığınızın dengeli bir ruh haline sahip, aşıları tam ve sağlıklı bir köpeği varsa, evinize davet edebilirsiniz. Tanışma ve oyun oynama gibi dersleri köpekler sadece başka köpeklerden alabilir.

sahibiyle oynayan köpek

Köpeğinizin, insanlar ve diğer köpeklerden başka tanışabilecekleri de var. Kedilerle, kuşlarla ve başka birçok hayvanla da tanıştırabilirsiniz. Başka seslere ve müziğe alışsın. Tek başına evde kalmak için daha çok küçük olsa da bir odada yalnız kalıp bir aktivite yapmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin tanışacağı kişi ve hayvanlarla baş edebileceğinden emin olun. Basit başlayın ve adım adım büyütün. Köpeğinize fazla geldiğini hissettiğinizde bir mola verin. Bu derslerin zorunlu ve boğucu değil, pozitif geçmesi gerekir.

İlk dışarı çıkış

Veterineriniz aşıların tamamlandığını ve artık köpeğinizin dışarı çıkabileceğini söyledikten sonra yine adım adım ilerlemelisiniz. Sokaklar, köpeğinize göre evinizden çok farklıdır. Öğrenmesi gereken birçok uyaran olacaktır.

oynayan kedi ve köpek

İlk birkaç çıkışında, dışarıda tuvaletini yapabileceğini anlamayabilir, hatta yürümek bile istemeyebilir. Günde birkaç defa dışarı çıkarın ama sadece çok kısa sürelerle dışarıda kalsın. İlk hafta 10 dakika yürüyüşler yeterli olacaktır. Yapmak istemediği hiçbir şeyi yapmaya zorlamayın ve keşfetmesine izin verin.

Yavru köpekler son derece akıllı ve öğrenmeye açıktır. Dışarı çıkamıyorlar diye yeni şeyler öğretmeyi ertelemeyin. Evin içinde de yaşayıp öğrenebilecekleri birçok şey var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.