Yavru Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar

Yavru köpekleri meşgul etmek onların eşyaları parçalamasını önler. Bu herhangi hareketli, mutlu ve zeki bir köpek için geçerli.
Yavru Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aşağıda size yavru köpeğinizle oynayabileceğiniz 16 farklı oyundan bahsedeceğiz. Bu oyunlar onların başkalarıyla nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmelerine ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olacak.

Hayatının ilk üç ayında, köpek yavrularının konsantrasyonları, zekaları ve koku alma ile işitme duyuları gelişir. Sahipleriyle ilişkileri ve sosyal becerileri de bu zamanlarda güçlenir.

Köpeklerin eğitiminde oyun oynamanın işe yarar bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazıda bahsedeceğimiz oyunlar yavru köpeğinizin çevresiyle ilişkilerini geliştirip, sınırlarını anlamasına yardımcı olacak. Ayrıca, aşırı havlama veya eşyaları parçalama gibi kötü huylarını da önlemeye yardımcı olacak.

Birlikte oynanabilecek oyunlar

  • Saklambaç yavru köpeğinizin işitme, koku alma duyuları ile konsantrasyonunu geliştirmek için ideal bir oyun. Bunun için birisi saklanmak, diğeri de köpeğe araması sırasında talimatlar vermek üzere iki kişi gerekiyor. Saklanan kişi köpeği adıyla çağırıyor ve eğer köpek onu bulursa ödüllendiriliyor. 
    köpek oyunları
  • Bir başka oyun ise eşyaların içine yiyecek koyarak saklamak. Değişik yerlere yemek saklayıp, yol üzerine köpeğinizin üzerinden atlayıp zıplayabileceği çeşitli engeller koyun. Köpek sakladığınız nesneyi ve yiyeceği bulduğunda da bu onun ödülü olsun.
  • Köpek yavruları kapak oyunu oynayarak talimatlara uymayı öğrenirler. Bu oyun bir kapağın altına veya küçük bir şişenin altına yiyecek saklamayı ve yanında da aynı kapak veya şişeden (ama boş olarak) iki tane daha koymayı içeriyor. Yavru köpek hangi kapağın, şişenin altında yiyecek olduğunu bulmalı. Bu oyun köpeğin gözlem ve koku alma duyularını kullanmasını gerektirir.
  • Bir köpeğe pati vermesini öğretmek hem kolay hem de zordur. Sözlü teşvik ve ödül bu oyunda çok gerekli; ve bu oyun sahibi ile köpek arasındaki ilişkiyi de kuvvetlendirir. Birlikte yere uzanmak veya ona “otur” dendiğinde oturmasını öğretmek de eğlenceli oyunlardan. Bu oyunlar köpeğinize kendini kontrol etmesini ve talimatlara uymasını öğretir.

Sessiz oyunlar

Yavru köpeğinizle oynayabileceğiniz tüm bu oyunlar içinde, köpeğin dikkatinin gelişmesine yardımcı olanlar bir adım öne çıkıyor. Neticede, bu oyunlar hayvanın öğrenme sürecinde son derece gerekli.

Bir taraftan, sessiz oyunlar tasmasını takarak köpeğinizi gezdirmeyi içerir. Sahibi durduğunda, köpek de durur. Sahibinin ayağı köpeğin ne zaman durup ne zaman devam etmesi gerektiğini belirler. Bu aynı zamanda koordinasyonu da geliştirir.

Diğer taraftan, bu süreçte önemli değişiklikler yaşanabileceğini de bilmek gerekir, daha kapıdayken bile. Bu oyun özellikle kapalı alanlarda yaşayan köpeklerde meydana gelebilecek kaygıyı da önler. Ki bu kaygı bazen ishal, kusma veya eşyaları parçalama gibi istenmeyen davranışlar sergilemelerine sebep oluyor olabilir.

Oyun, kapıyı açıp yavru köpeğe sahibi veya varsa çocuklar kapıdan ayrılana kadar beklemesini söylemeyi içeriyor. Bu en az yedi defa tekrar edilmeli. Amaç ise, sahibi oradan ayrılana kadar köpeğin sakin bir şekilde beklemeyi öğrenmesi. Eğer oyunda başarılı olursa, köpek sözlü tebrikler veya sevdiği bir yiyecekle ödüllendirilmeli.

Gazete ve diğer eşyaları bulma

İlginç bir oyun da yavru köpeğin yürüyüş sırasında bir sırt çantası taşımayı öğrenmesi. Köpeklerin beynini çalıştıran bir başka aktivite ise onların ağzında bir gazete getirmelerini sağlamaya çalışmak.

Bir başka harekete geçirici ve eğlenceli oyun da “kovalamaç”. Bu oyun uzunca bir çubuğun ucuna bir metrelik bir ip ve onun ucuna da içi doldurulmuş bir oyuncak bağlanmasını gerektiriyor. Ardından bir yere gizlenip, bu oyuncağı hayvanın göreceği şekilde sallamalısınız. Yavru köpek oyuncağa konsantre olup onu ağzıyla yakalamaya çalışacaktır. Bu oyun basit bir iple de oynanabilir.

köpek oyunları

Sakinleştirici sesler, frizbi ve lazer ışığı

Bir köpeği seslerle sakinleştirmek hem kolaydır, hem de yalnız kaldığında ona kendini iyi hissettirir. Kurt uluması, uçan kuş sesleri, havlayan köpekler veya çiftlik hayvanlarının sesleri yavru köpeğin beynini aktive eder ve onu rahatlatır.

Aynı şekilde, bir odanın ortasına büyük bir kutu koymak da iyi bir fikir. Böylece istediği zaman içine girip saklanabilir, veya istediği eşyaları oraya koyabilir, girip çıkabilir. Ayrıca, sanki siz de başka bir köpekmişsiniz gibi bu oyunu onunla oynayabilirsiniz.

Bir de, yeni arkadaşlar, köpekler veya insanları keşfetmek, onları koklamak da bir köpeğin zekasını harekete geçirir. Eğer köpek bir yabancıyı (veya misafiri) severse, bunu mutlaka bir şekilde gösterir.

Yavru köpeklere frizbi yakalamayı öğretmek de ilginçtir. Bu oyun köpeğinizle oynamanın bir başka yoludur, aynı zamanda onun koordinasyon becerilerini geliştirmesine de yardımcı olur.

Ek olarak, bir topu aramak en eğlenceli oyunlar arasındadır. Sadece biraz sabırlı olmalısınız ve bu oyunu yavru köpeğiniz topu sadece tutmayı değil aynı zamanda alıp geri getirmeyi öğrenene kadar tekrar etmelisiniz. Ardından, onu okşayarak, güzel sözlerle veya hediyelerle ödüllendirmek de şart.

Son olarak, bir lazer ışığı da etrafta dolaştırıp köpeğinizin yakalamaya çalışmasını sağlayabileceğiniz için işe yarar. Eğlenceli olmasının yanı sıra, köpeğinizin duyularını aktif tutmasına da yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.