Kararlılıkla Kilo Veren Köpek Obie

Sağlıklı bir hayat konusunda değişiklik yapmak için asla çok geç değildir. Ve aynı insanlar gibi köpekler de egzersiz yapmaktan faydalanırlar.
Kararlılıkla Kilo Veren Köpek Obie

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2018

Aşırı kilolu olmak dünyada milyonlarca insanın problemi. Onlarca kiloyu almak kolay ama gerçek bir kilo verme macerası neredeyse şiirsel bir yolculuk. 25 kilo veren köpek Obie’nin hikayesi benzer durumdaki insanlara ilham verebilir, bir hedef belirlemelerine yardımcı olabilir ve istendiğinde bir yol bulunabileceğini gösterebilir. 

Obie’nin hikayesinin anlatmaya değer olduğunu düşündüğümüz için makalelerimizden birini buna ayırdık. Pek çok kişiye biraz cesaret ve çok çalışmayla her şeyin başarılabileceğini göstermesi açısından önemli bir hikaye bu.

25 kilo veren köpek Obie

Obie, Amerika Birleşik Devletleri Oregon’da sahipleriyle birlikte yaşayan Daksund cinsi bir köpek. Bu cins köpeklerin nasıl olduğunu bilemeyebilirsiniz… Obie’nin Wiener cinsi bir köpek olduğunu söylesek?

Wiener cinsi köpek denildiğinde pek çoğumuz İrlandalı Amerikan karışımı, bahçesi ve bacaları olan bir evde oturan, Up filmindeki gibi yaşlı sahipleri olan bir köpek düşünürüz.

Aslında evet, Obie’nin sahipleri maalesef kendisine ihtiyaç duyduğu kadar hareket imkanı sağlayamayan yaşlı bir çift. Bu da yetmezmiş gibi, çok bilgili olmamalarından ötürü köpeği çok fazla beslemişler.

Obie’ye ne zaman isterse –muhtemelen aç olduğunu sandıkları için- yemek vermişler. Ve kilo problemine de bu sebep olmuş. Görünen o ki, köpeğin yemeğe karşı aşırı ilgisi olmasından da şüphelenmemişler. Ona tüm bir danayı verseler, Obie tamamını yiyebilirmiş gibi.

Gerçek şu ki Obie’nin sahipleri köpeğin aşırı yemesiyle ilgili bilgisizdi ancak şunu belirtmek isteriz ki bu makale hiçbir şekilde onları suçlamıyor. Sonuçta Obie ideal kilosu 10 olması gerekirken 35 kiloluk bir köpek olmuş.

25 kilo fazlası olan bir Wiener cinsi köpek hayal edebiliyor musunuz? Evet, doğru düşündünüz, bir top gibi görünüyordu. 25 kilo veren köpek Obie’nin bazı videolarında yürürken nefes almakta zorlandığı, bacaklarının güçlükle yere bastığı görülüyor. Durum endişe vericiydi.

Obie nasıl 25 kilo verdi?

obez köpek

Her şey Obie’nin sahiplerinin yakın bir akrabası sayesinde başladı. Küçük köpeği gördüğünde –ki hareket etmesi için yuvarlanması gerekiyordu- Obie’nin sahiplerini uyardı. Bu böyle devam ederse köpek kalp krizinden ölebilirdi.

Sahipleri çok korkmuştu ve akrabalarına Obie’yi Portland’a götürme iznini verdiler, ki Nora Vanatta köpeği burada gördü. Nora hem teknik veterinerlik hem de hayvan bilimi diplomasına sahip bir köpek uzmanıydı.

Obie’yi gördüğünde hemen işe koyuldu. Kaybedecek zaman yoktu! Doğru bir beslenme ve egzersiz programıyla Obie 8 ayda 20 kilo verdi. Kilo verme macerası inanılmazdı.

Ardından kilo kaybı sonrası oluşan fazla derilerin alınması operasyonuna sıra geldi. Bu fazla derilerin alınması Obie’nin iki kilo daha vermesini sağladı. Bununla birlikte, küçük tüylü canlının 25 kilo verme hedefine ulaşması için tedaviye devam ettiler.

Bunun Obie açısından kolay olmadığını söyleyebiliriz, köpek beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirerek 25 kilo verdi. Ama içinden bir ses ona bunu yapması gerektiğini söylüyordu ve Nora’nın profesyonel yardımıyla da bunu başardı.

Obie bugün beslenmesiyle ilgili verilen talimatlara uyan tatlı sahipleriyle yaşamaya devam eden mutlu bir köpek. Ve zorlukların üstesinden gelmekle ilgili hikayelerde önemli bir gerçeği de ortaya koyuyor: İstendiğinde bir yol bulunur.

İlk görselin kaynağı: www.elcomercio.com

İkinci görselin kaynağı: www.crhoy.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.