Köpeğinize Asla Tatlı Vermeyin

Köpeğine ufak bir parça çikolata ya da şeker içeren başka bir şey vermenin çok da zararlı olmayacağını düşünen insanlar var.
Köpeğinize Asla Tatlı Vermeyin

Son Güncelleme: 02 Aralık, 2018

Tatlıların köpeğinizin sağlığını birçok farklı nedenden ötürü tehlikeye soktuğu tıbbi olarak kanıtlanmış durumda.

Şeker içeren tüm besinler köpeğiniz için zehir niteliği taşıyor. Yani arada bir evde tatlı bir şeyler yaptığınızda köpeğiniz çok istedi diye vermenin bir sorun olmadığını düşünüyorsanız okumaya devam edin.

Şekerin köpeğimizde ne gibi etkileri var?

köpek çikolata yalıyor
 • Zehirlenme. Şeker, köpeğiniz için olabilecek en zehirli yiyeceklerden biridir ve ciddi hastalıklara hatta ölüme bile neden olabilir. Yani köpeğinize az miktarda şeker vermek onu azar azar zehirlemekle eşdeğerdir.
 • Şeker hastalığı. Köpekler şeker hastalığına oldukça yatkındır. Az miktarda verseniz bile köpeğinizde şeker hastalığı varsa durumunu kötüleştirecektir.
 • Sindirim güçlüğü. Köpeklerin birçok konuda bizden oldukça farklı olduğunu unutmamalıyız ve sindirim sistemleri de bu farklardan biri. Bizim yemeye oldukça alışkın olduğumuz birçok şeyi köpeklerin midesi sindiremez. Şekerdeki yüksek glikoz hayvanınız tarafından sindirilemediği için ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Obezite. Bu glikoz karışımının içinde yüksek miktarda yağ ve bolca kalori var. Köpeğiniz azar azar da olsa, düzenli bir şekilde şeker tüketirse gözle görülür oranda kilo alacaktır. Bu da kalp hastalığı gibi birçok sorunun önünü açabilir.
 • Pankreatit. Fazla yağla mücadele etmek için vücut, yağı sindirip atabilecek bir enzim üretmeye başlar. Lipaz denen bu enzim pankreasta oluşturulur. Pankreas yüksek miktarlarda enzim ürettiği için fazlasıyla büyür. Pankreatit ciddi bir problemdir.

En çok tüketilen şeker; çikolata

Tüm köpekler çikolataya bayılır. Kokusunu alıp yakınlarda olduğunu fark eder etmez, sizin yanınıza gelip üzgün gözlerle yalvarmaya başlarlar. Siz de kendinizi tutamayıp ona da bir parça verirsiniz. Peki doğru mu yapıyorsunuz?

Cevap oldukça net: Hayır. Çikolata, şeker içerdiği için zehirli olmasının yanı sıra içeriği nedeniyle de köpeğiniz için olabilecek en tehlike yiyeceklerden biri haline geliyor.

Çikolatanın içinde theobromine denen bir madde oldukça fazlaca bulunur.

Biz insanların theobromine maddesini hızlıca sindirebilme becerisi var ancak köpekler bunu ya hiç sindiremiyor ya da oldukça yavaş sindirebiliyor. Bunun sonucunda da theobromine vücutta birikip zehir seviyesine ulaşarak köpeğinizin ölümüne bile neden olabilir. Yani köpeğinize çikolata vermek çok tehlikeli.

Az miktarda vermek de zararlı mı?

Belki de değildir. Ancak sizin için az olan köpeğinizin midesi için az olmayabilir.

Arada sırada az miktarlarda vermek istiyor olabilirsiniz. Ama ne kadar verdiğinizi gerçekten kontrol edebilecek misiniz? Bilimsel araştırmalar en iyisinin hiç vermemek olduğunu söylüyor. Bu işin ucunda köpeğinizin hayatı olduğunu unutmayın.

Köpeklere zararlı diğer yiyecekler

yavru köpek kemik

Köpeğinize çok zarar verebileceği için ona vermekten kaçınmanız gereken başka yiyecekler de var. İşte listesi:

 • Süt
 • Kemik
 • Alkol
 • Çeşnili etler (sosis dahil)
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Kahve
 • Üzüm veya kuru üzüm

Sizleri köpeklerin sağlığı ve beslenmeleri üzerine diğer yazılarımızı da okumaya davet ediyoruz. Köpeğinizin sağlığı için en doğru kararları vermeniz önemli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.