Köpeğinizi zehirleyebilecek 10 şaşırtıcı şey

Köpeğinizi zehirleyebilecek 10 şaşırtıcı şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpekler, doğaları gereği çok meraklı varlıklardır. Hatta bu merakları bazen fazla duyarlı burunlarını takip ederek hayatlarını riske atmalarıyla sonuçlanır. Burunlarını ve ağızlarını , karşılaştıkları her şeyi değerlendirmek için kullanırlar. Fakat, karşılaştıkları bazı cisimler köpeğinizi gerçekten zehirleyebilir.

Çikolata köpeğinizi zehirleyebilir

İnsanlar için lezzetli bir iksir olmasına rağmen,  çikolata, köpek dostlarımızla asla paylaşmamamız gereken bir şeydir. Çikolatada ” teobromin” denilen bir madde bulunur.  Bu madde, kakao bitkisinden elde edilen bir alkaloiddir ve merkezi sinir sistemini uyarır. Ek olarak, bronşiyollerin genişlemesine neden olur ve kardiyovasküler sistem üzerinde birçok farklı etkileri vardır. Köpeklerin vücutları, teobromini kolayca yok edemez ve bu yüzden onlar için bir zehirlidir.

çikolata yalayan köpek

Parasetamol ve diğer ağrı kesiciler zehirleyici olabilir

Biz insanlar için çok faydalı olan bu ilaç, köpeklerimiz için son derece zararlıdır. Bu analjezik, karaciğer ve kaninlerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bunun sonucu olarak, zehirli dozda parasetamol alan bir köpek, hepatik nekrozdan ölebilir. Ve bu ürünün çok küçük bir dozu köpeğinizi zehirleyebilir. Hatta bazı uzmanlar, sadece iki tablet ilacın bile köpeğinizi ölümcül bir şekilde zehirleyebileceğini söylüyor.

Deterjanlar ve yumuşatıcılar

Deterjanlar veya y umuşatıcılar, köpeğimizin içmesi durumunda oldukça zehirlidir. Özellikle de yumuşatıcılar iki katı zararlıdır, çünkü katyonik maddeler içerirler. Zehirlenme belirtileri arasında hipersalivasyon (salya), uyuşukluk, kusma, ağızda yanıklar, nöbetler, şok ve koma bulunur.

Ağız Çalkalama Suyu

Bir takım ağız temizleme ürünleri, köpekler için oldukça zehirli olan borik asit içerir. Bunun gibi evlerimizde kullandığımız , gözlük ve lens temizleme solüsyonları , protezler için dezenfekte ürünleri gibi maddeler de borik asit içerir.

Antifriz

Antifriz köpeklerimiz için oldukça zehirli bir maddedir. Hatta üzücü bir şekilde, her yıl çok sayıda evcil köpek antifriz zehirlenmesinden dolayı ölüyor. Ve ne yazık ki, piyasada ticari amaçla satılan bir çok antifriz türü, köpekler için çok çekici olan bir kokuya ve tada sahip. Bu nedenle, denemeye istekli olmaları hiç de beklenmedik bir sonuç değildir. Bununla birlikte, bu tür ürünlerin içeriğindeki etilen glikol, köpeklerin böbrek fonksiyonlarını ciddi şekilde tahrip eder ve nöbetler, kusma ve uyuşukluk gibi ciddi semptomlara neden olur.

Ağartıcı maddeler

Deterjanlar ve yumuşatıcılar da olduğu gibi ağartıcı maddeler de klor içerir, ve bu sebepten dolayı tüylü dostlarımız için oldukça zehirlidir. Çamaşır suyu zehirlenmesinin erken uyarı işaretlerinden bazıları; kusma, salya akması ve karın ağrısıdır.

Meyve tohumları

Bazı meyvelerin tohumları köpekler için çok zararlıdır. Bazıları boğulmaya sebep olmasından dolayı, bazıları ise köpeklerin vücutları için aktif olarak toksik olmasından dolayı zararlıdır. 

Köpeklerin evrimleşme süreci,  onları tohumları sindirilmesi için adapte etmedi, bu yüzden köpeklerin sindirim sistemi genellikle tohumların sağlıklı bir şekilde sindirilmesini destekleyemez.
<h2Süs bitkileri

Meyve tohumlarında olduğu gibi, bazı süs bitkileri de köpekler ve diğer evcil hayvanlar için zehirlidir. Bu bitkiler sonucu zehirlenmenin belirtileri,  yutulan bitki türüne bağlı olarak çok farklı şekillerde olabilir, ancak genel olarak, merkezi sinir sistemi üzerinde etkileri vardır ve ayrıca kusmaya sebep olur.

Köpekler için zehirli olan bitkiler arasında: domates, ıspanak, açelya, sonbahar safranı, avokado (yaprağı), zakkum, kukla gözü (actaea) , yaban mersini, (dulcamara), güzel avrat otu, yüksükotu, baldıran, sucul baldıran, porsuk ağacı, hint yağı otu, ve müge bulunur.

Ibuprofen

İbuprofen, köpekler üzerinde parasetamolünkine benzer bir etkiye sahiptir. İnsanlara bu kadar çok yarar sağlayan bu mükemmel iltihap karşıtı ilaç, köpekler için, kilo başına 5 miligramdan fazla herhangi bir dozda oldukça zehirlidir.

Antidepresanlar

İnsanlar tarafından kullanılan birçok antidepresan ilacının, köpekler üzerinde çok zehirli olan büyük bir etkisi vardır. Özellikle köpeğin sinir sistemini etkilemesinin yanı sıra böbrek ve karaciğer sağlığını ve işleyişini etkiler.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.