Cholito'nun Ölümünden Sonra Sosyal Medya Yasa Büründü

Hayvan istismarı ile ilgili bir video çok sayıda kişi tarafından izlenerek, insanlar arasında bir kıvılcım yarattı.
Cholito'nun Ölümünden Sonra Sosyal Medya Yasa Büründü

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Bugün bahsedeceğimiz olayın videosunda bir kadın, onu destekleyen iki erkek ile birlikte savunmasız bir köpeği dövüyor. Yoldan geçen biri ise telefonunun kamerasıyla olayı yakalıyor ve internete yüklüyor. Video kısa bir süre sonra sosyal medyada izlenme rekorları kırıyor. Ve elbette ki yaşanan bu olay binlerce insanın öfkelenmesine sebep oluyor. Ardından, bu öfkeli insanlar Cholito’ya bu şekilde acımasızca davranılmasına karşı protesto gösterisine başlıyor.

Küçük Köpek Cholito’ya Yapılan Korkunç Saldırı

Söz konusu olay Patronato adındaki bir mahallenin alışveriş mağazalarının olduğu bir bölgede gerçekleşiyor. Patronato, Şili’nin başkenti olan Santiago şehrinin Recoleta bölgesinde bulunuyor.

Adının Cholito olduğu bilinen hayvan, geçtiğimiz Noel sahipleri tarafından terk edilmiş bir köpek.

Dükkan sahiplerinden birisi köpeğin varlığından rahatsız olmuş. Çünkü köpek dükkanına çok yakın bir yerde bulunuyormuş. Bu sebeple, bu adam çalışanlarından köpekten kurtulmaları için bir şey yapmalarını istemiş.

Ve saldırgan – olaydan sonra yaşananlardan dolayı pişman olduğunu ifade etmiş – kendisini, köpeğin kafasına yalnızca bilinç kaybı yaşayana kadar vurduğunu söyleyerek savundu. Yani onu öldürecek kadar ileriye gitmediğini bir savunma biçimi olarak söylemeye çalışıyordu.

Ancak bu acımasız saldırının terk edilmiş köpeğin ölümü ile sonuçlandığı düşünülüyor. Yoldan geçen insanlar olayı kaydetmişler ve bu kaydı internete yüklemişlerdir. Kayıt internete yüklendikten sonra izlenme rekorları kırmıştır. Bu olay temel olarak, binlerce insanın öfkelenmesine ve harekete geçmesine sebep olmuştur.

Cholito’nun uğradığı korkunç saldırıya yönelik adli soruşturma devam ediyor

Biz bunları yazdığımız sırada olayla ilgili adli soruşturma hala devam ediyor. Yani henüz Cholito’nun nerede olduğu tespit edilememiştir. Hayatta mı öldü mü henüz bilinmiyor.

Cholito’nun saldırganları, olayı araştıran görevlilere, saldırıdan sonra köpeği alıp bir battaniyeye sararak şehrin açık alanlarından birine bıraktıklarını söyledi.  Polis daha sonra söz konusu battaniyeyi bulmayı başardı. Fakat bu zavallı canlıya dair herhangi bir ize rastlamadılar.

Ancak, araştırmacılar ve yargı mensupları, kaydedilmiş görüntüleri, tasdiklenmiş görgü tanıkları ifadeleriyle birleştirerek, Cholito’nun maruz kaldığı, belki de ölümüne sebep olmuş olan bu zalim saldırının teyit edilebileceğini belirtmektedir. 

Savcı Marcelo Cabrera, “Hayvan istismar suçu, sadece hayvanın ölümüyle ya da ciddi bir şekilde yaralanması ile sonuçlanan durumlarda meydana gelmez. ‘İstismar’ daha ziyade hayvanlara yönelik genel olarak suç içeren eylemlerin tamamı anlamına gelir,” diyor.

Kimse terk edilmiş bir köpeğe yapılan bu korkunç saldırıya kayıtsız kalamadı

Recoleta’nın belediye başkanı Daniel Jadue, onu şiddetli bir biçimde dövülmesinden sorumlu insanların cezalandırılması için Cholito adına bir şikayette bulundu. Belediye başkanı aynı zamanda, Observatorio Animal (Hayvan Gözlem Evi), Animal Libre (Özgür Hayvanlar), Ecopolys ve Callejeritos de la Vega gibi bazı hayvansever gruplarla da birlik halindeydi.

Şikayet, “ hayvan istismarı “na karşı işlenen suçun sorumlularına – asıl fail, suça yardım eden ya da yataklık edenler olarak- karşı bir suç duyurusunda bulunulmasına izin veren, Ceza Muhakemleri Usulü’nün hükümlerine uygun olarak dava açıldı.

Belediye başkanı Jadue, yaşanan skandalın ardından, ister kamusal alanlarda olsun, ister özel mülklerde olsun, hayvanların hiçbir zaman hiçbir şekilde kötü muamele görmemesi için daha fazla çaba gösterileceğini kamuoyuna açıkladı. Bu tür bir hareketin “tüm boyutlarıyla” yasaklandığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Cholito Adına İnsanların Harekete Geçmesini Sağlayan Asıl Araç Sosyal Medya

Ancak kamu görevlilerinin tüm bu açıklamalarına rağmen halkın öfkesi bastırılamadı.

Binlerce insan #JusticeForCholito (ya da Türkçe’si için #Cholito İçin Adalet, orijinali olan İspanyolca’sı için ise #JusticiaParaCholito) etiketini kullanarak bu zavallı sokak köpeğinin yaşamış olduğu zalim saldırıya karşı öfkelerini dile getirdiler. Olay büyük bir hızla yayılırken, sosyal medya platformları insanların evcil hayvanları ile birlikte çektirdiği fotoğraflarla doldu. Herkes bu suçun cezalandırılmasını istiyordu.

Birçok kişi, son aylarda dünyaya yayılmış olan cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı kampanyalarda öne çıkan “bir kişi daha azalmayacağız” sloganını kullandı.

Hayvan İstismarına Karşı Çıkmak İçin İnternetten Sokaklara

miting yapan iki insan ve köpek

Ancak aktivitizm burada bitmedi. Sık sık olduğu gibi, Şilililer sosyal medyada yapılan çağrılara kulak verdiler ve hayvan hakları konusunda farkındalık sağlamayı amaçlayan gerçek bir miting düzenlemek için işe koyuldular.  

Şili’nin başkentinde ve ülkenin diğer çeşitli şehirlerinde toplam on bin kişi toplanarak, bu dünyaya gözlerini yumduğu düşünülen küçük köpek Cholito’nun çektiği korkunç şiddeti kesinlikle kabul etmediklerini ifade etmek için bir araya geldiler.

Hayvan hakları örgütlerinin üyeleri ve mitinge evcil hayvanları ile birlikte gelen tüm aileler birlikte bir yürüyüş gerçekleştirdiler ve olayın sorumluları için hapis cezası talep ettiler. Ayrıca hayvan istismarı vakalarında suçluların daha uzun süreli hapis cezası alması için uygulamaların başlamasını talep ettiler.

Cholito’nun yaşadığı korkunç olaydan çıkarabileceğimiz tek iyi şey, pek çok insanın hayvan istismarı durumlarında normalde alışılmış kayıtsızlıklarının ötesine geçebildiğini görmek oldu.  Ve ister bilgisayar başında isterse sokaklarda olsun, artık her geçen gün gittikçe daha fazla insan, bu dünyadaki minik Cholito’ları savunmak adına seslerini duyurmak için biraraya geliyor.

Fotoğrafların kaynağı: oasisfm.cl ve www.eldesconcierto.cl


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.