Logo image
Logo image

Hayvanlar İçin Elma Sirkesinin Faydaları

2 dakika
Hayvanlar İçin Elma Sirkesinin Faydaları
Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Çok eski zamanlardan kalma bir sıvı olan sirke, günümüzde gittikçe daha sık kullanılıyor.

Sirke, başta temizlik malzemesi olarak kullanılırken sonradan sadece bu işe özel beyaz sirke çıktı. Ardından sağlık ve güzellik için kullanılmaya başlandı. Hatta elma sirkesini aç karnına içerseniz antioksidan özelliği sayesinde yüzdeki lekeleri temizlediği bile söylenir.

İlerleyen zamanlarda, elma sirkesi gibi daha zayıf ve damak tadı için sertliği azaltılmış sirkeler satılmaya başlandı. Elma sirkesi, sağlığa faydası açısından sürekli övülür. Öyleyse hayvanlar için de faydalı olabilir mi?

Elma sirkesi hayvanlara faydalı mı?

Evet, oldukça faydalı. Hedefimiz, hayvanımızın bakımını yaparken doğal ürünler kullanmaksa, en iyi seçeneğimiz de elma sirkesi olacaktır. Elma sirkesinin birçok faydası var. İşte birkaç örnek:

Deri ve tüy sağlığına iyi gelir

Some figure

Saçlarınızın ışıldamasını istiyorsanız sirkeyle durulayın denir. Bu söz köpekler için de geçerli. Köpeğimizi yıkadıktan sonra sirkeyle durularsak tüyleri parlayacak ve çok daha sağlıklı gözükecektir.

Ayrıca sirke iltihap sökücü, mantar önleyici ve nemlendirici olması nedeniyle köpeğinizin derisinin pH seviyelerini dengeleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Sirke, nemlendirici etkisiyle derinin görünümünü güzelleştirip kuruluğu engellemesinin yanı sıra hayvanınızı olası hastalık, tahriş ve iltihaplardan korur.

Sirke, hayvanımızın kokusunu da kontrol etmeye yardımcı olur; çünkü köpeklerin keskin kokusunu azaltıp banyodan sonra daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.

Dış parazitlerle mücadelede yardımcı olur

Sirkenin içinde bulunan ana maddelerden asetik asit, oldukça etkili bir pire ve bit savıcıdır. Köpeğinizde dış parazit varsa şu önerileri takip edin:

Eşit miktarda su ve elma sirkesini kâsede karıştırıp bir beze dökün. Göz ve genital bölge gibi hassas yerler hariç köpeğinizin her tarafına sürün. Bunu her gün birkaç defa yapın. Dış parazitlerin herhangi bir kimyasal kullanmadan yok olduğunu göreceksiniz.

Sirkeyi iki günde bir hayvanınızın derisine sıkarak doğal bir böcek ilacı gibi de kullanabilirsiniz.

Sindirimi kolaylaştırır

Bir bardak şarap sindirime yardımcı olur denir. Köpeklerde ise bu durum sirke için geçerli.

Sirke; köpeklerin sindirim sistemindeki asitleri dengelemeleri, bakterileri öldürmeleri ve çeşitli enzimleri salgılamalarını sağlar. Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde hayvanınızın kusursuz çalışan bir sindirim sistemi olacaktır.

Ayrıca sirke sayesinde bağırsak florası da kolayca yenilenecek yani hayvanınız kabız sıkıntısı çekmeyecektir. Köpeğinizin sirke içmesini sağlamak kolay bir iş değil. Suyuna birkaç damla koyabilirsiniz. İçmeyi reddederse eşit miktarda sirke ve suyu karıştırıp şırınga yardımıyla vermeyi deneyin. Köpeğiniz için tatsız bir tecrübe olacaktır ama her şey onun iyiliği için.

Some figure

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için

Elma sirkesi, köpeğinizin idrar yolunu toksinlerden arındırır. Veterinerin uyguladığı tedavinin yanında, suyuna bir çay kaşığı sirke karıştırmak tedavi sürecini hızlandırır.

Artritle mücadele için

Sirke, iltihap sökücü olması ve yüksek C vitamini içermesi nedeniyle köpeklerde artrit hastalığıyla mücadelede idealdir. Bir önceki ile aynı yöntemi kullanabilirsiniz; köpeğin suyuna bir çay kaşığı sirke koyun.

Size önerilen dozu aşmayın. Daha fazla sirke koymanız hayvanınızın iyileşme sürecini hızlandırmaz. Tüm hastalıkların geçmesi belli bir süre alacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.