Köpeğinize Ne Tür Kemikler Verebilirsiniz?

Farklı hayvan türlerinin bazı kemikleri parçalanır ve sonunda bir köpeği öldürebilecek kadar ciddi bağırsak delinmelerine neden olabilir. Ancak, problem yaratmayacak olan kemiklerin ısırılması, ekstra besin ve aynı zamanda da köpeklerin eğlenmelerini sağlarlar.
Köpeğinize Ne Tür Kemikler Verebilirsiniz?

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2018

Köpeklere kemik verilip verilmemesi, asla doğru cevabı olmayan tartışmalı bir konudur. Bazıları diş sağlığı için iyi olduğunu ve köpeklerin de kemiklere bayıldıklarını söylerler ve kemik iliğinde bulunan besinlerin bir köpeğin sağlığı için çok yararlı olduğunu düşünürler.

Öte yandan, diğer bir grup da, bir kemiğin evcil hayvanınızı öldürebileceğini iddia eder. Peki doğrusu nedir? Köpeğinize kemik vermek iyi bir fikir mi, yoksa değil mi? Ve eğer öyle ise, köpeğinize ne tür kemikler verebilirsiniz?

Köpeğinize kemik verebilir misiniz?

Söylediğimiz gibi, konu ile ilgili uzmanlar bu konuyu tartışıyor. Bununla birlikte, bir köpeğe kemik verilir diyenlerin savunucuları, teorilerini köpeklerin atalarına dayandırır. İddialarına göre, şayet köpekler kemik yiyen kurttan evrildiyse, o zaman köpekler neden kemik yiyemesinler ki?

Kurtların avlarını tamamen yedikleri bilinir. Bazı durumlarda derileri bile yerler. Kemikler tatlı gibidir, belki de lezzetli oldukları için, bu teoriye dayanarak, köpeğinize kemik verebilirsiniz.

köpeğime hangi kemikleri verebilirim

Ancak, madalyonun diğer tarafında, aşağıdaki iddialara dayanarak, bu “yiyeceği” köpeklere vermenin iyi olmadığını söyleyen uzmanlar da var:

  • Kurtlar ile köpeklerin ortak pek çok benzerlikleri olduğu bilinse de, köpekler evcilleştirme süreciyle evrimleşmiştir. Bu nedenle, bir yaban hayattaki köpeklerden çok farklı olan yaşam tarzları ile, artık belirli bir tür gıdaya ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla, beslenmeleri farklı olmalıdır.
  • Kurtlar, bir kemiğin neden olduğu iç organ hasarından muaf değillerdir. Tek sorun, bunu gözlemleyemiyor olmamızdır. Hayvan uzmanları, kemiklerin hayvanlara çok büyük zararları olduğunu ve hatta nefes yollarının tıkanmasına veya hayati organlarının delinmesine yol açarak, ölüme sebebiyet verebileceğini söylerler.
köpeğime kemik vermek zararlı mı

Peki, köpeğinize kemik vermeli misiniz? Karar sizin.

Köpeğinize hangi kemikleri verebilirsiniz

Açıkçası, köpekler kemik yemeye bayılırlar ve bu, pek çok evcil hayvan sahibinin köpeklerine kemik verme alışkanlıklarını dayandırdıkları yegane “teori” dir. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve bu ödülü köpeğinize vermeye karar verdiyseniz, aşağıdaki sorunun cevabını bilmeniz önemlidir: Köpeğinize hangi kemikleri verebilirsiniz? Cevap vereceğiz!

Ördek boynu kemikleri

Bu tip bir kemik, yüksek besin değeri içerdiğinden ve evcil hayvanınız için tehlikeli olmadığından dolayı tavsiye edilir. Kıkırdak ve kemik iliği çok miktarda besleyici öğe içerir. Bu, tavuk ya da hindi olmadığı için onlarla karıştırmayın.

Sığır kemikleri

Bir inek vücudunda hayvanınız için yararlı olan kemiklere sahip pek çok parça vardır. Örneğin, uyluk kemği ve dizler çok miktarda kıkırdağa sahiptir ve aynı zamanda hayvanınızın çok fazla keyif alacağı bir miktar et gizler. Neden ona hoş bir sürpriz yapmıyorsunuz? Domuz diz kemikleri de bu anlamda iyidir.

kemik vermek faydalı mı

Tavuk kemikleri

Bu kemikler ile, küçük boyutlarından ve kolayca parçalara ayrıldıklarından dolayı, çok daha dikkatli olmalısınız. Köpeğinize bu tip bir kemik verilip verilmeyeceğine karar vermeden önce , veterinerinizle konuşun. Eğer köpeğinize tavuk kemiği vermeyi tercih ederseniz, daha büyük olanlarını seçin ve bağırsaklara zarar verebilecek herhangi bir kesik uç olmamasına özen gösterin.

Kuzu kemikleri

Tıpkı tavuk kemiklerinde olduğu gibi, kuzu kemikleri de olası kazaları önlemek için büyük olmalıdır. Yani eğer köpeğinize kemik vermeye karar verirseniz, bunların mutlaka çiğ, yani asla pişmemiş olması gerektiğini unutmayın. Kemiği çiğnerken ona göz kulak olun ve onların daima büyük olması gerektiğini hatırlayın, böylece yutamayacaklardır. Eminiz, evcil hayvanınızın çok eğlenecek!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.