En İyi Köpek Maması: Paranızın Karşılığını Alın

Yiyeceklerini iyi bir fiyata satın almak, insanlar ve köpekleri için önemlidir. Bununla birlikte, köpek maması köpeğin sağlıklı olması için en azından tüm minimum besin gereksinimlerini karşılamalıdır.
En İyi Köpek Maması: Paranızın Karşılığını Alın

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Piyasadaki tüm seçenekler, ilk kez köpek sahibi olan ya da evcil hayvanının mamasını değiştirmeyi düşünen biri için çok zor olabilir. Aşağıda, köpeğinizin sağlığını tehlikeye atmayan ucuz köpek mamalarından bahsedeceğiz.

Köpeğinizin mamasını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler

Bu liste, yeni bir mama alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörleri gözden geçirmenize yardımcı olabilir:

 • Köpeğinizin yaşı. Bir yaşına kadar köpek yavrusu sayılır. Bir sonraki yaş aralığı yetişkinler (1-7 yaş) ve yaşlılar (8 yaş ve üstü).
 • Köpeğinizin türü ya da bunu bilmiyorsanız boyutu. Bu faktör, evcil hayvanınızın ağırlığını belirler ve bu çok önemlidir. Küçük köpekler ortalama 10 kilo ağırlığa sahipken, orta boy köpekler 25 kilo ağırlığa, büyük köpekler ise 40 kiloya kadar çıkabilmektedir.
 • Köpeğinizin günlük fiziksel aktivite oranı. Bu onun metabolizmasını ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu besin sayısını etkiler.
 • Çevre. Norveç’te yaşayan bir Sibirya Husky’sinin ihtiyaçları, Meksika’da yaşayan bir Greyhound ile aynı olmayacaktır. Sıcaklıklar ve arazi, bir köpeğin yakabileceği kalori miktarını etkiler.
kdili dışarıda benekli köpek

Tüm bu faktörleri ve köpeklerin her şeyi yiyen bir hayvan olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, dengeli miktarda besin sağlayan ve evcil hayvanınızın temel gereksinimlerine uygun bir mama seçmelisiniz.

Doğru mama nasıl seçilir?

Kısaca TKÖ olarak bilinen Tüketici ve Kullanıcılar Örgütü, 2017 yılının ortalarında, sağlıklı köpek maması bileşimlerini ve farklı bileşenlerin evcil hayvanınızın sağlığına etkilerini anlatan ayrıntılı bir rapor yayınladı.

Raporda, mamaların sağlıklı bir köpeğin temel ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını anlamak için, içerikleri ile ilgili aşağıdaki yönergeler belirlenmiştir:

 • Enerji yoğunluğu ya da sağladığı kalori miktarı. Bu miktar, köpeğinize ne kadar mama vereceğinize karar verirken önemli.
 • Kalıptan edilmiş köpek mamasında yaygın olan karbonhidratlar. Bu tür mamalar, besinleri homojenleştirmek ve daha sindirilebilir hale getirmek için bir ısıtma, biçimlendirme ve nemlendirme işleminden geçer. Karbonhidratlar bağırsak geçişi için gerekli olan lifi sağlar. Bununla birlikte, bazı markalar mamalara çok fazla karbonhidrat ekleyerek daha az et kullanır.
 • Proteinler. Özellikle miktarı ve kalitesi önemlidir. Düşük kaliteli gıdalar genellikle sakatat, öğütülmüş kemikler, bitkisel proteinler ve kollajen ile elde edilmiş bir un kullanır. Taze ya da kurutulmuş et kullanan mamalar her zaman daha iyidir.
 • Yağ. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, cildin pH seviyesini ve kürkünün parlaklığını korumaya yardımcı olabilir. Besinlerin içerdiği yağların kalitesi, kilo almanın önlenmesi için önemlidir.
 • Vitaminler ve mineraller. Köpeğinizin maması dengeli miktarda vitamin ve mineral içermelidir. Örneğin, kalsiyum ve fosfor kombine edilmiş olmalıdır.
 • Hammaddelerin kalitesi (çiğ et içeriyor mu? İçeriyorsa ne kadar?) bir köpek maması seçerken çok önemli bir faktördür.
köpek mamaları için malzemeler

Markalar: Paranızın karşılığını almak

Bir hayvanı beslemenin günlük maliyeti, hayatta kalması için gerekli minimum besin miktarını sağlamanın yanı sıra köpek maması alırken vereceğiniz kararları da etkileyecektir. Dog Food Advisor, bu gereksinimleri karşılayan ve mal sahipleri için uygun fiyatlı yiyeceklerin bir listesini yayınladı.

En iyilerinden bazıları:

 • Purina Pro Plan Optihealth: Yavru ve genç (1-10 kg). Kilo başına 7,1 Euro
 • Affinity Ultima Nature Medium Maxi (+10 kg.) Yetişkin. Kilo başına 5,01 Euro.
 • Acana Prairie Kümes hayvanları. Yetişkin Köpek Kilo başına 8,1 Euro.

Daha fazla bilgi için veterinerinize danışın ya da Dog Food advisor tarafından yayınlanan listeyi kontrol edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.