Yavru Köpekler ve Egzersiz

Köpek yavrularını günün her saatinde eğlendirebilecek, hem evin içinde hem de dışarıda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.
Yavru Köpekler ve Egzersiz

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2019

Yavru köpekler oyun oynamaya, koşmaya ve zıplamaya bayılır. Ancak ihtiyaçları olan şey hem eğlenceli hem de öğretici fiziksel aktivitelerdir. Egzersiz yapmak yavru köpekler için oldukça önemlidir, bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okuyun!

Yavru Köpekler İçin Egzersiz Önerileri

Köpeğinizle bir egzersiz rutini oluşturmadan önce onun ihtiyaçlarını ve kapasitesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Yavru köpekler çevik, enerji dolu ve oyuncudur ancak aynı zamanda iyice dinleneceği bir uykuya da ihtiyaç duyar.

1. Aşırı Egzersiz Yaptırmaktan Kaçının

Enerjisi hiç tükenmiyor gibi görünen yavru köpekleri arada dinlendirmeniz, ileride daha sağlıklı ve güçlü birer yetişkin olmalarına yardımcı olur. Büyük cüsseli köpekler, gelecekte ortaya çıkabilecek bazı eklem ve kemik rahatsızlıklarına yatkındır. Bu tür risklerden kaçınmanın en iyi yolu köpeğinize düzenli olarak egzersiz yaptırmak ve ona iyi bir uyku döngüsü sağlamak olacaktır.

2. Adım Adım İlerleyin

Köpekler yaralanana ya da bitap düşene kadar koşturmaktan vazgeçmez. Bu yüzden, köpeğinize yaptıracağınız egzersizin yoğunluğunu kademe kademe artırmalı ve bunu yaparken onun beden diline de dikkat etmelisiniz. Eğer egzersiz sırasında nefes nefese kalıyor, attığınız topu geri getirmiyor, oturuyor ya da yere uzanıyorsa, muhtemelen yorulduğu anlamına gelir.

3. Köpeğinizin Cinsine Göre Egzersiz Seçin

Golden Retriever cinsi bir yavru, bir Basset Tazısı ya da bir Cocker Spaniel ile aynı özelliklere sahip değildir. Her cins kendine has fiziksel özelliklere sahiptir, yani birinin yapabildiği egzersizleri bir diğeri yapamayabilir. Örneğin; kısa burunlu ya da brakiosefalik köpekler düzgün nefes alamadığı için genellikle daha çabuk yorulur.

Diğer yandan, Tazı, Dalmaçyalı ya da Alman Çoban Köpeği gibi daha atletik köpekler diğerlerine göre daha çok egzersize ihtiyaç duyar.

4. Köpeğinize Eğitim Verin

Köpeğinizi eğitim için bir okula vermenin onun akıl sağlığı ve egzersiz rutini için en iyi seçenek olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, eğitimli bir köpek daha az stresli, sınırları belli olan ve daha kaliteli bir yaşama sahip olacaktır.

Çimlerde oyuncakla oynayan bir köpek yavrusu

5. Yürüyüşe Çıkarın

Eğer köpeğinize egzersiz yaptıracak vaktiniz yoksa onu yürüyüş için dışarı çıkarabilirsiniz. Beraber yapacağınız bu aktivite hem sizin sağlığınız hem de köpeğinizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Yürüyüşe sabahları çıkın ve bu aktiviteyi her gün birkaç dakika kadar uzatmayı deneyin.

Köpeğinize tasmayla, size yakın duracak şekilde yürümeyi öğretin. İlgisi başka yöne kaydığı zamanlarda tasmanın ipini çekerek onu durdurmayı deneyin, park gibi açık ve güvenli alanlarda özgürce oynayabilmesi için onu serbest bırakın.

6. Rutine Bağlı Kalın

Hayvanlar uysal bir ruh hali için yemek ya da yürüyüş saati gibi rutinleri sürdürmeye ihtiyaç duyar. Bu durum egzersiz rutini için de geçerlidir. Yavru köpekler sabah saatlerinde daha aktif olduğundan özellikle sabahları oyun oynamaya özen gösterin. Egzersizi yemek yemeden önce yaptırdığınızdan emin olun.

Herhangi bir sebepten rutininize bağlı kalamasanız bile, köpeğinizi az da olsa eğlendirmeyi ihmal etmeyin. Birkaç dakikalık bir oyun fazla enerjisini atmasına yardımcı olacak ve siz yokken evi darmadağın etmesini de önleyecektir.

Yavru Köpekler için Egzersiz ve Oyunlar

Peki yavru köpeğinizle nasıl oynayacağınızı ve ona nasıl egzersiz yaptıracağınızı biliyor musunuz? Köpek yavrularını günün her saatinde eğlendirebilecek, hem evin içinde hem de dışarıda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Bu egzersizler köpeğinizin konsantrasyonunun, itaatkarlığının, zekasının, koku ve ses duyularının gelişimine yardımcı olacaktır. Aşağıdaki örneklere bir göz atın:

1. Saklambaç

Köpeğinizin sevdiği bir obje ya da oyuncağı saklayın ve onu bulmasını sağlayın. Eğer bunu başarabilirse onu ödüllendirin, sevgi ve alaka gösterin.

2. Pati verme

Bu gerçekten köpeğinizin daha uysal bir hale gelmesini ve verdiğiniz komutlara daha sık uymasını sağlayacak bir oyundur. Bu oyunu henüz yavruyken kolayca öğrenecektir.

Pati veren köpek yavrusu

3. Bardak Oyunu

Bu oyun üç adet bardağı zemine ters kapatarak oynanır. Bardaklardan birinin altına bir parça mama koyun ve diğer bardakları boş bırakın. Köpeğiniz mamanın hangi bardağın altında olduğunu bulmak için koku duyusunu kullanacaktır.

4. Engelli Koşu

Bu egzersiz için bahçe gibi geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır. Birçok evcil hayvan dükkanında bulabileceğiniz engelli koşu öğelerini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tünel, zıplama çubukları ve zikzaklar kullanabileceğiniz  seçenekler arasındadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.