Bakım: Tırnak Kesmenin En Rahat ve Güvenli Yolu

Aşırı uzamış olan tırnaklar, rahatsız edici ve kirlidir. Ayrıca, enfeksiyon kapmış veya batık oluşmuş da olabilir. Daha da kötüsü, bu durum köpeğinizin koşmasını zorlaştırır.
Bakım: Tırnak Kesmenin En Rahat ve Güvenli Yolu

Son Güncelleme: 06 Aralık, 2018

Kendine saygısı olan her hayvan, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için periyodik bakıma ihtiyaç duyar. İhmal edilen tüyler deri hastalıklarına ve parazitlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Benzer şekilde, aşırı uzamış veya kötü kesilmiş olan tırnaklar da, evcil hayvanlarımızın sağlığını etkiler.

Tırnak kesmek için gereken malzemeler ve hazırlık

Evcil hayvanınızın tırnaklarını rahatça kesebilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • Köpekler için özel tırnak makası. Piyasada çeşitli türleri vardır: pense tarzı, giyotin tarzı ve makas.
  • Evcil hayvanınızı cesaretlendirecek küçük ödüller. Tırnak kesme işini güzel bir şeyle ilişkilendirirseniz, köpeğimizin bu süreçte işbirliği yapması çok daha kolay olacaktır.
  • Tırnaklar çok kısa ise, kanama olabilir. Kanamayı durdurmak için yanınızda bir tür antiseptik veya kanamayı durduran solüsyonlardan bulundurmanızı öneririz .

Farklı biçimlerdeki makaslar, köpeğin boyutuna göre uyarlanmıştır. Örneğin, evde bulabileceğimiz türden olanlar küçük köpekler için uygun olacaktır. Diğer taraftan, pense tarzı makaslar ise büyük ırklar için en iyisidir.

Köpeğinizi makaslara alıştırın

Bu makasların görünümü köpeğinizi ilk başlarda birkaç kez korkutabilir. Köpeğin öncelikle, makası görmesine izin vermenizi tavsiye ediyoruz. Tırnaklarını kesmeden önce nasıl tepki verdiklerini görmek için, pençelerinin yakınında tutarak ya da tırnaklarına dokunarak makaslar ile tanışmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki kullanımınızda korkmasını önlemek için makasları açıp kapayarak, çıtlatma sesi çıkartmaya çalışın.

tırnak bakımı

Tırnak kesmek zor bir süreç gibi görünebilir. Ancak bu işin püf noktası, korkulacak bir şey olmadığının farkına varana kadar, köpeğinizi okşamak ve ödüller ile cesaretlendirmektir. Her evcil hayvan farklıdır, bu yüzden makaslara uyum sürecinin süresi değişebilir. Onlara alıştıkları andan itibaren, başlama zamanı.

Kullandığınız makasların tarzının uygun olup olmadığını görmek veya kesme tekniğinizi geliştirmenize yardımcı olmak için bir veterinere başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Tırnak kesmek dünyanın en zor işi olmasa da, evcil hayvanınıza zarar vermek istemezsiniz.

Tırnak nasıl kesilir

Köpeğinizin tırnaklarını keserken ilk adım, tırnağın canlı kısmını nasıl bulacağınızı bilmektirBeyazsa, canlı kısım pembe olacaktır. Siyahsa, gri parçayı arayın. Bu parçanın gerisini kesmemeye dikkat edin, aksi halde tırnak kanayacaktır.

Bu alandan iki milimetreden daha fazla kesmemelisiniz. Eğer kanama görülürse, hayvanı sakinleştirin ve elinizin altında bulunan kanama durduran tozlardan kullanın.

tırnak makasları

Bu göstergeyi ele alırsak, süreç, kendi tırnaklarımız için evde yaptığımıza oldukça benziyor. Bu durumda belirleyici faktör, köpeğin reaksiyonudur. Huzursuz olduğunu ya da ısırılma riskini üstlendiğimizi görürsek, köpek tımarcısına gitmenizi tavsiye ederiz.

Bakımlı tırnakların önemi

Aşırı uzamış olan tırnaklar, rahatsız edici ve pistir ve ayrıca, hem hayvanlar hem de insanlar için çeşitli problemlere sebep olurlar. Evcil hayvanınızın hijyenini sağlamak için uygun bir bakım gereklidir. Bakımsız tırnaklarla ilgili en yaygın problemler arasında:

  • Enfeksiyon riski. Aktivite ile dolu yoğun bir günün ardından, ister kırsal alanda ister şehirde yürüyüş yapmış olsun, mikropların tırnak altında birikmesi normaldir. Köpekler, herhangi bir hayvan gibi, sürekli olarak kendilerini kaşıma eğilimindedirler. Kirli, uzun tırnakların sebep olduğu bir yara, hem köpeklerimiz hem de diğerleri için tehlikelidir.
  • Batık riski. Batıkların neden olduğu yaralar ağrılıdır ve köpeğin ayaklarının sürekli olarak toprak ile temas ettiğini düşünecek olursak, enfeksiyona açık bir hale gelmeleri kaçınılmazdır.
  • Yürüme, koşma ve atlamada zorluk yaşama. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.