Köpekler İçin Ödül Mamaları: İpuçları ve Dikkate Alınacak Hususlar

Köpekler İçin Ödül Mamaları: İpuçları ve Dikkate Alınacak Hususlar

Son Güncelleme: 20 Eylül, 2018

Köpeklerin bizim sevgimizi elde etmek için çalıştığını ve yaptıkları çoğu şeyi sadece bizi gülümsetmek için ve davranışlarına onay vermemiz için yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Ancak bazen bizler de biraz ileri gidip onları daha da motive etmek isteyebiliyoruz. Bu nedenle de, bu gibi durumlarda onları daha büyük ödüllerle ödüllendirmemiz gerekiyor. Peki köpekleri ödüllendirmek için ne gibi yöntemler kullanabiliriz? Bu konuda birbirinden farklı seçenekler var mıdır? Köpekler için hangi ödül mamaları daha sağlıklıdır?

Bugün tüm bu sorunların cevabını sizlerle paylaşıyoruz:

Köpekler İçin Ödül Mamaları Ne Zaman Verilmelidir?

Köpeklere pek çok farklı durumda ödül maması verebilir ya da farklı bir yöntemle ödüllendirebilirsiniz. Bizler köpeklere ödül verme seçeneğini normalde sadece köpeklere pati uzatmak ya da oturmak gibi komutları nasıl yapabileceklerini öğretirken kullanırız. Ve köpekler bu komutları öğrendikten sonra da genellikle onlara ödül vermeyi bırakıyoruz. Ancak aslında tüylü arkadaşınızı ödüllendirmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı an vardır. Yani köpeğinize ödül maması vermeniz gereken tek zaman onlara bazı komutları öğrettiğiniz zaman değildir. İşte ödül maması kullanabileceğiniz bazı diğer durumlar. Örneğin:

ödül maması
 • Siz henüz istemeden sizin sevdiğiniz bir şey yapması. Örneğin belki koltuğunuza oturmak istediğiniz zaman, köpeğiniz sizin yerinize oturduğu için ona sık sık koltuktan inmesini söylüyorsunuzdur. Ancak bazen henüz bunu yapmasını söylememiş olsanız bile siz koltuğa yaklaştığınızda koltuktan iniyor olabilir. Böyle durumlarda ona ödül verebilirsiniz.
 • Kötü davranmaya hevesli olsa da iyi davranmayı seçtiği zamanlar. Köpeğinizin yemek masasındayken masadaki yemekleri yemeye çalışması yerine, neredeyse onlara hiç bakmaması buna örnek olarak verilebilir. Böyle bir durumda onu ödüllendirebilirsiniz.
 • Köpeğe yeni bir şey öğrettiğimiz ve her ne kadar olayı henüz tamamen anlamamış olsa da, yine de yapmaya başladığı an. Mesela köpeğinize yere yatmasını öğretmek istiyorsunuz. Köpek yere tamamen yatmadan önce, çömelmeye başladığı zaman onu ödüllendirebilirsiniz.
 • Köpeğinizi çağırmış olsanız da olmasanız da, parka sizin yanınıza doğru geldiği zamanlar. O an yaptığı her ne ise onu bırakıp sizin yanınıza geldiği her an için köpeğinizi her zaman ödüllendirmelisiniz. Onu çağırmamış olsanız bile ona bir ödül verebilirsiniz; çünkü bunun anlamı köpeğiniz sizi kontrol etmeye gelmiş demektir.
 • Sırf öylesine! Çünkü genellikle çok iyi davranışlar sergileyen harika bir köpeğiniz var ve siz, size karşı her zaman bu kadar sevgi dolu, sadık ve sabırlı olduğu olduğu için ona teşekkür etmek istiyorsunuz. O halde onu ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğinize Ne Zaman Ödül Vermelisiniz

Köpeğinizin sadece tekrar yapmasını istediğiniz davranışlarını ödüllendirmeniz gerektiği konusuna dikkat etmeniz gerekir. Örneğin köpeğiniz başka bir köpeğe havladığı zaman ya da çöpü eşelediği zaman ona ödül verirseniz, bunun hiçbir şekilde iyi bir sonucu olmayacaktır. Köpeğinizden hangi davranışları beklediğinizi tespit etmeli ve bu davranışlara odaklanmalısınız.

Ödül verdiğiniz an, verdiğiniz ödülden çok daha önemlidir. Köpeğinizi doğru zamanda ödüllendirmek, köpeğin herhangi bir olası kafa karışıklığı olmadan, sizin hoşunuza giden bir şey yaptığını anlamasını sağlar. Ancak o zaman o davranışı tekrar yapmak ister. Köpeğinizi doğru bir şey yaptıktan hemen sonra ödüllendirmeniz gerekir. Eğer birkaç saniye bile olsa geç kalırsanız, köpeğin eylem ile ödül arasında bir bağlantı kurması daha zor olur.

Köpekler İçin Ödül Mamaları Olarak Neler Kullanmamalısınız

Özellikle köpeğinize yeni bir şey öğretirken ona ödül vermek isterseniz, vereceğiniz ödülün köpek için sağlıklı, uygun ve değerli bir ödül olduğundan emin olmanız gerekir.

Yani eğer sevgili köpeğinize oturmayı, yere yatmayı ya da patisini sallamayı öğretmek istiyorsanız birkaç günü bu komutları uygulayarak geçireceksiniz demektir. Haliyle bu süreçte köpeğinize ödül maması vermek durumunda kalacaksınız. Bu mamalar sağlıksız olmamalıdır; çünkü çok fazla vermeniz gerekecektir. Seçeneklerinizin tümünün içinden köpeğinizin kilo almadan ya da hasta olmadan bir sürü yiyebileceği bir ürün seçmeniz gerekecektir.

 Ödül mamaları küçük olmalıdır; ancak her köpek boyutuna uygun olmalıdır. Yani bir sosisi eşit parçalara kesip ödül olarak aynı boyutta sosisi  hem bir Belçika Çoban köpeğini, hem de bir Malta köpeğini ödüllendirmek için kullanamazsınız. Aynı şekilde, yavru bir köpeğin dişleri, yetişkin ya da yaşlı bir köpeğinki kadar güçlü değildir.

Ve köpeğin ödülü sevmesi en önemli faktördür. Köpeğinizi, onun hiç sevmediği bir şeyle ödüllendiremezsiniz; çünkü eğer köpeğiniz ona verdiğiniz şeyi istemiyorsa, o bir ödül olmayacaktır. Öğretmeye çalıştığınız komut ne kadar zorsa ödül de o kadar iyi olmalıdır. Böylece o komutun uymaya değer olacağını hissedecektir.

 Köpekler İçin Ödül Olarak Neler Kullanılmalıdır

Genellikle ödül olarak bir parça yemek kullanılır; ancak bunu yaparken köpeğin her zamanki yediği porsiyon azaltılmamalıdır. Ödül mamaları bir rüşvet değil, ekstra bir şeydir. Köpek aç kalmamalıdır.

köpeklere ödül vermek

Ödül mamaları her köpeğin ne sevdiğine göre değişir; ancak genelde şu tip gıdalar kullanılır:

 • İnsanlar için yapılmış sosisli sandviçler
 • Kurutulmuş peynir parçaları
 • Pişmiş salam ya da sucuk
 • Küçük parçalara bölünmüş hazır köpek bisküvileri
 • Kuru ya da yaş köpek maması
 • Daha kaliteli ya da köpeğin normalde yediğinden daha farklı bir tadı olan köpek maması

Diğer Ödüller

Köpeğinizi mama dışında sevdiği başka şeylerle de ödüllendirebilirsiniz. Örneğin eğer köpeğiniz seviyorsa, onu severek (ve aslında bunu hemen hemen her gün yaparız) çok kolay bir şekilde ödüllendirebilirsiniz. Bazı köpekler oyuncakları sever ve bir oyuncağı çiğneyebileceği bir ödül olarak görebilir.

Köpekler için en iyi ödülleri seçmenin yolu, her evcil hayvanın neyi sevdiğini bilmekten geçer. Farklı pek çok şeyi deneyebilir ve köpeğinizin nasıl tepki vereceğini ve hangi ödülü en çok seveceğini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde hangi ödüllerin daha etkili olduğunu ve hangilerinin en sağlıklı ödüller olduğunu seçebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Galvão, J. A., Yamatogi, R. S., Souza Junior, L. C. T., Joaquim, J. F., Rodrigues, M. V., Baldini, E. D., & Nogueira Pinto, J. P. D. A. (2015). Quality and safety of pet treats: Assessment of the microbial safety and quality of pet treats. Journal of Food Processing and Preservation, 39(6), 1201-1205.
 • Chan, S. K., & Leung, D. Y. (2018). Dog and cat allergies: current state of diagnostic approaches and challenges. Allergy, Asthma & Immunology Research, 10(2), 97-105.
 • Dopierała, Marta & Andraszek, Katarzyna. (2019). THE MOST COMMON ALLERGIC DISEASES IN DOGS. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica. 348(49)1. 47-56. 10.21005/AAPZ2019.49.1.05.
 • Carrión, Pablo & Thompson, Larry. (2013). Pet Food. Food Safety Management: A Practical Guide for the Food Industry. 379-396. 10.1016/B978-0-12-381504-0.00015-9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.