Evde Evcil Hayvanların Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Evcil Hayvanların Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2018

Köpeğiniz nereye giderse gitsin, bazı tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır ve yaralanabilir. Peki, bundan kaçınmak için neler yapabilirsiniz? Aslında yapabileceğiniz en iyi şey, hazırlıklı olmak ve acil bir durumda yaraların nasıl tedavi edilebileceğini bilmek. 

Köpeğiniz eşyaların üzerine atlayabilir veya keskin kenarlı bir şeyler tarafından çizilebilir. Tabii aynı şeyler dışarıda da başına gelebilir, hatta diğer köpekler tarafından ısırılmak veya yaralanmak tehlikesi daha yüksek olarak. Her ne kadar yapılması gereken en doğru hareket köpeğinizi bir veterinere götürmek olsa da, eğer çok ciddi yaralar değilse evde de tedavi edebilirsiniz. 

Evde köpeklerin yaraları nasıl tedavi edilir

köpek yaraları

Evde köpek yarası tedavi etmeden önce, bunu nasıl yapacağınızı, hangi adımları izlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu makalede size nereden başlamanız gerektiğini anlatacağız!

Yaranın derinliğini kontrol edin

Derin veya ciddi yaralanmalar bir veteriner tarafından tedavi edilmelidir. Bu yüzden ilk önce yarayı kontrol edin. Ancak, köpekler sakin durmadığı için bu biraz zor olabilir. Eğer çok fazla kanadığı için yaranın ne kadar derin olduğunu göremiyorsanız, bir sargı bezi alıp o bölgeye bastırarak kanın bir kısmını temizleyin. Sargı bezi kanı emeceği için yaranın ne kadar derin olduğunu görebilir ve sonrasında ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Bölgeyi temizleyin

Yaranın çevresindeki tüyleri kesmeniz gerekebilir. Bunu dikkatle yapın ve hayvanı yaralamaktan kaçının. Öncelikle, yarayı sabun ve suyla yıkayarak tozları ve yaranın mikrop kapmasına sebep olabilecek bakterileri temizleyin. İmkanınız varsa bunu ılık su ile yapın çünkü bu şekilde daha iyi temizlenir.

Dezenfekte edin

Şimdi yarayı dezenfekte etmek için bölgesel ilaç uygulama zamanı. Su ve sabunla yıkadıktan sonra, bu bölgeye şişmemesi için bir beze sarılmış buz uygulayın ve hayvanın acısını hafifleterek sakinleştirin. En iyisi bu durumda iodine kullanmaktır. Yarayı asla alkolle silmeyin çünkü köpeğin canını acıtabilir ve olumsuz şekilde etkileyebilir.
Ardından, bir sargı bezini eşit miktarda su ve iodine karışımına batırarak yaraya uygulayın. Sargı bezleri steril olduğu ve kalıntı bırakmadığı için en iyisidir. Bu karışımı yaranın üzerine günde üç defa uygulayın. Eğer hayvan dayanabiliyorsa aloe veralı krem de sürebilirsiniz. İyileşmeyi hızlandırır. Tabii sonradan veterinerinize ne kullandığınızı söyleyin.

Yarayı koruyun ama hava almasına da izin verin

köpeklerin yaralarını tedavi

Normalde yaranın hava almasına izin vererek kurumasını beklemelisiniz, çünkü yaranın üstünü kapatmak nem almasını engeller ve iyileşmeyi geciktirir. Köpeğinizin yarayı yalaması veya dişleriyle çizmesini engellemek için kullanılan bazı aparatlar var. Veterinerinizden Elizabeth yakalığı adıyla isteyebileceğiniz bu aparat köpeğinizin yaralarına dokunmasına engel olur.

Nasıl yapılacağını biliyorsanız, evde evcil hayvanların yaralarını tedavi etmek çok zor değil. Bu tavsiyelere uyduğunuzda sorun olmayacaktır. Sadece, bu tavsiyelerin hafif yaralanmalar için olduğunu unutmayın. Eğer yaralar daha ciddi ise, hayvanı zaman kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Dezenfektan ve krem olarak sadece evcil hayvanınızın canını yakmayan ürünler kullanın, çünkü bunların yan etkisi yaraları daha da kötüleştirebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.