Kedi ve Köpeklerde Pati Yaralarını Tedavi Etmek

Sağlıklı patiler, sağlıklı hayvanlar!
Kedi ve Köpeklerde Pati Yaralarını Tedavi Etmek

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2018

Sürekli yerle temas halinde oldukları için kedi ve köpeklerin patileri, tedavisi zor yaralanmalara oldukça meyillidir. Bu nedenle hayvanınızın adımını nereye attığına çok dikkat etmelisiniz. Herhangi bir yaralanma durumunda ise ilk yardım olarak uygulayabileceğiniz bazı tedaviler var.

Hayvan bedeninde patiler riskli noktalardır

pati yaralanmaları

Sokaklar, parklar veya deniz kenarı köpeğinizle yürüyüp oyunlar oynadığınız yerlerdir ancak tüm bu yerler dikkatli olunmazsa hayvanımızın pati tabanlarına zarar verecek tehlikeler de taşıyor. Bu tehlikelerden bazıları:

  • Cam
  • Keskin uçlu taşlar
  • Çöpler

Bu nedenle her dışarı çıktığında köpeğinizin patilerini kontrol etmek gerekir. Bir yara görürseniz hemen müdahale edebilirsiniz.

Ayrıca evde de bazı tehlikeler olabileceği aklınızda bulunmalı. Özellikle de bardak ya da tabak kırılması gibi durumların ardından yerde kalmış camlar büyük risk taşır. Aşırı sıcak ya da soğukların da kedi ve köpeğinizin patilerinde sorun oluşturma ihtimali vardır.

Pati tabanları birçok yaralanmaya gebedir. Ancak çok ciddi olmadığı sürece kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Hangi durumlarda pati tedavisini siz yapabilirsiniz?

Hayvanın patisindeki yaranını ciddiyetine bakarak tedavisini kendiniz mi yapacağınıza yoksa acilen veterinere mi götüreceğinize karar vermelisiniz.

Kanamanın çok olduğu ya da hayvanın pati tabanında derine saplanmış bir objenin olduğu durumlarda hemen veterinere gitmeniz daha iyi olacaktır. Ancak yara çok derin değilse kendiniz ilgilenebilirsiniz.

Tüm durumlarda iyileşme döneminde gözünüz köpeğinizin üstünde olsun. Bir şeylerin ters gittiğine dair en ufak bir şüpheniz dahi olursa hemen bir veterinerle konuşun.

Kedi ve köpek pati yaralarını tedavi etmek

Tedavinin ilk aşamasında hayvanın patisini dezenfekte etmelisiniz. Antiseptiğe batırdığınız bir gazlı bezle bu işi halledebilirsiniz. Alternatif olarak klorheksidin de kullanbilirsiniz.

Hayvanların pH değerinin insanlardan oldukça farklı olduğunu unutmayın. Yani insanlar için yapılmış bir ürün kullanıyorsanız yaraya daha fazla hasar verebilirsiniz.

Bu nedenle her zaman hayvanlara uygun ilk yardım araçları bulundurmak çok önemlidir. Veteriner tavsiyesiyle, herhangi bir durumda hayvanın ihtiyaç duyabileceği her şeyi barındıran bir çanta hazırlayabilirsiniz.

Sarmalı mı sarmamalı mı?

Normalde yaraların havayla temas ederek iyileşmesi gerekir. Ancak patisinin üstüne basarak her yere yürüyeceği için dezenfekte ettikten sonra mikrop kapmaması için yarayı sarın.

Ayrıca hayvanınız da içgüdüsel olarak yarayla uğraşmak isteyecektir. Eğer inatçı olursa kısa bir süreliğine de olsa yakalık takabilirsiniz.

Yarayı iki ya da üç kat gazlı bezle sarabilirsiniz. Çok sıkı sarmamaya dikkat edin yoksa kan dolaşımı yavaşlayacak, yaranın iyileşmesi de daha uzun sürecektir.

İyileşme sürecinde dikkatli olun

patisini yalayan kedi

Her şey yolunda giderse her gün yarayı temizleyip bandajını değiştirmeye devam edin. Bu aralıkta kedinizin dışarı çıkmasına izin vermeyin, köpeğinizi ise sadece tuvaletini yapması için çıkarın.

Dışarı çıkarken patiyi plastik bir sargıyla korumaya alabilir ya da pet shop’lardan alacağınız köpek ayakkabılarını giydirebilirsiniz.

Yaranın iyileşmek yerine kötüye gittiğine dair en küçük bir sinyal görürseniz veterinere gitmeniz gerektiğini unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.