Göğüs Tasması Hakkında Mitler ve Gerçekler

Bilgisizlik, köpek sahiplerini, genelde köpeğin sağlığını olumsuz etkileyecek klasik tasmaları seçmeye itebilir. Gerçekteyse, köpekler için göğüs tasması pahalı veya güvenliksiz değildir ve aslında hayvan için daha rahattır.
Göğüs Tasması Hakkında Mitler ve Gerçekler

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2019

Göğüs tasması köpekleri yürüyüşe çıkarmak için başvurulan bir seçenek halini almaya başladı. Bununla birlikte, bu eşya hakkında birçok mit ve yanlış bilgi vardır. Biz ise bu makalede bunları çürüteceğiz.

Evcil hayvanlar için diğer özel eşyalar gibi, piyasada birçok çeşit göğüs tasması vardır. Kişisel tercihler ve fiyat, onların bazı marka ve tasarımları almayı karar vermelerini sağlayacak, kişinin alışverişine en çok etki eden faktörlerdir. Buna rağmen, bu tasmalarla ilgili efsanelerden dolayı, birçok insan köpekler için göğüs tasması kullanmakta tereddüt ediyor.

1. Mit – Köpek Daha Çok Çeker

Göğüs tasmasını eleştirenler genellikle bu argümanla eleştirilerine başlarlar. Bu tezi öne süren insanlar kızak çeken köpeklerin belirli bir tür göğüs tasması kullandığını söylerler. Bununla birlikte, bu davranışın ne giydikleri ile alakası yoktur. Göğüs tasması takan hayvanların koşma ve/veya bağlandıkları şeyleri çekme gibi bir içgüdüleri yoktur.

Aslında köpeklerin kızakları çekmesi veya atış sporlarına katılmaları için gerekli yetenekleri öğrenmeleri gerekir. Bir şeyi çekmek için güç kazanmak veya diğer köpeklerle birlikte düz bir hatta koşmak köpeklerin içgüdülerinden birisi değildir.

Eğer bir köpek boynunda tasma varken çekmeye çalışıyorsa, bir göğüs tasması da bu davranışı düzeltmeyecek, göğüs tasması ile de aynı davranışı sergileyecektir. Büyülü bir çözüm yoktur. Bir köpeğin tasmayı çekiştirmesini durdurmak istiyorsanız, basit bir şekilde ona yapmamasını öğretmeniz gerekecek.

2. Mit – Göğüs Tasması Acıtmaz

Yaka tasması yerine göğüs tasması kullanılmasının savunulduğu bir konu, yaka tasmasının can sıkıcı ve acı verici olabilmesidir. Bununla birlikte, bazı göğüs tasması çeşitleri köpekler için zararlı olabilir. Hepsi köpeğin ağırlığını ve kemik yapısını desteklemez ve göğüs tasması yanlış kullanılırsa hayvana çeşitli yollarla zarar verebilir.

göğüs tasması takan köpek

Çekme önleyici olarak da adlandırılan tasmalar, kontraktür veya çıkık gibi sakatlanmalara neden olabilir. Bunlar uzun süreli kullanım durumunda ağrıya neden oldukları için, köpekler için her göğüs tasmasının zararsız olmadığına harika örneklerdir.

Ağızlık tarzı tasmaları ise hiç bir şekilde kullanmayı düşünmemelisiniz. Bu eşyalar hayvanın başına ve burnuna yerleştirilen naylon şeritlerden oluşur, kayış çenenin altından tutar. Gerçekte, ilk takıldığı andan itibaren ciddi hasara ve acıya neden olan bir tasmadır ve hiç tavsiye edilmez.

3. Mit – Köpeğin Kaçması Daha Kolaydır

Birçok köpek sahibi köpeğine, göğüs tasmasından kaçmasının normal tasmaya göre daha kolay olduğunu düşünerek onlara göğüs tasması takmaktan korkuyor. Bu insanlar genellikler köpeğin, martingal kayışı veya zincir tasması gibi boynunu sıkarak kaçmasını önleyen hareketli elemanlara sahip tasmaları tercih eder.

kafede oturan sahibini bekleyen köpek

Piyasada bu gibi durumlar için yapılmış kaçmayı önleyen özel göğüs tasmaları vardır. Bunlar “üç nokta” olarak adlandırılıyor. Bu tasmalarda, köpeğin en ince olduğu karın bölgesi için ekstra bir kavrama şeridi oluyor. Bu şekilde, köpek ne kadar çıkarmaya çalışırsa çalışsın, şeridi göğsünden çıkaramaz ve bu nedenle kaçamaz.

4. Mit – Göğüs Tasmaları Çok Pahalı

Tasmalar, yataklar ve yemek kapları ile benzer şekilde, piyasada çok çeşitli fiyatlarda göğüs tasmaları bulunmaktadır. Elbette çok pahalı göğüs tasmaları var ama aslında aralarında seçim yapabileceğiniz çok büyük bir fiyat aralığı var.

Her bütçeye uygun göğüs tasmaları var. Her zaman daha pahalısı illa ki olacağından, en bilinen markayı veya modaya uygun bir tasarımı satın almak gerekli değildir. Göğüs tasmasının fiyatı, en az bir tane edinmenize engel olan bir bahane olmamalıdır.

5. Mit – Giydirmesi Çok Zordur

Takılması zor göğüs tasmaları olduğu doğru olsa da, bu tasarıma ve takarken köpeğin işbirliği yapıp yapmamasına bağlı olacaktır. Bu konuda bir seçeneğimizde var. Hayvanın daha fazla idare edilmesini gerektiren bazı göğüs tasmaları var, aynı zamanda onu çok idare etmenize gerek kalmadan basit şekilde bağlayabileceğiniz çeşitleri de vardır.

göğüs tasması takan köpek

Örneğin, “Y” şeklinde olan ve sabitlemeden önce köpeğin bacaklarını geçirmeniz gereken ve bunun için de onun iş birliğinin gerektiği bazı göğüs tasmaları vardır. Bununla birlikte, hayvanın kafasını iki şerit arasına soktuğunuz ve başka hiçbir şeye gerek kalmadığı Norveç tasmaları gibi başka tasarımlar da vardır.

Göğüs tasmaları, tüylü arkadaşlarınızla sessiz ve güvenli bir yürüyüş yapmak için en iyi seçenektir. Giydirmesi zor değildir, çok çeşitli tasarım ve fiyatlar vardır ve eğer evcil hayvanınızı rahatsız etmeyen bir tanesini seçerseniz ikiniz de üst sıralara çıkacaksınız. Bir göğüs tasmasına karar vermeden önce farklı tasarımları, renkleri ve boyutları denemeye çekinmeyin. Köpeğiniz size minnettar olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.