Köpekler Neden Yatakta Sahipleriyle Birlikte Uyumamalı?

Sebep ister daha bir yavru olmaları ister yaşlanmış olmaları, ister havanın soğuk olması, ister kendi yatağını sevmemesi olsun....
Köpekler Neden Yatakta Sahipleriyle Birlikte Uyumamalı?

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2018

Evcil hayvanımızın bizimle birlikte uyuması için herhangi bir bahane yeter. Ama bu iyi bir fikir mi? Bu makalede sizlere köpeklerin neden bizlerle aynı yatakta yatmamaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Köpekler yatakta bizimle uyuyamaz mı?

Aslında bunu yasaklayan bir şey yok, ancak pek tavsiye edilmez. Köpeğinizle birlikte uyumak kötü bir karar olabilir. Belki o daha küçük bir yavruyken değil, ama sonrasında büyüdüğünde… Belki siz yalnız yaşıyorken değil ama ileride eşinizle yaşamaya başladığınızda… Belki köpek temizken değil ama parktan kirlenmiş bir şekilde döndüğünde…

köpeklerin yatakta uyuması

Köpeğin bizimle birlikte uyumasına izin vermek dönüp durması, gördüğü rüyalar veya duyduğu her seste havlaması gibi sebeplerle (çok ihtiyaç duyduğumuz halde) kendi uykumuzun bölünmesine sebep olabilir. Aynı zamanda haftasonu uykularınızın da tadını kaçırabilir. Çünkü unutmayın, dışarı çıkıp çişini, kakasını yapmak istediğinde yalayarak size haber vermeye çalışacaktır.

Üstelik havanın çok sıcak olduğu zamanlardan daha bahsetmedik bile. Böyle günlerde tüm o tüyleri ve vücut sıcaklığıyla yatağınızı da fırına çevirecektir. Bir de size yapışık bir şekilde uyuyorsa daha fena.

Köpeğiyle birlikte uyuyan insanlar sürekli artıyor

Hayvan sahibi olan insanların üçte birinin onlara küçük bir çocuklarmış gibi davranmaları son derece ilginç aslında. Ayrıca sanki onlar çocuklarıymış gibi sürekli fotoğraflarını da çekiyorlar. Bu insanların hayvanlarının yaşları ve boyutları ne olursa olsun sahipleriyle birlikte yatakta uyuma izni olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Peki, hayvanlarla (özellikle köpeklerle) birlikte uyumanın ne gibi riskleri veya olumsuz sonuçları var?

  1. Sağlık sorunları

Köpeklerde bakteri, mantar, kir gibi gözle görülemeyen milyonlarca mikroorganizma vardır. Dışarı çıktıklarında önlerine çıkan her şeye sürtünür ve herhangi bir yerde çiş veya kaka yaparlar. Tüylerindeki maytlar alerjik kişilerde hangi yaşta olursa olsun reaksiyon yaratır. Ayrıca kene veya pire gibi parazitlerden kaynaklanan hastalık kapma ihtimali de var.

Daha da ötesi, köpekler uyurken yanlışlıkla bizi tırmalayabilir ve bu da enfeksiyonlu yaralara sebep olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanların, hamile kadınların, küçük çocukların ve hastalığa meyilli yaşlıların hayvanlarla birlikte uyumanın risklerine daha açık olduğunu hatırlamakta fayda var.

  1. Uyku problemleri

Size tuhaf gelse de, aslında en kaliteli dinlenme yalnız uyunduğunda gerçekleşir. Ve bu durum insanları da hayvanları da kapsıyor. Eğer eşinizle ayrı uyumuyorsanız bile en azından köpeğinizin yatağa tırmanmasına ve sizinle uyumasına izin vermeyin. Horlama, kabuslar veya yatakta dönüp durma gibi bir başkasının hareketleri bizim uyku kalitemizi etkiler. Hatta bu durum özellikle uykusuzluk hastalığından muzdarip veya uykusu hafif olanlarda daha ciddi bir problemdir.

köpeklerin yatakta uyuması

Unutmamalısınız ki hayvanların ve insanların vücut sıcaklıkları da gece uyku sırasında farklı seviyelerde seyreder. Belki kış aylarında sizi ısıttığı için köpeğinizle birlikte uyumak güzel olabilir. Ama unutmayın, yaz geldiğinde tüylü dostunuzu yanınıza yaklaştırmak istemeyeceksiniz.

  1. Davranış problemleri

Eğer köpeklerle birlikte uyumamak konusunda hala ikna olmadıysanız hayvanın bu kararınızdan dolayı nasıl bir acı çekebileceğini de düşünmelisiniz. Belki siz onun yatağa gelmesine izin vermekle iyi bir şey yaptığınızı düşünüyorsunuzdur, ancak bu doğru değil. Sahipleriyle birlikte uyuyan köpekler daha agresif, güvensiz, gergin ve depresif olurlar. Ek olarak, işeyerek kendilerin ait bölgeleri işaretlemek de isteyebilirler.

Son olarak, köpeğinizle birlikte uyumanızın ailevi ilişkilerinizde de sorun yaratabileceğini unutmamalısınız. Eşinizle yaşayabileceğiniz mahremiyet eksikliği de sorunlara sebep olabilir.

Tüm bunları okuduktan sonra, hala köpeğinizin sizinle birlikte yatakta uyumasının iyi bir fikir olduğuna inanıyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dotson, M. J., & Hyatt, E. M. (2008). Understanding dog–human companionship. Journal of Business Research, 61(5), 457-466.
  • McCONNELL, P. B. (2006). Al otro extremo de la correa.
  • Rooney, N. J., Bradshaw, J. W., & Robinson, I. H. (2000). A comparison of dog–dog and dog–human play behaviour. Applied Animal Behaviour Science, 66(3), 235-248.
  • Rugaas, T., & Ramos, B. P. (2005). El lenguaje de los perros: las señales de calma. Kns ediciones.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.