Tasmayı Çekmek: Köpeğinizde Yaratabileceği Sağlık Sorunları

Düzgün bir tasma kullanımıyla köpeğinizi sağlıklı ve güvende tutun
Tasmayı Çekmek: Köpeğinizde Yaratabileceği Sağlık Sorunları

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2018

Köpeğimizi yürüyüşe çıkardığımızda, çoğumuz yanlış bir şekilde tasmasını çekeriz. Aslında, sokakta yürürken köpeklerini yürüyüşe çıkaran insanlar yerine sahiplerini yürüyüşe çıkaran köpekler görmek son derece yaygındır. Ama köpeğinizi yürüyüş sırasında tasmasını çekiştirmeyeceği şekilde eğitmek çok önemli. Bu sadece köpek sahibinin rahatı için değil, aynı zamanda köpeğin sağlığı için de gerekli. Sonuçta, köpeğin boğazında tasmadan kaynaklanan baskı hayvanda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Boyun önemli

Bir köpek tasmasını çekiştirdiğinde tasma boynunu sıkıştırır. Boyun ise son derece hassas bir bölge. Burada yer alan çok sayıda sinir var. Ve ayrıca çoğu önemli damar ve salgı bezleri de boyunda yer alıyor. Bu liste uzar gider, ki nefes ve yemek borusunu daha saymadık bile. Bu bölgeye yapılan uzun süreli baskılar zarar vericidir. Sonuç olarak, bu bölgede meydana gelen sorunlar köpeğinizin sağlığına zarar verir.

köpeklerde tasma kullanımı

Bu köpek sahiplerinin yürüyüş sırasında neden tasma yerine bir koşum takımı kullanmaları gerektiğinin en önemli sebebidir. Eğer bir köpek koşum takımı ile yürüyorsa ve bunu çekiştirdiğinde, baskı tüm göğsüne ve kaburgalarına eşit olarak dağılır. Ki bunlar yumuşak olmayan, sert kemiklerdir.

Tasmayı çekiştirmekten kaynaklanan sırt problemleri

Tasmasını çekiştiren köpeklerin daima sırt problemleri de olur. Bunun sebebi tasmadaki basıncın omurgada, boynun bitiminde omuriliğe zarar vermesidir. Bu sorunlar tasmasını çekiştirmeden yürüme eğitimi almamış bütün köpeklerde görülür. Sonuçta da yanlış bir duruşları olur. Bu köpeklerin çoğunluğu sırt ağrısından muzdariptir bazıları kas sistemi problemleri de yaşarlar.

Eğer köpeğin sahibi hayvanı kontrol etmek için tasmayı yanlış bir şekilde çekerse, bu basınç doğrudan boyundaki sinir uçlarına ulaşır. Daha önce de söylediğimiz gibi, boyun bölgesindeki önemli sinir uçları tüm omuriliği dolaşan sinirlere bağlıdır. Bunun anlamı da, boyun bölgesindeki sinirlerde meydana gelen herhangi bir zarar tüm omuriliği etkileyen kramp veya acı gibi sorunlara sebep olur. Ardından da diğer hastalıklar gelir.

Fıtık veya omurilik sıkışması da bir başka olasılık. Ki bazen bunlar nörolojik sorunlara da yol açar.

Hormonal problemler

Çok önemli bazı sinir uçlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, boyun aynı zamanda tiroid gibi hormon salgılayan bazı kilit salgı bezlerine de sahiptir. Bu salgı bezleri etrafında geçici veya sürekli bir baskı bezlerin düzgün çalışmasına engel olur, köpeğin genel sağlığı açısından ciddi sorunlar yaratır. Ayrıca, lenf, dolaşım ve sinir sistemleri de bundan etkilenebilir ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları meydana gelir.

Diğer sorunlar

Tasma çekiştirmenin sonucunda başka sağlık sorunları da görülebilir. Kronik öksürük gibi semptomlarla kendini gösteren solunum yolları sorunları bunlardan en belirginidir. Nefes borusunun sürekli baskı altında olmasından dolayı köpeğin normal bir şekilde nefes alamaması bunun sebebidir. Hatta bu beynin de normalde alması gerekenden daha az oksijen alması ve nefes borusunun zarar görmesi anlamına da gelir.

Göz basıncının artmasından kaynaklanan göz sorunları da sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerindendir.

Tasmayı çekmekten kaynaklanan zarar tahriş, acı, yara veya kızarıklıklar şeklinde ciltte de görülebilir.

Davranışsal problemler

Bazı hayvan sahipleri tasmayı çekiştirmenin davranışsal bir problem olduğunu söyler. Ancak bu, aslında diğer davranışsal problemlerin tasmayı çekiştirmekten kaynaklandığını hesaba katmayan bir ifadedir. Gördüğümüz kadarıyla, çok çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir: kas ağrısı, fıtık, nefes almada güçlük, hatta hormonal bozukluklar gibi. Tüm bu hastalıklar -köpeğiniz de dahil olmak üzere- hemen herkesin vücudunda rahatsızlıklara sebep olur.

Acı çeken bir köpeğin normal davranması pek de mümkün değildir. İnsanlara, hatta diğer köpeklere karşı agresif davranışlar da acı ile ilgilidir aslında. Kötü bir ruh hali, sinirlilik ve her çeşit davranışsal problem fiziksel olarak çekilen acıyla ilgidir.

Örneğin, herhangi bir acı veya fiziksel rahatsızlık yaşayan ve bu sorunu tedavi edilmeyen köpeklerin eve zarar vermesi, komutlara itaat etmemesi veya kendisine dokunulmasına izin vermemesi sık görülen bir durumdur. Bazı durumlarda ise kontrol edilemeyen havlama da farkına varılmamış bir fiziksel acıyı gösterir.

Tasmasını çekiştiren köpekler diğer köpeklerle de sıkça sorun yaşar. Köpek normal selamlaşma ritüellerini uygulayamaz ve diğer köpeklerde olumsuz tepkilere neden olur. Bu durum bazen köpekler arası küçük kavgalar şeklinde kendini gösterebilir – ancak zamanla köpeğinizin diğer hayvanlarla ilişkilerinde bozulmalara ve diğer köpeklere agresif yaklaşmasına sebep olur.

 tasmayı çekiştirmek

Sıkı tasmalar

Şimdiye kadar bahsettiğimiz her şey normal tasmalarla ilgiliydi. Ama dikenli, zincirli, elektrikli, havlama önleyen veya sıkı tasmalar söz konusu olduğunda bu sağlık problemleri kat kat artar. Hatta bu tarz tasmalar bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Sebebi ise… Bu tasmaları sadece takmaları bile –ki herhangi bir çekiştirme olmadan da- köpeğin acı çekmesine sebep olur.

Yani fiziksel bir acı yaşaması için köpeğin tasmayı çekiştirmesine gerek yoktur. Tasma takıldığı andan itibaren acıya sebep olur.

O yüzden tekrar edelim, normal bir tasma kullanılan ve tasmasını çekiştiren köpekler bir ihtimal sağlık sorunları yaşayabilir. Öte yandan, sıkı bir tasma takılan köpekler kaçınılmaz bir şekilde sorunlar yaşar.

Köpeğinize tasmasını çekiştirmeden yürümeyi öğretmek zor değil. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, pozitif teşvik etme yöntemlerini kullanan bir köpek eğitmeni bulmalısınız. Ve sıkı tasma kullanmanızı öneren, zorlayıcı bir eğitim tercih eden köpek eğitmenlerinden mutlaka uzak durmalısınız. Mesleğinde uzman bir eğitmen köpeğinize düzgün bir şekilde yürüyüş yapmayı öğretecektir. Böylece siz de tehlikeli tasma çekiştirmeleri yüzünden sonunda kendinizi veterinerde bulmayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.