Köpeğinizi Yürütmek: Başarılı yürüyüşler için ipuçları

Köpekler insanların duygularını algılayabiliyorlar, bu yüzden sakin olmak şart. Ayrıca, net emirler vermeniz ve evcil hayvanınızı doğru davrandığında ödüllendirmeniz gerekir.
Köpeğinizi Yürütmek: Başarılı yürüyüşler için ipuçları

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Hayvan için gerekli bir aktivite olmasının yanı sıra, köpeğinizi yürütmek de size egzersiz yapma ve dışarıda bulunma imkanı verebilir. Bu makalede, sizin ve köpeğiniz için keyifli ve yararlı olan gezilere sahip olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Köpeğinizi Yürütmek İçin İpuçları

Evcil hayvanınızı dışarıda tutmak fiziksel ve zihinsel sağlıkları için iyidir, ama aynı zamanda bir kabus haline de gelebilir. Çekmek, havlamak, itaatsizlik… Bu yüzden köpeklere yürüyüşlere nasıl gidileceğini ve genç yaşta sosyalleşmeyi öğretmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, komutlarınıza dikkat etmesi gerektiğini de bilmez.

Aşağıdaki tavsiyeler, özellikle evcil hayvanınız hala bir yavru ise, çok faydalı olabilir. Köpeğiniz zaten birkaç yaşındaysa, daha sabırlı olmanız gerekir. Zaman alırsa bile, köpeğiniz tüm yaşamı boyunca öğrenmeye devam edebilir. Köpeğinizi yürütürken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1. Tasma kullanın

Sadece mahallenizde geziyorsanız veya caddeniz meşgul değilse sorun değil. Köpeğiniz içgüdülerini tetikleyebilecek farklı faktörler nedeniyle korkmuş veya agresifleşmiş olabilir. Örneğin, bir araba kornası veya başka bir köpek görmek köpeğinizin sokağın karşısına koşmasına neden olabilir. Bu gerçekten tehlikeli olabilir!

Eğer evcil hayvanınız tasmalıysa içgüdülerini daha iyi kontrol edebileceksiniz. Köpeğinizin büyüklüğüne ve gücüne bağlı olarak, kullanabileceğiniz en iyi şey sevk kayışı ve boyun veya bel tasmasıdır. Boyun ya da bel tasmasını asla köpeğinize sıkıca bağlamayın. Köpeğin boynuyla yaka arasında iki parmak kadar bir genişlikte yeterli boşluk olmalıdır.

köpek ile yürüyüşe çıkmak

2. Köpeğinizi yanınızda tutun

Köpeğinizle başarılı bir yürüyüş yapmak için bu gereklidir. Ancak, öğrenmek biraz zaman alır. Köpeğinizin ilk yürüyüşünden beri sizin yanınızda kalmaya alışması gerekecek. Onları istediğiniz tarafınızda kullanabilirsiniz, ancak tasmayı dominant elinizde tutmanızı öneririz.

Hayvanın ileri veya yana doğru çekmesini önlemek için, tasmayı köpeğinize zarar vermeden mümkün olduğu kadar kısa yapın. Tasmayı çekmek, köpeğin çekmesini önlemek için etkili bir teknik olabilir, ancak bunu önermiyoruz. Geri çekmek, köpeğinizin boğazına veya midesine zarar verebilir (bel tasması takıyorsa).

3. Köpeğinize belirgin komutlar verin

Bir köpek sahibinin sesini anlar ve diğer sesler arasında tanıyabilir. Ancak, çok fazla gürültü olduğunda veya parkta koşarken köpeğinizin kafası karışabilir. Bu yüzden ona yürüyüşe çıkmanın temel kurallarını öğretmek önemlidir.

Örneğin: otur, gel, hayır, bekle, köpeğinizin anlaması için öğretmeniz gereken komutlardır. Köpeğinize onu çağırdığınızda neden gelmesi gerektiğine dair bir açıklama yapmanıza gerek yoktur. Büyük olasılıkla köpeğiniz nedenini zaten bilir fakat ne olursa olsun uyması gerekir. Belirgin komutları evcil hayvanınızın anlaması ve takip etmesi daha kolaydır.

ağzında kayış tutan köpek

Elbette, ses tonunuzu da unutmamalısınız. Yüksek ve güçlü olmalıdır, ancak komutu defalarca bağırmaktan veya tekrarlamaktan kaçının. Köpeğinizin yanıt vermesi için en fazla bir veya iki kez yeterli olmalıdır.

4. İyi davranış için ödüller verin

Köpeğinizi iyi davrandığında ödüllendirmeli ve yanlış davrandığında düzeltmelisiniz. Bu şekilde, köpeğinizi yürütmek kabus haline gelmez. Köpeğinizle yürüyüş yaparken iyi davrandığı zaman ödüller vermek için yanınıza biraz ödül maması alın. Ödül, köpeğinizin iyi davranması için iyi bir teşvik olacaktır.

5. Sakin olun

Hayvanlar, çevrelerindeki insanların, özellikle sahiplerinin, öfke, kaygı veya korkularını hissedebilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızla başarılı bir yürüyüş yapabilmek için sakin olmalısınız. Bu sayede evcil hayvanınız daha sakin olur, aynı zamanda ona daha net komutlar verebileceksiniz.

Beden dili, ses tonunuz ve hatta nefes ritminiz köpeğinize nasıl davranması gerektiğini anlatabilir. Eğer gerginseniz, köpeğiniz sürekli olarak tehlike arayışında olacak ve komutlarınıza bu kadar kolay yanıt veremeyecektir.

Son olarak, köpeğinizi yürütürken – bir Dalmaçyalı ya da bir Chihuahua olsun – kakasını toplamak için yanınızda bir torba taşımayı unutmayın. Ayrıca, evcil hayvanınızın diğer hayvanlara karşı saldırganlaştığını fark ederseniz, ağızlık takabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.