Epilepsili Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Epilepsili Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Epilepsili köpek ile ilgilenmek daha kaliteli bir hayat sunmakla ilgilidir. Köpeğinizin bu hastalığın ilerlemesini önleyebilmesi ve daha sağlıklı bir duruma gelebilmesi için elindeki en iyi seçenek sizsiniz.

Epilepsiyi tanımak

İdiyopatik epilepsi, beynin nöronlarını etkileyen genetik bir fiziksel bozukluktur. Tek göze çarpan semptomu nöbettir. Epilepsinin bir akıl hastalığı olmadığını açıklığa kavuşturmak gerekir. Bu nedenle, epileptik köpeklerin herhangi bir öğrenme zorluğu veya kişilik bozukluğu yoktur. Hayattan zevk alırlar ve diğer köpekler gibi düzgün bir şekilde gelişirler.

Bu hastalığın asıl sebebi hala bilinmiyor. Ancak, büyük çoğunluğu genetik olduğu için Alman Çoban Kurdu, Labrador, Golden Retriever, St. Bernard, Beagle,  İrlanda Seteri ve Poodle(kaniş) gibi ırklar, bu hastalık için daha müsaittir.

Epilepsi nöbetleri nedir?

Epilepsi nöbetlerinin, belirli nöronlarda gerçekleşen aşırı elektriksel hareketlilikten kaynaklandığı keşfedildi. Bu hücreler hiperaktif ve hipersensitif hale gelirler. Bu, genellikle, anlık olarak beyin fonksiyonunu etkileyen aşırı heyecanlara neden olur.

Bu da insanların ve hayvanların neden epilepsi nöbetleri sırasında motor kontrol kabiliyetlerini kaybettiklerini açıklar. Ayrıca, istem dışı hareketler, davranış değişiklikleri ve bilinç kaybı da yaşanabilir.

Köpeklerde epilepsi nasıl teşhis edilir?

Epilepsi hayvanların vücudunda sessiz bir şekilde ilerler ve kendini sadece ilk nöbetten sonra belli eder. Epilepsili bir köpek ilk nöbetini genelde 6 ay ve 5 yıl arasında geçirir.

İlk olarak, diğer hastalıklardan kaynaklanmadığı kesin olarak saptanmalıdır. Nöbetler daha ciddi hastalıkların ikincil semptomu olabilir. Örneğin, bu hastalıklara beyin tümörünü, karaciğer veya kalp yetmezliğini, genç hastalığını, diyabeti, travmayı ve besin zehirlenmesini örnek verebiliriz.

Bir köpek nöbet geçirdiğinde derhal veterineri arayın. Erken teşhis hayat kurtarır.

Köpeklerde epilepsi tedavi edilebilir ya da önlenebilir mi?

Gerçek şu ki epilepsi için belli bir tedavi ya da koruma bulunmamaktadır. Sebepleri bilinmemektedir. Ancak, belirtileri hafifletebilir ve köpeğinizin yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

Geleneksel (holistik olmayan) veterinerlerin, nöbetlerin tırmanmasını önlemek için antikonvülzan ilaç reçete etmesi yaygındır. Köpeğe  ve hastalığın nasıl ilerlediğine bağlı olarak tedavi önermekle yetkili kişiler, gerekli mesleki eğitimi almış profesyonel veterinerlerdir. 

Epilepsili köpek bakımı nasıl olur?

Epilepsi ölümcül bir hastalık değildir ancak sık sık gerçekleşen nöbetler köpeğin sağlığını olumsuz etkiler. Eğer köpeğiniz epilepsi hastasıysa, nöbetlerin oluşturduğu riskleri en aza indirgemek için onunla düzgün bir şekilde ilgilenmeniz çok önemlidir.

Veterinere düzenli aralıklarda gidin

Tüm hastalıkların önlenmesi için en iyi seçenek veterinere yapılan sık ziyaretlerdir. Hastalığın nasıl ilerlediğini görebilmek için epilepsili bir köpeğin her altı ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Nöbetlerin sıklığı ve yoğunluğu, köpeğinizin sağlığı için büyük önem taşır. 

Aynı zamanda, özellikle fenobarbital kullanan köpeklere yılda iki kez kan testi yaptırılması gerekir. Köpeğin kanında dolaşan yüksek seviyedeki bu antikonvülzan, obeziteye ve karaciğer hasarına sebep olabilir.

Doğru ilaç tedavisi uygulayın

Doğal olarak sürekli ilaç kullanımından kaçınmak gerekir. Ancak, bir epilepsili köpek, vücudunu dengede tutabilmek için doğru ilacı kullanmalıdır. Nöbetler, özellikle de çok sık olduklarında, köpekler için son derece zorlayıcı bir hal alabilir. İlaçlar bu nöbetlerin sıklığını ve yoğunluğunu azaltarak köpeğin daha az zarar görmesini sağlar.

Stresi en aza indirgeyin

Epilepsinin duygularla çok yakından bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bir insanın ya da hayvanın her günü stresli geçiyor ya da stresli bir çevrede yaşıyorsa, nöbet geçirmesi daha muhtemeldir.

Bir köpek sahibinin mizacı, köpeğinin davranışlarında etkili bir rol oynar. Bu nedenle, köpeğin stresini azaltmak için, öncelikle sahibin kendi yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Her ne kadar sükunet, genleri yenemese de bir köpeğin nöbet riskini gerçekten de azaltabilir.

Temel önleyici tedbirler

Aşılama ve kurtlardan arındırma en temel önleyici tedbirlerdir. Köpeğinizin sağlıklı bir diyet izlemesini sağlamak ve ona düzenli fiziksel aktiviteler yaptırmak, köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlar. Buna ek olarak, bunlarla köpeğinizin metabolizmasını dengeleyerek obezite (ve alakalı riskleri) önlemiş olursunuz.

Bir köpek epilepsi nöbeti geçirirken nasıl davranmalıyız?

  1. Sakin olun ve mantıklı davranın.
  2. Nöbet sırasında herhangi bir yaralanma gerçekleşmemesi için köpeği düz ve sağlam bir zemine yatırın. Köpeğin daha rahat etmesi için bir minderin ya da yastığın üzerine de yatırabilirsiniz.
  3. Asla köpeğinizin dilini ağzından çıkarmaya ya da elinizi köpeğin ağzına sokmaya çalışmayın.Köpek kendi dilini ısırabilir ya da elinde olmadan size zarar verebilir.
  4. Eğer veterineriniz antikonvülzan verdiyse, talimatlar doğrultusunda ilacı kullanın. 
  5. Nöbet sona erdikten sonra köpeğinizin kendine gelmesi için ona zaman tanıyın. Rahat nefes alabilmesi ve bilincini yeniden kazanabilmesi için köpeğinize sakin bir ortam hazırlayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.