Böceklerden Bulaşan Hastalıklar

Gezegenin küçük sakinleri böceklerin yol açtığı hastalıklar arasında, ölümcül olabilecek olanları vurgulayacağız.
Böceklerden Bulaşan Hastalıklar

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2019

Böceklerin şaşırtıcı dünyası, henüz keşfetmediğimiz birçok sır saklıyor. Bazı üyelerinin insanlarda ve diğer hayvanlarda hastalık vektörleri olma eğiliminde olduğu yaygın bir bilgidir. Bu bağlamda, bugün böceklerden bulaşan hastalıklar hakkında konuşacağız.

Hastalık vektörleri olarak böcekler

Dang humması, Zika, sarı humma, chikungunya ateşi, sıtma veya nil humması, belirli sivrisinek türlerinin bulaştırdığı hastalıklardan bazılarıdır ve her yıl dünyada çok sayıda insan ölümünden sorumludurlar.

Ancak sivrisinekten bulaşan hastalıkların ötesinde, ortak paydanın genellikle nüfusun kötü yaşam koşulları olduğu dünyanın farklı bölgelerinde birçok başka hastalık vektörü böcek vardır.

Chagas hastalığı, böceklerden bulaşan hastalıklar arasındadır. Bu aynı zamanda rodezya uyku hastalığı olarak da bilinir. Daha çok öpücük böceği olarak bilinen Triatomina’nın dışkısı ve idrarından bulaşır.

Chagas özellikle Güney Amerika’ya yerel bir hastalık olmasına rağmen, bazı tahminler, virüs bulaşan altı milyondan fazla insanın Kuzey Amerika’da ve bazı Avrupa ve Batı Pasifik ülkelerinde yaşadığını gösteriyor. Ne yazık ki, henüz bir aşısı yoktur.

Chagas hastalığı hakkında daha fazla bilgi

Bu durum ölümcül olabilir ve Trypanosoma cruzi adlı bir protozoandan kaynaklanır. Spesifik olmayan belirtilerle, genellikle asemptomatik olan akut fazda, bu mikroorganizmalar kanda yüksek miktarlarda bulunabilir.

öpücük böceği

Hastalık kronik bir aşamaya ulaştığında, bu parazitler sinir sisteminde, sindirim sisteminde ve hatta kalpte geri dönüşü olmayan bir hasara neden olabilir. Aritmi ve kalp yetmezliği nedeniyle ani ölüm riski de vardır.

Gündüz, öpücük böcekleri, tehlikeli bir şekilde inşa edilmiş evlerin çatlaklarında veya deliklerinde kalır. Sonra gece dışarı çıkarlar ve kurbanlarının kanıyla beslenirler. Bu da yetmezmiş gibi, bu kaba yaratıklar şölenden hemen sonra ısırığın yakınında dışkılamaya devam ederler.

Sizden aldıkları kan miktarı sizi öldürmez, ancak kurban ısırığı kaşıyıp dışkıyı ısırık yarasına yayarsa enfeksiyon oluşur. Hatta ağızlarına, gözlerine veya açık cilt yaralarına doğru yayarsa bile enfeksiyon oluşabilir.

Ayrıca, kan nakli, organ nakli yoluyla ve hamilelik sırasında anneden çocuğa kontamine yiyecek veya içeceklerin tüketilmesiyle de geçer.

Böceklerin yol açtığı hastalıklar oldukça fazla ve çeşitlidir. Bunlardan bazıları hakkında ayrıntılar için okumaya devam edin.

Kara sineklerden bulaşan bir hastalık

böceklerden bulaşan hastalıklar ve kara sinekler

Onkoserkiyazis veya nehir körlüğü, böceklerden bulaşan başka bir hastalıktır. Enfekte dişi kara sineklerin ısırığına yayılmış olan nematod Onchocerca volvulus nedeniyle ortaya çıkar.

Tatarcık sineği, nüfusun asıl işinin tarım olduğu tropik bölgelerde nehirlerde ve akarsularda ürer. Enfekte olmuş insanları ısırdıklarında kanla birlikte diğer insanlara ilettikleri parazitleri alırlar.

Larvaları (mikro-sıtma) cilt altı dokusunda hareket eder ve her şeyden önce ciltte ve gözlerde kalır. Etkilenenler kaşıntı ve çeşitli farklı görme sorunlarına neden olan ve hatta körlüğe yol açabilen cilt ve göz lezyonlarından muzdariptir.

Bu hastalık Sahra Altı Afrika ülkelerinde yaygındır. Ancak, Yemen, Brezilya ve Venezuela’da da vakalar vardır. Trajik olarak, bu hastalığı önleyecek bilinen bir aşı yok.

Layşmanyaz, böceklerden bulaşan başka bir hastalık

Yaklaşık 90’dan fazla Phlebotominae türü, layşmanyaz hastalığını, Layşmanya cinsinin bir protozoanı yoluyla aktarmakla sorumludur. Hastalık, Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa’nın farklı bölgelerinde bulunur.

sivrisinek yakın görüntü

Psychodidae ailesinden Nematode Diptera‘nın bir alt ailesine ait olan bu hematofagöz böcekler, ısırıkları yoluyla enfeksiyon yayarlar. Bu esas olarak aşağıdaki üç şekilde kendini gösteren bir hastalıktır:

  • Kutanöz layşmanyaz. Hepsinden en yaygın görünendir. Ayrıca, etkilenenlerde cilt lezyonları ve yaşam boyu ülserler bulunur.
  • Viseral layşmanyaz. Tedavi edilmezse ölümcüldür. Ayrıca, mağdurlar düzensiz ateş atakları, kilo kaybı, hepatosplenomegali (karaciğer ve dalağın aynı anda büyümesi) ve anemi yaşarlar.
  • Mukokütanöz Layşmanyaz. Bu, burun, ağız ve boğazdaki mukozaların tamamen veya kısmen tahrip olmasına neden olur.

Uyku hastalığına ilişkin detaylar

Rodezya uyku hastalığı olarak da adlandırılan bu hastalık, Afrika’ya özgü olan çeçe sineğinin ısırmasının sonucudur. Tropikal bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Genel olarak konuşursak, bu iki tür parazitin işidir: Trypanosoma brucei rhodesiense ve Trypanosoma brucei gambiense.

çeçe sineği yakın görüntü

Çeçe sineğinin ısırığı, kırmızı ülseri oluşturur. Zaman geçtikçe, farklı semptomlar gelişebilir. Bu semptomlar arasında şunlar yer almaktadır:

Hastalık ilerledikçe merkezi sinir sistemi kontrolden çıkar ve bu durum kişilik değişikliklerine, biyolojik saatin değişmesine, kasılmalara ve hareket etme ve konuşma problemlerine yol açar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.