Logo image
Logo image

Geceleri Sivrisinek Isırıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

3 dakika
Sivrisineklerin gece boyunca bizi ısırmasının veya çıkarttığı vızıltının çok rahatsız etmesinin yanı sıra bu haşaratlar bazı hastalıklara neden olabilir.
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Tam uyumaya çalışırken kafanızın etrafından dönen sivrisineğin vızıltısını duymak çok rahatsız edici bir durumdur. Fakat sivrisinekler geceleri uykunuzu bölmekten çok daha büyük bir soruna yol açabilir. Sivrisinek ısırıkları birçok hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, sadece geceleri değil günün her saatinde sivrisineklerin sizi ısırmaması için önlem almalısınız.

Neden sivrisinekler bizi geceleri ısırır?

Sivrisinekler bizi günün her saati ısırabilecek olsa da, bunu gece yapma nedenleri noktürnal (gececil) canlılar olmalarıdır. Güneş batmaya başladığında ve hava kararmaya başladığında etrafta daha fazla sivrisinek olduğunu fark edebilirsiniz. Fakat, sivrisineklerin sizleri gece uyurken ısırmasının tek sebebi noktürnal canlılar olmaları değildir.

Nefes alıp vermeniz sivrisinekleri çeker. Nefes aldığınızda vücut dokularınızı beslemek için havadaki oksijeni içinize çekersiniz ve nefes verirken dışarıya çok fazla karbondioksit salarsınız.

Uyku sırasında hareket etmezsiniz ve etrafınızda çok fazla karbondioksit birikmeye başlar. Evet, tabii ki de tüm gün nefes alıp verirken dışarıya karbondioksit salıyorsunuz. Fakat sürekli aynı yerde durduğunuz zaman daha fazla karbondioksit birikiyor ve bu da sivrisinekleri daha fazla çekiyor.

Sivrisinekler bu fazla karbondioksit birikimini algılar ve yiyecek bulmak için içgüdüsel olarak o tarafa yönelir.  Sivrisineklerin özellikle kafanızın etrafında dönmesinin sebebi ise ağız ve burun yoluyla karbondioksit salmamızdır.

Ayrıca, vücut ısınız sivrisineklerin onlara taze kan sağlayabilecek bir varlığı tanımlamasına yardımcı olur. Bu nedenle, vücut sıcaklığı yüksek olan kişilerin sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığı çok daha fazladır. Sıcak günlerde, terde bulunan laktik asit de sivrisinekleri kendine çeker. Bundan dolayı, sıcak yaz günlerinde iyi havalandırılmış bir yerde uyuyarak sivrisineklerin sizi ısırmasını önleyebilirsiniz.

Neden o sinir bozucu vızıltı sesini çıkarıyorlar?

Bildiğiniz üzere sivrisinekler sizi yoğun bir şekilde ısırmaya çalışır ki bu da sizi tüm gece uyanık tutar. Bununla beraber, sivrisineklerin etrafınızda uçarken o sinir bozucu vızıltı sesini çıkarmasının bir nedeni bulunuyor. Sivrisineklerin havada durması ve uçması için, kanatlarını saniyede birkaç kez kanat çırpmaları gerekir. Küçük kanatlarının sürekli olarak sürtünmesi de bu sinir bozucu sesin çıkmasına neden olur.

Sivrisinek ısırmalarını nasıl önleyebilirsiniz?

Maalesef, sivrisinekler zararsız böcekler olarak kabul edilmekten çok uzaktır. Ufak boyutlarının tersine, sağlığınız için büyük risk oluştururlar.

Sivrisinekler, virüs, bakteri, kurt ve tek hücreliler gibi birçok patojen mikrobun bulaşmasına aracı olurlar. Bu nedenle, hem insanlar hem de evcil hayvanlar için zararlı olan çeşitli hastalıklar için taşıyıcı olarak görev yaparlar.

Some figure

Sivrisinek ısırıkları yaz aylarında çok daha yaygındır, çünkü sıcak günlerde hızlı bir şekilde çoğalırlar. Bu nedenle, yaz mevsimine hazırlıklı olmanız ve sivrisineklerin sizi ısırmasını önlemek için tedbir almanız önemlidir.

Evinizdeki sivrisineklerden kurtulmak için 5 öneri

  1. Sineklik: Evinize sivrisineklerin girmesini engellemenin en iyi yolu sineklik taktırmaktır. İdeal olarak, bunları evinizdeki tüm kapı ve pencerelere taktırmalısınız.
  2. Bardakta veya başka bir kapta kalan suları dökün: İnsanları ısıran birçok sivrisinek türü larvalarının gelişmesi için suya ihtiyaç duyar. Sivrisineklerin yazın çoğalmasını önlemek için evinizde hiçbir sıvıyı ortada bırakmayın.
  3. Evinizdeki bitkilerin aşırı büyüyüp adeta ormanlaşmasına izin vermeyin: Bu güzel bir bahçeye sahip olmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Fakat bitkilerinizin aşırı büyümesini engellemelisiniz. Bu şekilde, sivrisinekleri çeken ve üremelerini destekleyen yüksek nemli bir ortam yaratmaktan kaçınabilirsiniz.
  4. Sinek kovucular: Yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce sinek kovucu bir ürün kullanmayı unutmayın. Evcil hayvanlarınızı korumak için kullanabileceğiniz özel ürünler de bulunmaktadır.
  5. İdris otu: İdris otu sivrisineklerle savaşmak için mükemmel bir müttefiktir. Marketlerde idris otu içeren mumlar, doğal sinek kovucular ve aromatik yağlar bulabilirsiniz.

İyi haber, özellikle de yaz günlerinde, geceleri sivrisinek ısırıklarından kurtulmak mümkündür. Tek yapmanız gereken yukarıda bahsetmiş olduğumuz tavsiyeleri uygulamak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.