Köpeğinizin Kan Grubunu Bilmek Çok Önemli!

İnsanlarda olduğu gibi, kan ihtiyacı gerektiren durumlar için köpeğinizin kan grubunu bilmeniz çok önemlidir. Köpeğinizin kan grubunu bilmenizi gerektiren birçok durum olabilir ancak hazırlıklı olmanız gereken en önemli durum, köpeğinizin hayatının tehlikede olduğu durumlardır.
Köpeğinizin Kan Grubunu Bilmek Çok Önemli!

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2019

Köpeğinin kan grubunu bilmenin kendi kan grubunu bilmek kadar önemli olduğunu tam kavrayamamış insanlar var. Çoğu insan köpeklerin farklı kan grupları olduğunu bile bilmiyor. Ancak, köpeğinizin kan grubunu bilmek, acil kan ihtiyacı gerektiren bir durumda köpeğinizin hayatını kurtarabilir.

Köpeklerin dünyaca kabul edilmiş 8 farklı kan grubu bulunmaktadır. Hepsi DEA adı altında toplanmaktadır ve DEA 1 ve 8 arasında değişmektedir. En yaygın kan grubu DEA 1.1 ve 1.2’dir.

Köpeklerin kan grupları, kan hücrelerinin çevresindeki zarın şekline göre sınıflandırılmaktadır.

Köpeğinizin kan grubunu bilmek neden önemli?

eli yalayan köpek

İç kanama, kaza ya da bir ameliyat durumunda, kan nakli gerekebileceği için köpeğinizin kan grubunu bilmeniz gerekir. İnsanların aksine, köpeklerin vücudu daha önce reddetmediyse, başka kan gruplarını kabul edebilir. Ama eğer köpeğiniz başka bir kan grubunu kabul etmezse, kendi kan grubuna ihtiyaç duyar. Aksi takdirde vücutları yabancı kan grubunu reddedecek ve köpeğinizin hayatını riske atacaktır.

Bir köpeğin kanında iki farklı kan grubu karışırsa, bu durum alyuvarları öldürür; bu da köpeğinizin sonu olur.

Köpeğinizin kan grubunu öğrenmenin en iyi yolu, veterinerde basit ve kısa bir uygulama olan kan testi yaptırmaktır.

Köpeğiniz kan nakline ihtiyaç duyarsa

Köpeğinizin kan grubunu bilmek önemlidir çünkü kaza asla geliyorum demez.

İşte, köpeğinizin kan nakline ihtiyaç duyabileceği birkaç durum:

  • Hastalık yüzünden kan kaybetmek: Sürekli kan kaybettiren bazı hastalıklar köpeğinizin hayatını riske atabilir. Bu gibi durumlarda kan nakli yaptırmak hayat kurtarabilir.
  • Kansızlık: Bu durum da kan nakli gerektiren başka bir potansiyel risk.
  • Bir kaza: Bir kaza sonucu köpeğiniz çokça kan kaybedebilir. Eğer kan nakli yapılmazsa hayatını kaybedebilir.
  • Kanlarını zehirleyen bir hastalık

Bunlar ana sebeplerin birkaçı ancak başka durumlar da gerçekleşebilir.

Nereden kan bulabilirim?

köpeği seven veteriner

Ayrıca bakınız: Veteriner Fitoterapisi Nedir?

Eğer köpeklerin kan nakline ihtiyaçları varsa, demek ki kan bağışlayan köpekler de vardır; köpeğinizin kan grubunu bilmek için bir başka neden daha. Sizin köpeğinizin kan nakline ihtiyacı olmayabilir (umarız hiç olmaz) ancak köpeğiniz kan bağışlayarak başka köpeklere yardımcı olabilir.

Bir köpeğin donör olması için birçok testten geçirilip sağlıklı olup olmadığı teyit edilmektedir. Köpeklerin ayrıca güncel aşılara sahip olması, GPS çiplerinin takılı olması ve ülkelerindeki tüm yasal zorunlulukları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Köpeğiniz kan vermeye uygun görüldüğü zaman, kan grubunu anlayabilmek için bir kan örneği alınır. Kan grubunu bilmek içinizi rahatlatır; köpeğinizin acil kana ihtiyacı olduğu zaman doğru kan grubunu verdiğinizden emin olursunuz. Ayrıca, köpeğinizin donör olduğunu ve diğer köpeklerin hayatını kurtardığını bilmek de paha biçilemez.

Çok geç olmadan köpeğinizin kan grubunu öğrenin! Köpeğinizin ve diğer köpeklerin hayatını kurtarmak için önceden hazırlıklı olun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Polak, K., Acierno, M. M., Raj, K., Mizukami, K., Siegel, D. L., & Giger, U. (2015). Dog erythrocyte antigen 1: Mode of inheritance and initial characterization. Veterinary Clinical Pathology. https://doi.org/10.1111/vcp.12284
  • Giger, U., Stieger, K., & Palos, H. (2005). Comparison of various canine blood-typing methods. American Journal of Veterinary Research. https://doi.org/10.2460/ajvr.2005.66.1386

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.