Öpücük Böceği ve Chagas Hastalığı

Chagas hastalığı, çoğunlukla Orta ve Güney Amerika'da görülen bir durumdur. Asıl sebep ise bir öpücük böceği tarafından ısırılmaktır.
Öpücük Böceği ve Chagas Hastalığı

Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2019

Chagas hastalığı, çoğunlukla Orta ve Güney Amerika’nın kırsal bölgelerindeki insanları etkileyen bir durumdur. Neredeyse tamamen küçük bir böcek olan öpücük böceği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Ayrıca “berber böceği” ve “winchuka” olarak da bilinen öpücük böceği, bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak çok sayıda isim ile anılıyor olabilir. İnsanları genellikle boyun veya yüz bölgelerinden ısırırlar, bu yüzden ismi öpüşmeye veya berberlere bir göndermedir.

Bir öpücük böceği sizi ısırdığında, genellikle kaşındığınızda, gözlerinize dokunduğunuzda veya vücudunuzdaki bir çizikten girebilecek, enfeksiyon barındıran dışkı parçaları bırakır.

Öpücük böceği Chagas hastalığına nasıl neden olur?

Bu böceklerden birinin ısırığından ötürü enfeksiyon kapmanızın nedeni dışkılarında Trypanosoma cruzi adı verilen parazitik bir mikroorganizmaya sahip olmalarıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu böcek sizi ısırdığında, ısırdığı alanda da dışkılama yapacaktır.

öpücük böceği yakın görüntü

Bir öpücük böceği, etkili bir ısırık gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 20 dakikaya ihtiyaç duyar. Siz gün boyunca hareket ederken bunun gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır. Bu sebeple, sizi ısırmak için gece saatlerinde uyuduğunuz anları tercih ederler.

Onlarla ilgili en büyük sorun, yüzünüzü ısırdıkları için, sizin kendinizi enfekte etme olasılığınızın çok daha yüksek olmasıdır. Muhtemelen sıklıkla kaşıdığınız bir alandır, bu yüzden dışkıyı ısırığın etrafına yaydığınızı fark etmezsiniz. Elleriniz üzerinde dışkı izleri varken, gözlerinize veya burnunuza dokunursanız da hastalığa yakalanabilirsiniz.

Öpücük böceği nedeniyle sıklıkla enfekte olan diğer hayvanlar kuşlardır. Bu hastalığın şehirlere girmesinin ana yollarından biri de kuşlar yoluyla gerçekleşir. Hastalığın en yaygın olarak güvercinlerde görüldüğünü duyunca kimse şaşırmayacaktır ve binlercesinin gökyüzünde ve sokakta olmadığı bir şehri görmek de oldukça nadirdir.

Chagas hastalığının belirtileri

Bu, tedavisi kolay bir durumdur. İlk semptomlar genellikle ateş, kusma, ağrı, ishal, döküntü, şişmiş göz kapakları veya vücudunuzun baş ve boyun gibi kısımlarında ağrı gibi şikayetlerdir.

ısıran böcek

Zamanında tedavi ederseniz, tek yaşadığınız şeyler bu belirtiler olacaktır. Öte yandan, zamanında tedavi etmezseniz durum daha ciddi hale gelebilir. Bazı insanlar ani bir ölüme yol açan kalp çarpıntısı yaşarlar. Ayrıca inme riskinde, kalp yetmezliği veya sindirim problemlerinde ciddi bir artış ve sindirim sorunları olasılığı söz konusudur.

Ancak semptomlar o kadar yaygındır ki, bu durumu teşhis etmenin en iyi yolu kan testleridir. Sonunda, doktorunuz iyi olduklarından emin olmak için organlarınız üzerinde bazı testler yapabilir.

Bunu nasıl önleyebilirsiniz?

Günümüzde, Chagas hastalığına yakalanmanızı önleyebilecek hiçbir ilaç ya da aşı bulunmamaktadır. Güney Amerika’ya giderseniz yapabileceğiniz tek şey açık havada ya da samandan çatısı olan bir binada uyumaktan kaçınmaktır.

Bir başka iyi seçenek de, özellikle yatmaya giderken böcek kovucular kullanmaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi, öpücük böceğinin genellikle ısırdığı saatler gece saatleridir. Yüzünüzde bir ısırık bulursanız ve bunun bir öpücük böceği ısırığı olabileceğini düşünüyorsanız, emin olmak için doktora gitmelisiniz.

Chagas hastalığına yakalanmanın diğer yolları

Öpücük böceği ısırığının yanı sıra, bu hastalığın bulaşabileceği birkaç yol daha var. Örneğin, bir anne hamilelik sırasında çocuğa geçirebilir. Ayrıca kan nakli esnasında da (kanlarında parazit varsa) veya oral yolla da gerçekleşebilir. Yine de, en yaygın ve en tehlikeli iletim şekli öpücük böceğinin ısırığı yoluyla olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Unidiversidad.Vinchucas: Cómo combatir al vehículo del mal de Chagas. 5 enero 2018.

  • unidiversidad.com.ar/vinchucas-en-el-centro
  • Medlineplus. Enfermedad de Chagas. 29 mayo 2019.

  • medlineplus.gov/spanish/chagasdisease.html
  • Infochagas. Lo que hay que saber sobre la enfermedad de Chagas.

  • infochagas.org/que-es

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.