Köpeklerde Gençlik Hastalığı: Tedavisi ve Nedenleri

Aynı zamanda hardpad olarak da bilinen gençlik hastalığı, solunum, sindirim ve sinir sistemini etkileyen bir virüsten kaynaklanır. Peki gençlik hastalığının ölümcül olabileceğini biliyor muydunuz? 
Köpeklerde Gençlik Hastalığı: Tedavisi ve Nedenleri

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2019

Hardpad olarak da bilinen gençlik hastalığı, köpekler için en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Köpeklerde gençlik hastalığı, hem solunum hem de sindirim sistemini etkiler. Daha ileri durumlarda ise sinir sistemine hasar veren yan etkiler görülür. Bu yazıda, gençlik hastalığının belirtilerinden, tedavisinden ve nedenlerinden bahsedeceğiz.

Köpeklerde gençlik hastalığı neden ortaya çıkar?

Paramixoviridae (paramiksovirüsler) ailesine mensup olan bir virüs türü bu hastalığa neden olur. İnsanlarda kızamık hastalığına neden olan virüsle aynıdır. Bu hastalık, evde yaşayan köpekler dışında; tilkileri, kurtları, çakalları ve rakunları da etkilemektedir.

İnsanlara geçmeyen bu virüs, hayvanlar arasında son derece bulaşıcıdır ve ölümcül olabilir. Bu virüs genel olarak yavru köpekleri ve aşı olmamış yaşlı köpekleri etkiler. Henüz bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için yavru köpekler özellikle risk altındadır.
Veterinerinizin önereceği bir aşı takvimini izleyerek bu hastalıktan kaçınabilirsiniz. Bu virüs için üretilen spesifik bir aşı olmasına rağmen, aşının %100 etkili olduğunu söyleyemeyiz.

Köpeklerde gençlik hastalığı nasıl bulaşır?

Gençlik hastalığına yakalanmış bir hayvan öksürdüğünde veya hapşırdığında, bulunduğu alanda virüsü içeren parçacıklar bırakır. Sağlıklı bir köpek bu bölgeden geçtiğinde veya virüslü partikülleri soluduğunda enfekte olur.

uyuyan köpek ve köpeklerde gençlik hastalığı

Bunlara ek olarak, eğer köpeğiniz enfekte olmuş başka bir köpeğin kabından yemek yerse veya su içerse, enfekte olma ihtimali yüksektir. Her köpek risk altındadır. Ancak köpeğiniz aşılıysa, bu hastalığa yakalanma riski daha düşük olacaktır.

Yavru köpeklerin bu hastalık karşısında çok daha hassas olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü yavru köpekler henüz tüm aşılarını olmamıştır ve eğer anne de aşılı değilse, direkt olarak sütünden yavrusuna bu hastalığı bulaştırabilir.

Yavru köpekler bu tehlikeli hastalıkla savaşacak kadar güçlü değildir. Yaşlı ve hasta köpekler de aynı şekilde bu virüse karşı son derece savunmasızdır.

Gençlik hastalığının belirtileri

Virüs hayvanın vücuduna girdiğinde, yaklaşık iki hafta boyunca kuluçkada kalır; iki hafta sonra semptomları fark etmeye başlarsınız.

Köpeklerde gençlik hastalığının ilk belirtileri, gözlerde ve burun deliklerinde ortaya çıkan sarımsı akıntıdır. Takip eden diğer semptomlar ise ateş, öksürük, halsizlik, iştahsızlık, ishal, kusma ve patilerde sertleşmedir.

Hastalık ilerlediğinde, sinir sistemi tehlikeye girer. Gençlik hastalığının ciddi semptomlarına sahip bir köpek kıvranabilir, kasılabilir, kısmen veya tamamen felç geçirebilir .

Gençlik hastalığına yakalanan çoğu köpeğin bu hastalıktan dolayı öldüğünü bilmelisiniz. Hayatta kalan az sayıdaki köpek ise sinir sisteminde ortaya çıkan problemlerden dolayı birçok sağlık sorunu yaşar.

gençlik hastalığına yakalanmış köpek

Gençlik hastalığının tedavisi var mı?

Bilim insanları, henüz bu hastalık için kesin çözüm olabilecek bir tedavi yöntemi geliştiremedi. Hatırlatmak isteriz, köpeğinizin hastalandıktan sonra aşı olmasının hiçbir etkisi olmayacaktır.

İlk semptomlar ortaya çıkmadan evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz hayati önem taşıyor. Veterineriniz gereken testleri yapıp hastalığı teşhis etmeye çalışacaktır. Uygulanacak tedavi, hastalığın semptomlarını hafifletmeyi veya daha da kötüleşmesini önlemeyi amaçlar; dehidrasyonu azaltır ve yeni enfeksiyonların önüne geçer.

Antibiyotikler ve vitaminler bazı belirtileri azaltmada faydalı olabilir. Ancak ne olursa olsun, hastalığın yayılmaya devam edeceğini aklınızda tutmanız gerekiyor. Gerekli gördüğünde, daha fazla acı çekmemesi için veterineriniz ötanazi seçeneğini önerebilir.

Köpeğinizi bu hastalıktan korumanın tek yolu aşıdır. 6 ila 8 haftasını dolduran yavru köpekler aşı olabilir. İlk aşıdan sonra her yıl bu aşılar tekrar edilir; özellikle hamile köpeklerin aşı olması gerekir. Bu virüsle savaşırken yapabileceğiniz en iyi şey önlem almaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wheeler, J. T. (2007). El Moquillo Canino ¿tiene cura? Revista Electrónica de Veterinaria.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.