Dış Parazitlerden Kurtulmak için İpuçları

Dış parazitler vahşi ya da evcil fark etmez, genelde memeli hayvanların vücudunun dış bölgelerini etkiler. Asıl amaçları yemek bulmak ve çevrelerindeki yırtıcılara ve tehditlere karşı kendilerini korumaktır.
Dış Parazitlerden Kurtulmak için İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanınızın sağlığı için dış parazit tedavisi uygulamak, en önemli önleyici tedavilerden bir tanesidir. Ancak, bu ürünleri nasıl ve ne zaman uygulamanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Asıl amaç, hayvanınızın ve çevrenizin refahını riske atmayacak olumlu sonuçlar almak ve dış parazitlerden kurtulmak olmalıdır.

Dış parazitler

Dış parazitler vahşi ya da evcil fark etmez, genelde memeli hayvanların vücudunun dış bölgelerini etkiler. Asıl amaçları yemek bulmak ve çevrelerindeki yırtıcılara ve tehditlere karşı kendilerini korumaktır.

Dış parazitler ihtiyaç duydukları besinleri kan yoluyla alırlar. Ancak, bulundukları hayvanların vücutlarını etkileyerek ciddi sonuçlara yol açarlar.

Evcil hayvanlarımızdaki dış parazitlerin en bilindik örnekleri arasında pire ve kene yer alır. Bu iki küçük işgalciler iki farklı familyaya aittir. İlk dış parazit grubu Acari alt sınıfından oluşur; keneler ve maytlar bu gruptadır. İkinci grup Insecta alt grubundandır. Üyeleri arasında pireler, bitler, tatarcık, sivrisinek ve sinekler vardır.

beyaz tüylü köpek

Kaşıntıya sebep oldukları gibi, bu parazitler ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Dahası, düzgün tedavi edilmedikleri zaman ciddi hastalıklara da yol açabilirler. Ana sorunları arasında şunlar sayılabilir:

  • Kaşıntı, kızarıklık ve ateşin eşlik ettiği cilt yaraları
  • Virüs ya da bakteriye bağışıklık sisteminin karşılık vermesiyle çıkan alerjik durumlar
  • Yaralarda oluşabilecek mantar ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar
  • Layşmanya, filaria, canine ehrlichiosis ve nice ciddi hastalıkları taşıyabilirler.

Bu hayvanlar, insanlar da dahil olmak üzere farklı türlere de bulaşarak büyük bir bulaşıcı hastalık yayılımına neden olduğu için önemli bir zoonotik etken olarak görülmektedir.

Dış parazitlerden kurtulmak ve önleyici tedaviler uygulamak için pratik tavsiyeler

1. Yazın evcil hayvanınızın korumasını arttırın

Dış parazitler daha az uygun koşullarda bile uzun süre hayatta kalabilirler, ancak sıcak ve daha ılıman iklimlerde daha uygun gelişim gösterirler. Bu sebeple, en geniş popülasyonları genelde tropik ve subtropik ülkelerde görülür. Yazın artan sıcaklıklarla birlikte Avrupa’ya yayılmaya başlarlar.

Bu yüzden, evcil hayvanlarınızın parazit tedavilerini yazdan önce tamamlamanız çok önemlidir. Banyo sırasında pire ve kene kovucu sabunları kullanabilir ya da yürüyüşlerinizde pire kovucu tasmalar takabilirsiniz.

2. Düzenli olarak parazit tedavisinde bulunun

Dış parazitlerin tedavisinde en önemli noktalardan bir tanesi aşı takvimini aksatmamaktır. Ürünler sadece geçici bir süre etkilidir. Etkisi geçtiğinde hayvan, mikroorganizmalara tamamen savunmasız hale gelir.

Yılda en az 2 kez pipet ya da sprey uygulamanızı öneririz. Uygulamak için veterinerin veya üreticinin talimatlarını uygulayınız.

3. Dış parazitlerden kurtulmak için kaliteli ürünler seçin

Kullandığınız ürünlerin kaliteli olması, uygulama sıklığı kadar önemlidir. Hayvanınız üzerinde hangi ürünü ne sıklıkla kullanmanız gerektiğine veterinerle birlikte karar verin. Ürünlerin sağlık bakanlığı ve veterinerler tarafından onaylandığından emin olun.

4. Köpeğiniz hamileyken dış parazitlerden kurtulmak

Hamile köpeklerin özel bakıma ihtiyaçları vardır. Herhangi bir bulaşmayı önlemek için yavru köpekler doğmadan önce dış parazitlerden kurtulmanız gerekir. Veteriner, bu hassas dönemde gerekli tedaviyi uygulayarak köpeğinize yardım edebilir.

5. Yavru köpeklerdeki dış parazitleri temizlemek

Yavru köpekler 2 günlük olduktan sonra parazit tedavisine başlayabilirsiniz. Gelişim dönemindeki bu minik bedenleri zehirlememesi için bu yaşlar için uygun olan ürünleri tercih etmenizi öneririz.

6. Temizlik

Evcil hayvan sahibiyseniz evinizi daha temiz tutmanız gerekir. Parazitlerin yayılmasını önlemek için, karanlık küçük köşelere ve bölgelere daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bu yerlerde kir birikince parazitler “gizlenmiş” olur.

Dış parazitlerden kurtulmak

7. Evcil hayvanınızın tüylerini kısaltın ve tarayın

Parazitler “saklanmak” ve üremek için karanlık ve gizli bölgeleri tercih etmektedirler. Bu sebeple, köpeklerin bol tüylerinin olduğu sırt bölgelerinde daha hızlı büyürler. Bu sebeple, köpeğinizin tüylerini senede en az bir kez kesmenizi öneririz. Mümkünse yaz aylarında.

Ayrıca köpeğinizi haftada 1 ya da 2 kez taramanız da önemlidir. Bu sayede dökülen tüylerin birikmesini engellerseniz.

Bu şekilde bakım yaparak evcil hayvanınızın sağlığına zarar vermeden dış parazitlerden kurtulabilirsiniz. Dahası, iyi olmaları ve yaşam kalitelerini arttırmak için de bu adımlara dikkat edilmesi gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.