Köpekler ve Diyabet Hastaları

Köpekler ve Diyabet Hastaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin bazı hastalıkların tedavisine yardım edebildiklerini biliyoruz ve bize ne kadar iyi geldiklerini keşfettikçe daha da çok şaşırıyoruz. Özellikle şeker hastalarına sağladıkları faydaların üstünde mutlaka durulmalı.

Köpekler, epilepsi krizinin yaklaşmakta olduğunu anlayıp epilepsi hastalarını uyarabiliyor ve çeşitli kanser türlerini tespit edebiliyorlar. Ayrıca zihinsel engellilere yardım etmeye yönelik özel bir yetenekleri var. Son gelişmeler sonucunda köpeklerin şeker hastalığını da teşhis edebileceği öğrenildi.

Köpekler diyabeti nasıl tespit eder

sahibinin yüzünü yalayan köpek

Şeker hastaları, hipoglisemi krizi yaşamadan önce köpeklerinin davranışlarında bazı tuhaflıklar fark ettiklerini belirtiyorlar. Köpekler, sahiplerini bir şeylerin yolunda gitmediğine dair uyarıyor.

Bunun üzerine uzmanlar köpeklerin, şeker hastaları için çok tehlikeli olan düşük glikoz seviyelerini tespit edip edemeyeceği üzerine araştırmalara başladı. Bu tip değişiklikler yaşanırken vücut kokusunun da beraberinde değiştiği kanıtlandı. Köpeklerin keskin koku alma becerileriyle bu değişikliğin kokusunu alabildiği ortaya çıktı.

Köpekler diyabet hastalarına iki şekilde yardım edebilir:

  • Uyarı köpekleri bu konu için özel eğitilmişlerdir ve sahiplerinin şeker seviyesi normalin dışına çıktığında onları uyarırlar.
  • Tıbbi yardım köpekleri ise şeker seviyesindeki değişikliği tespit edemez fakat hastaya ilacını getirmek ya da durumu yakınlarına haber vermek üzere eğitilmişlerdir.

Köpekleri diyabet tespiti için eğitmek

Şu anda köpeklere bu eğitimleri veren çok fazla yer yok. Bu oldukça dikkat ve özveri isteyen bir eğitim türü ancak yardımcı köpeklerin, özellikle diyabeti olan çocuklara ne kadar fayda sağlayabileceğini daha fazla insan öğrendikçe onlara olan talep artıyor.

Köpekler, sahiplerinin vücut kokusu ve bu kokudaki değişiklikleri anlayabilmek için kişiye özel eğitimlerden geçiyorlar. Her köpek, tek bir insanın kokusunu tanıyabilecek şekilde eğitiliyor.

Bu ucuz bir eğitim değil ancak harcanılan her kuruşa değer. Bu köpekler hem yüksek hem alçak şekeri tespit edip sahiplerine çeşitli işaretlerle bunun haberini veriyorlar. Bomba ya da uyuşturucu tespiti yapan köpekler de buna benzer bir eğitimden geçip koku duyularına göre hareket etmeyi öğreniyorlar.

Aynı yeteneği bu sefer, insülin sorunu yaşayan insanların yaydıkları bazı belirgin kokuları tespit etmek için kullanıyorlar. Bu köpekler kandaki şeker seviyesinin değiştiğini kokudan anlıyor.

Diyabet tespiti eğitimi için en uygun cinsler

Tüm köpeklerin bir yere kadar keskin koku alma ve sahiplerindeki bazı tuhaflıkları fark etme becerisi olsa da belli ırklar bu iş için daha uygun. Örneğin, bu eğitim programlarına daha çok Labrador ve Golden Retriever’lar seçiliyor. Bu köpekler kan şekeri seviyesindeki değişiklikleri üstün koku alma becerileriyle hemen fark edebilirler.

Buna ek olarak, köpeklerin mesane, yumurtalık, cilt ve akciğer tümörlerini de fark edebildiği araştırmalarla doğrulandı.

Diğer hastalıklar

çocuk ve köpek
Kaynak: abc.es

Bazı eğitim merkezleri, köpekleri krizler ve düşük kan şekeri gibi başka hastalık belirtilerini de tespit edebilecek şekilde eğitiyor. Bazı köpekler, kanseri bile fark edebiliyor.

Köpeklerin bir kadının hamile olduğunu tespit edebildiğine dair bir kanıt olmasa da böyle hikayeler anlatan birçok köpek sahibi var. Bunun doğru olabileceğini savunanlar, köpeklerin vücuttaki hormon ve feromonlardaki hamilelik nedenli değişimin kokusunu alabileceğini iddia ediyor.

Biraz sarsıcı bir gerçek ancak bazı durumlarda kedi ve köpeklerin bir insanın ölümünü de tahmin edebildiği görüldü. Bunun en ünlü örneği Oscar isimli bir kedi. Amerika’da Rhode Island eyaletinde bir huzurevinde yaşayan Oscar’ın sıra dışı bir alışkanlığı vardı. Huzurevi sakinlerinden birinin öleceğini önceden anladığına inanılan Oscar, günü o yaşlının yanında yatarak geçirirdi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.