Hayvanlar İçin Zeytinyağının Faydaları

Hayvanlar İçin Zeytinyağının Faydaları

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2018

Her ne kadar hayvanlar bizlerle aynı yiyecekleri yiyemese de, bizim bazı yiyeceklerimiz onlar için de faydalı. Daha önceden Omega 3, morina karaciğeri yağı gibi yağlardan ve hayvanlar için son derece sağlıklı olan diğer ürünlerden bahsetmiştik. Bugünkü konumuz da zeytinyağının faydaları

Yazıda sizlere zeytinyağının özelliklerinden, evcil hayvanlara sağladığı faydalardan ve bunu nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Zeytinyağının özellikleri

Öncelikle zeytinyağının tekli doymamış yağ olduğunun altını çizmek isteriz, ki bu tür yağlar insan sağlığına zararlı değildir. Ama elbette ölçülü olmak gerekir. Zeytinyağında E vitamini ve yüksek Omega içeriği mevcuttur. Ek olarak, içeriğindeki antioksidanlar evcil hayvanlarımızın hücrelerini besler.

Çalışmalar ayrıca zeytinyağının kanseri önlediğini, ya da en azından bu hastalığa yakalanma riskini çok düşürdüğünü ortaya koyuyor. Ki iyi kolestrolü arttırıp, kötü kolestrolü düşürmesi de bir başka özelliği. Zeytinyağının bu faydalarına ek olarak bir diğer avantajı da eklemlere iyi gelmesi. Yalnız yaşlı ve hasta köpekler -bazen- buna bir istisna.
Evcil hayvanlarınıza zeytinyağını nasıl vermelisiniz?
Daha önce de söylediğimiz gibi bu yağın kullanımı abartılmamalı, sonuçta bu bir yağ. Ne kadar zeytinyağı kullanacağınıza karar vermek için köpeğinizin ağırlığını referans alabilirsiniz. Aşağıda bunun için bir liste veriyoruz.

  • 10 kilogramdan hafif köpekler için – günde yarım çay kaşığı
  • 11 – 30 kilogram arası köpekler için – günde 1 çay kaçığı
  • 30 kilogramdan ağır köpekler için – günde 1,5 çay kaşığı

Peki bunu evcil hayvanınıza nasıl vereceksiniz? En kolay yolu bunu evcil hayvanınızın mamasına karıştırmak. Bu yöntem ayrıca mamaya hayvanınızın bayılacağı bir tat da katacaktır. Evcil hayvanlarınıza zeytinyağı vermenizin bir başka yolu da zeytinyağını akşamları iştah açıcı olarak kullanmanız. Pirinçli bir krakere veya köpeğinizin sevdiği bir yiyeceğe sürebilirsiniz.
Önerilen miktarın üstüne çıkmamanız çok önemli, aksi halde evcil hayvanınız ishal olabilir.

Zeytinyağının sağlığa faydaları 

Zeytinyağının sağlığa bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası vardır. Köpeğinize zeytinyağı vermeye başladıktan birkaç hafta sonra görünümlerinin bile değiştiğini fark edeceksiniz. Ciltleri ve tüyleri daha sağlıklı ve güzel olacak, bu da dış görünümünü güzelleştirecektir. Eğer köpeğinizin kilo almaya meyli varsa, doğru miktarlarda verilen zeytinyağı bu konuda da yardımcı olacaktır. 

Zeytinyağı benzersiz bir cilt yenileyicidir. Bu yüzden, eğer köpeğiniz cilt kuruluğu veya herhangi bir cilt hastalığına sahipse cildine doğrudan zeytinyağı sürmek de sorunu çözer. Ancak, bu cilt tarafından emilmesi uzun süren bir yağdır. O yüzden, bunun yerine kurşburnu yağı veya başka bir yağ da kullanabilirsiniz. Öte yandan, köpeğiniz kuşburnu yağı asla yememeli. Bu yağ sadece cilde uygulanabilir.

Zeytinyağı başka ne için kullanılabilir? 

Zeytinyağının evcil hayvanlarınıza başka faydaları da vardır. Örneğin:

  • Kabızlık: Tavsiye edilen miktarlarda zeytinyağı yemek evcil hayvanınızın bağırsak florasını düzenler ve sorun yaşamadan kakasını yapmasına yardımcı olur.
  • Patiler: Evcil hayvanların patileri sürekli yerle temas ettiği için çizilebilir veya yaralanabilir. Patilerine zeytinyağı uygulamaksa yumuşaklık verir. Ayrıca eğer varsa hayvanınızın acısını da hafifletir.
  • Pireler: Evcil hayvanların pirelenmiş cildine doğrudan uygulanan zeytinyağı bu akarların yerleştikleri yuvalarına zarar verir. Ayrıca, köpeğiniz kendini tırmaladığında bu çizilen yerler normalde kurur ama zeytinyağı bu bölgeleri nemlendirmeye de yarar.
  • Keneler: Bu parazitin yerleştiği yeri zeytinyağı ile ıslatın ve birkaç dakika bekleyin. Ardından bu bölgeyi kurulayarak keneyi cımbızla çekin.

Özetle, yediğimiz her yiyecek hayvanlar için faydalı olmasa da, zeytinyağının faydaları açık. Zeytinyağı evcil hayvanlarımızın sağlığını ve hayat kalitesini arttıran özelliklere sahip. O yüzden, tavsiyemizi dinleyin -önerdiğimiz miktarları aşmadan- ve evcil hayvanınızdaki pozitif gelişimi görün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.