Yaz Aylarında Evcil Hayvanınızın Tüylerini Kesmeli Misiniz?

Sıcak havalarda, daha rahat hissetmesi için evcil hayvanınızın tüylerini kesmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu büyük bir hata olabilir.
Yaz Aylarında Evcil Hayvanınızın Tüylerini Kesmeli Misiniz?

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Yaz aylarında, havalar ısınmaya başlar ve bazı insanlar için rahatsız edici olmasa da, diğerleri sıcakla bu kadar kolay başa çıkamaz. Sonuç olarak, birçok evcil hayvan sahibi, sıcaklarda daha rahat hissetmesi için evcil hayvanlarının tüylerini kesmeye karar verir.

Ancak, bu evcil hayvanınız için ciddi sonuçları olan korkunç bir hata olabilir. Tüy bakımı söz konusu olduğunda, hayvanlar bizden oldukça farklıdır.

Bu nedenle, yaz aylarında evcil hayvanınızın tüylerini kesmeniz konusunda konuşmaya karar verdik.

Yazın Evcil Hayvanınızın Tüylerini Kesmeli Misiniz?

yaz aylarında köpek tüyleri

Veterinerinizin önerdiği bazı istisnai durumlar dışında, yaz aylarında evcil hayvanınızın tüylerini kesmek asla iyi bir fikir değildir. Peki ya neden? Çünkü evcil hayvanınızın kürkü güneşe karşı mükemmel bir koruma sağlar.

Sizi şaşırtsa da, evcil hayvanınızın tüyleri onları sadece soğuktan değil, aynı zamanda sıcaktan da korur. Köpeklerin sorunsuz bir biçimde güneşin tadını çıkardığını kendiniz de görebilirsiniz.

Çünkü kürkleri ısının emilimini azaltan bir ısı yalıtkanı olarak çalışır. Kıllar arasında, yazın bile serin hissetmelerine yardımcı olan küçük cepler ve hava akımları vardır.

Kürklerinde ayrıca yüksek sıcaklıklardan, güneş çarpmasından, kanserden ve sıcak çarpmasından korunmaya yardımcı olan bir dizi farklı katman vardır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, yazın evcil hayvanınızın tüylerini kesmek iyi bir fikir değildir.

Yaz aylarında evcil hayvanınızın tüylerine nasıl bakılır?

Size verdiğimiz tavsiyeye rağmen, evcil hayvanınızın tüylerini kesmeniz gereken bazı durumlar var. Bunlar genellikle evcil hayvanın tüylerinin normalden çok daha uzun olduğu durumlarda görülür.

Bu olduğunda, tüyler kolayca dolanabilir. Bu, hava dolaşımını kısıtlayan ve kürkü daha az etkili hale getiren düğümlere yol açabilir.

Bu, yaz aylarında hayvanlar için oldukça rahatsız edici olabileceğinden, tüylerini kesmenin en iyi yolunu bulmak için veterinerinize gitmelisiniz.

Bu sorun köpeklerde çok daha yaygındır ve aşağıda en uzun tüylü ırkları bulabilirsiniz:

  • Yorkshire Terrier: Bu sevimli küçük köpeklerin düğümlerden kaçınmak için düzenli fırçalamaya ihtiyaçları vardır.
  • Afgan Tazısı: Dünyadaki en az itaatkar köpeklerden biri olduğu bilinmektedir; tüyleri o kadar uzundur ki çok kolay karışır.
  • Macar Çoban Köpeği: Bu köpekler çok popüler değildir, ancak yoğun tüyleri yazın büyük sorunlara neden olabilir.
  • Shih Tzu: Bu Çin cinsinin yazın kesmeniz gereken tüyleri vardır.

Birçok veterinerin evcil hayvanınızın tüylerindeki düğümleri önlemenin en iyi yolu olarak günlük fırçalamayı önerdiğini belirtmek gerekir.

Yaz aylarında evcil hayvanlara nasıl bakılır?

yaz aylarında kedi tüyü

Yaz aylarında ana sorunun ısı olduğunu göz önünde bulundurarak, onları serin tuttuğunuzdan ve bol miktar su verdiğinizden emin olmanız gerekir. Aşağıda, size yardımcı olacak bazı ipuçlarını listeledik:

  • Evcil hayvanlarınız evinizde yaşıyorsa, klima veya vantilatör içeren alanların bulunduğundan emin olmalısınız.
  • Hayvanlarınızın yeterince su içtiğinden ve yakınlarda daima temiz su bulunduğundan emin olun. Kullanışlı bir ipucu, suyu ideal sıcaklıkta tutmak için içine küçük buz küpleri atmaktır.
  • Köpeğinizi asla arabada bırakmayın. Araçlar gerçekten hızlı bir şekilde ısınır ve köpeğiniz sıcak çarpması yaşayabilir.

Önümüzdeki yaz, tavsiyemizin evcil hayvanınızı rahatlatmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Yazın keyfini çıkarın!

This might interest you...
Yaz Aylarında Atınızı Serinletmek İçin İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yaz Aylarında Atınızı Serinletmek İçin İpuçları

Yaz aylarında atınızı serinletmek adına onu susuz bırakmamaya özen göstermeniz ve dehidrasyon yaşamadığından emin olmanız çok önemlidir.