Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar

Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2018

Köpek kulakları, insan kulaklarından çok daha hassastır ve sağlıklı olabilmesi için özel bir bakım gerektirir. Olası enfeksiyonların önüne geçmek için köpeğinizin kulaklarını temizlemek oldukça önemlidir.

Bir köpeğin kulakları, bir insanın kulaklarına kıyasla sesi dört ya da beş kat daha hassas duyabilir.

Aynı bizim kulaklarımız gibi, köpeklerin kulakları da zamanla kirlenir. Fakat köpek kulaklarının yapısı, insan kulaklarının yapısından oldukça farklıdır. Bu nedenle, bu yazımızda köpeğinizin kulaklarını nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Kusursuz işitme

Bir köpeğin kulakları, insanların duyamayacağı frekanslardaki sesleri algılayabilir. Başka bir deyişle, köpekler insanların duyamadığı sesleri duyabiliyor. Ve bu yeteneklerinin sebebi sahip oldukları benzersiz yapıdan kaynaklıdır.

Köpeklerin hangi ırka mensup oldukları ve kulaklarının şekli işitme yeteneklerini etkiler. Peki, kulak yapısı neden önemli bir faktördür? Çünkü farklı kulak yapılarının işitme güçleri de farklıdır. Örneğin, sarkık kulakları olan bir Cocker Spaniel, dik kulakları olan bir Sibirya kurdu kadar iyi duyamaz.

köpeğin kulağını temizlemek

Ayrıca, kulakların şekline göre köpeklerdeki olası sağlık problemleri tespit edilebilir. Önceki örneğe geri dönersek, Cocker Spaniel belirli bir yaştan sonra sağır olmaya eğilimliyken, Sibirya kurdu yıllar boyunca işitme ile ilgili bir sorun yaşamayabilir.

Eğer tüm köpek ırklarının ortak bir özelliği varsa, o da kulaklarının her zaman sağlıklı kalması için sık sık temizlenmesi gerektiğidir. Yeni başlayanlar köpeğinin kulaklarının temizlenmesinin önemini bilmiyor olabilir. Bu nedenle, bu yazımızda köpeklerde kulak temizliğinin önemini ve nasıl yapılması gerektiğini anlatmak istedik.

Köpeklerin kulakları nasıl temizlenir?

Köpeklerin kulakları haftada en az 2 defa temizlenmelidir. Bu, köpeklerde oluşabilecek herhangi bir işitme probleminin önüne geçmek ve kulaklarının tıkanmasını önlemek için gereklidir.

Köpeklerin kulaklarını temizlemek oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan şeyler; oksijenli su, pamuk ve işlem sonunda bölgeyi kurulamak için bir bez parçasıdır. Eğer eğitimli bir köpeğiniz varsa, size zorluk çıkarmayacağı için işiniz daha da kolaylaşacaktır.

İlk olarak, hayvanının kulağının dış bölgesini kontrol edin; kulak kiri veya başka bir kir kalıntısı varsa mümkün olan en kısa sürede temizleyin. Eğer bir tür parazit tespit ederseniz, en iyi yol bir veterinerden yardım almak olacaktır.

kulağı temizlenen köpek

İkinci aşamada kulağın iç bölgesini kontrol edin. Kulağın iç bölgesi açık pembe bir renkteyse bu kulağın sağlıklı olduğunu işaret eder. Oksijenli suya ya da evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş solüsyona batırdığınız pamukla çok dikkatli ve yumuşak bir şekilde bölgeyi temizleyin.

Kulağın içinde olmaması gereken tüm kirleri yavaşça çıkarırken fazla derinlere inmemeye özen gösterin. Ayrıca köpeğinizin canını yakabileceği için oksijenli suyu kulağın içine damlatmamaya çalışın.

Temizleme işlemi bittikten sonra, kulaktaki ıslak bölgeleri kurulamak için başka bir pamuk veya bez kullanın. Aynı işlemi diğer kulak için de tekrarlayın.

Köpeklerin kulakları düzenli olarak temizlenmezse ne olur?

Bir köpeğin kulakları, aynı insan kulakları gibi, hastalıkların önlenmesine yardımcı olan doğal bir madde salgılar. Sorun şu ki, bu madde genellikle iç kanalda sıkışıp kalır ve sesin duyulmasını engeller.

Kulak sağlığını kaybederse, köpeğiniz kulak enfeksiyonu veya iltihabı gibi bir problem nedeniyle çok acı çekebilir. Ayrıca, köpeklerde kulak temizliği, kulakların kurumasını ve tahriş olmasını engellemek için de önemlidir.

Köpeğinizin kulaklarını temizlemeye, o daha yavruyken başlamanız gerekir. Bir hayvanın fiziksel sağlığı sadece tüyleri ve vücudunun görünen kısımlarından ibaret değildir; vücudunun her bölgesi maksimum sağlıkta olmalıdır.

This might interest you...
Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Artıları ve Eksileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Artıları ve Eksileri

Çoğu köpek sahibi bu karara katılmasa da, gerçek şu ki köpeğinizi kısırlaştırmanın, hayvan için hem fiziksel hem de duygusal sağlık açısından yarar...