Yavrularda Hıçkırık Tedavisi

Ilık bir banyo, egzersiz, mama ve su ile yavru köpeğinizin hıçkırığını geçirebilirsiniz. 
Yavrularda Hıçkırık Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavru köpeklerin hıçkırması tamamen normaldir. Aşırı yemek ya da sürekli hareket halinde olmak diyaframın istemsiz kasılmasına neden olabilir. Hıçkırıklar sinir bozucu olsa da genelde birkaç dakika sonra geçer. Ancak bazıları daha uzun, hatta tüm gün de sürebilir. Bugünkü makalemizde yavrularda hıçkırık sorununu nasıl tedavi edebileceğinizi anlatacağız.

Bu sorunu çözebilmek için ne tür bir hıçkırık geçirdiğini ve sebebini anlamanız gerekir. Yavru köpeklerde hıçkırığın birçok farklı sebebi olabilir. Hatta, iki ya da daha fazla sebepten de kaynaklanıyor olabilir, bu da yavru köpeğinizi hıçkırığa daha yatkın hale getirir:

  • Soğuk: Özellikle kaniş ve chiuahua gibi küçük ırklar.
  • Çok hızlı yemek yiyip içmek
  • Stresli durumlar, korku ve yorgunluk
  • Bazı yemekleri sindirememek
sahibinin elini tutan köpek

Köpeğinizi hıçkırık tutmaması için ne yapabilirsiniz?

Hıçkırığın en yaygın sebeplerinden bir tanesi soğuktur. Yavru köpekleri soğuk zeminden korumak için üzerlerine örtü örtmek gerekir. Özellikle göğüslerini ve karınlarını soğuktan korumaya dikkat edin.

Bazı küçük köpeklerin sürekli olarak rüzgar ve soğuktan korunması gerekebilir. Yavru köpeğinize kıyafet giydirmek, köpeğinizin vücut ısısını dengede tutmak için idealdir.

Yavru köpeklerin hıçkırmalarının ikinci sebebi, çok hızlı yemek yemeleridir. Köpeğinizin bu şekilde yemesini önlemenin yolları vardır. Bunun için köpeğinizi veterinere götürmenize gerek yoktur çünkü köpeğiniz sabırlı olmayı ve yavaş yemeyi evde de öğrenebilir.

Yavru köpeğinize yavaş yemeyi öğretmenin en yaygın yöntemi, mamasını altı porsiyona bölmek ve bir sonraki porsiyona geçmeden 30 saniye beklemektir.

Stresli durumlar da yavru köpeklerde hıçkırık yapabilir. Bir yavru hıçkırığa tutulduğunda bütün ihtimalleri düşünmelisiniz. Eğer sebebi yemek veya soğuk değilse, kronik bir hastalığı olduğunu ya da bir durumdan korktuğunu göz önünde bulundurmalısınız.

İlk durum geçerliyse, eğer hıçkırıkları tedavi ettirmezseniz köpeğinizde başka hastalıklar baş gösterebilir. Eğer stresin sebebini anlayamıyorsanız, köpek psikolojisi üzerine uzmanlaşmış birisine danışabilirsiniz.

köpeklerde hıçkırık

Köpeğinize sindiremeyeceği yemekler vermek ya da zayıf sindirim sistemi hıçkırığa sebep olabilir. Bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için köpeğinizin bir önceki gün ne yediğini düşünün.

Bazen genç köpekler ne bulursa yerler. Zehirli bir bitki, bir parça plastik ya da diyetlerinde bulunmayan herhangi bir şey de köpeğinizde mide sorunlarına, hıçkırığa ve diğer birçok şeye sebep olabilir.

Yavru köpeğimin hıçkırığını nasıl tedavi edebilirim?

Hıçkırık vücudun doğal bir yanıtıdır. Midenin gazlardan kurtulmasına yardım eden aralıklı diyaframik kasılmalardır. Ayrıca, boğazdaki muhtemel bir rahatsızlığa işaret eden bir mesaj niteliği de taşır.

Hıçkırıklar, diyaframik işlevleri düzenleyen sinirlerin koordinasyonunu da dengeler. Bazı durumlarda benzerliklerinden dolayı solunum sistemi problemleri ile karıştırılır. Eğer köpeğiniz çok fazla hıçkırıyorsa, köpeğinizi veterinere götürmenizde fayda vardır.

Yavru köpekler hıçkırıktan korkabilirler ancak bu, onların acı içerisinde ya da hasta oldukları anlamına gelmez. Yapabileceğiniz en iyi şey onları sakinleştirmektir. Onları korkutarak hıçkırığı geçirmeye çalışmayın.

Köpeğinizi korkutmak onları daha da gerecek ve daha çok endişelendirecektir. Sabırlı olmalısınız. Büyüdükçe, hıçkırık nöbetleri de azalacaktır.

Özetle:

  • Yavrularda hıçkırık birkaç dakika sürer ve hemen geçer. İleride aynı sorunu yaşamamak için hıçkırığın sebebini öğrenmek önemlidir.
  • Eğer yavrunuz hıçkırıyorsa, biraz yemek verip su içirebilirsiniz. Bu, solunum düzenini geri kazanmalarını sağlayacak ve hıçkırığı geçirecektir.
  • Yürüyüşe ya da koşuya çıkartın ve egzersiz yaptırın. Bu sayede dikkatlerini hıçkırıktan alacaklar ve rahatlayacaklardır.
  • Ilık duşlar da yavrunuzu rahatlatabilir; sinir bozucu hıçkırıktan kurtulmak ya da hıçkırığı önlemek için iyi bir fikirdir.

Eğer yavru köpeğinizin hıçkırıkları uzun sürüyorsa, veterinerinizle görüşmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.