Köpeklerin Çok Hızlı Yemek Yemesi Nasıl Önlenir?

Çok hızlı yemek yiyen ve hatta yiyecekleri çiğnemeden yutan köpekler, sindirim problemleri, kusma ve hatta mide torsiyonu (mide dönmesi) gibi ciddi hastalıklar yaşayabilir; hızlı yemenin yanı sıra bazı köpekler yiyeceklerine karşı aşırı korumacıdır ve onları korumak için saldırganlaşabilirler.
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin çok hızlı veya endişeli bir şekilde yemek yemesinden yakınır. Diğer bir deyişle, bazı köpekler aç olmasalar bile ulaşabildikleri yerde yenilebilir olan her şeyi yiyebilen domuzlar gibi davranırlar. Bazı köpekler ise, yiyeceklerine karşı fazla korumacıdır ve yemek yerken kimsenin ona yaklaşmasına izin vermez. Bu anlattıklarımız sizin tüylü arkadaşınız için de geçerliyse, okumaya devam edin. Çünkü, bu yazımızda köpeğinizin çok hızlı yemek yemesini önlemeniz için sizlere birkaç ipucu vereceğiz:

Köpeklerin Hızlı Yemek Yemesi Sonucu Oluşabilecek Problemler

Endişe içinde yemek yemek hiç kimse için iyi değildir. Çok hızlı yemek yiyen ya da yiyecekleri çiğnemeden yutan köpekler, sindirim problemleri, kusma ve hatta mide torsiyonu gibi ciddi hastalıklar yaşayabilir. Köpeğinizin midesine zararı olup olmadığından emin olmadan ona bir yiyecek vermek ve köpeğinizin yemeğinin etrafında endişeli bir şekilde dolaşması çok rahatsız edici iki durumdur.

Diğer bir yanda, yiyeceklerine karşı aşırı korumacı olan köpeklerin aile üyelerine veya evdeki diğer evcil hayvanlara saldırma noktasına geldiği durumlar vardır. Böyle bir durum tüm aileyi etkiler; ailedeki insanların köpekleriyle normal olarak ilişki kuramamasına sebep olur ve köpeğin ise sevdiği ve güvendiği aile üyelerine o şekilde davrandığı için üzülmesine sebep olur.

Yemek ile ilgili tüm sorunların birer çözümü vardır. Çok hızlı ya da endişeli bir şekilde yemek yiyen bir köpeğin mutlu bir köpek olmadığını ve bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Köpeklerin Hızlı veya Endişeli Bir Şekilde Yemek Yemesinin Sebepleri Nelerdir?

Bir köpeğin çok hızlı veya endişeli bir şekilde yemek yemesi, acıkmış olduğu veya kötü muameleye uğradığı anlamına gelmez. Yemek yerken oluşan güvensizlik hissi, her zaman aynı temel nedenden dolayı kaynaklanmaz ve bir köpeğin bu tür bir davranış sergilemesi için travmatik veya olumsuz bir deneyim yaşaması gerekmez.

Bir köpeğin çok hızlı yemesinin birkaç nedeni olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunu etkili bir şekilde tamamen ortadan kaldırmak için, köpeğinizin hislerini anlamanız gerekiyor.

köpeklerin çok hızlı yemesi

Bugün, bu yazımızda çok hızlı yemek yiyen veya yemeğine karşı fazla korumacı olan köpeklerin sahiplerine tavsiyeler vereceğiz. Bazıları problemi çözmeye yönelik olmayabilir, ancak umarız bu durumun geçici olarak düzelmesine yardımcı olurlar.

Eğer köpeğiniz aşağıda verdiğimiz tavsiyelere rağmen bu davranışını sürdürürse, köpeğinizin bu durumunu değerlendirip, size özel bir çözüm sunabilmesi için bir profesyonele danışmalısınız.

1. Köpeğinizin Yeme Şeklini Değiştirin: Mamasını Kase Kullanmadan Yere Koyun

Çok hızlı yemek yiyen köpekler hiç çiğnemeden saniyeler içinde bütün bir kaseyi bitirebilir. Köpeğinizin tüm mamasını bir anda yemesini engellemenin bir yolu, mamayı veriş şeklinizi değiştirmektir.

Köpeğinizi günde bir ya da iki kere beslemek yerine, yine aynı miktardaki mamayı 3 veya 4 seferde daha küçük porsiyonlar halinde verebilirsiniz. Köpeğiniz yine bir anda tüm mamayı bitirse de, en azından bunu daha küçük porsiyonlarla yapıyor olacak, bu da tüylü arkadaşınızın midesini daha az rahatsız edecektir.

hızlı yiyen köpek

Diğer bir seçenek ise kase kullanmayı bırakmaktır; tüm mamayı bir kasenin içine koyduğunuz zaman köpeğiniz mamanın tamamına kolayca ulaşır ve hızlıca yer. Diğer bir yandan, kase kullanmak yerine köpek mamasını direkt yere dökerseniz, köpeğinizin tüm mamaya aynı anda ulaşması imkansız olur. Böyle bir durumda köpeğinizin burnunu kullanması gerekir ve mamayı teker teker yemek zorunda kalır.

Bu yöntem sadece köpeğinizin daha uzun sürede yemek yemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir zihinsel egzersiz yapmasını da sağlar. Köpekler için, koklama çok önemli bir içgüdüdür ve onların rahatlamasına yardımcı olur.

2. Köpeğinizin Mama Kasesinin Sürekli Dolu Olduğuna Emin Olun

Köpeğinizin çok hızlı yemek yemesinin diğer bir sebebini öğrenmeye hazır mısınız? Çoğu zaman, köpekler bir daha ne zaman yemek yiyebilecekleri hakkında endişe duyarlar. Çok hızlı yiyen köpeklerin, bu alışkanlığa sahip olmasının nedeni yiyeceklerinin yok olacağı ve asla geri dönmeyeceği korkusu olabilir. Köpeğinizin veteriner hekimi aksi bir tavsiyede bulunmadığı sürece, köpeğinizin mama kasesinin her zaman dolu olduğuna emin olmalısınız.

Muhtemelen, köpeğiniz birkaç gün içinde yiyecek için endişe duymasına gerek kalmadığını fark edecektir ve sakinleşecektir: çünkü kase her zaman dolu!

3. Köpeğinizin Mama Kasesini O Etrafta Yokken Doldurun

Çok hızlı yemek yiyen köpeklerin bu sorununu çözmeye çalıştığınız sırada, köpeğinizin mama kasesine yaklaştığınızı görmemesi genelde iyi bir fikirdir. Eğer sizi kaseyi temizlerken ya da kaseyi daha fazla yiyecekle doldurmak gibi rutin eylemler gerçekleştirirken görürse, bu büyük ihtimalle onun gergin hissetmesine neden olacaktır.

Köpeğiniz mama kasesiyle olan işinizi o etrafta olmadığı zamanlarda örneğin uyuduğu ya da dışarıya yürüyüşe çıktığı zamanlarda halledin.  Onun etrafta olmadığı anı değerlendirin ve kaseyi hemen doldurun ya da temizleyin: bu şekilde köpeğiniz ne yaptığınızı görmez ve endişelenmez.

4. Bunu Büyük Bir Sorun Haline Getirmeyin

Köpeğinizin sorunlu yeme alışkanlıklarının nedeni ne olursa olsun, onları büyük bir sorun haline getirmek kesinlikle tavsiye edilmez. Olayı büyüttüğünüz zaman, köpeğiniz daha çok endişelenip öfkelenebilir. Yani her şeyi daha da kötüleştirmiş olursunuz.

Köpeğinizin mama kasesini o görmeden doldurun ve yemeğini evin sessiz bir yerinde kendi halinde yemesine izin verin. Yiyecekle ilgili problemlerin çoğu güvensizlikten kaynaklanır, ve bu konuda köpeğinize yardım etmenin tek yolu mama kabını sürekli dolu bırakıp, aç kalmayacağını fark etmesini sağlamaktır.

Yiyeceklerle ilgili problemler hem köpekler hem de sahipleri için oldukça rahatsız edicidir ve tüm ailenin köpekle olan ilişkisini ve huzurunu etkileyebilir. Neyse ki, yiyeceklerle ilgili tüm sorunların çözümü var. Köpeğiniz için doğru çözümü bulmak istiyorsanız, güvensiz hissetmesinin nedenini araştırın ve bu neden üzerinden ilerleyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.