Bir Köpeğin Stres Altında Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Köpeğinizin yaşadığı stres istemsizdir ve yıkıcı davranışlar, kötü koku, aşırı havlama, alerji, ishal gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Detaylar için bu makaleye mutlaka göz atın.
Bir Köpeğin Stres Altında Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2019

Birçok köpek stresten muzdarip olur. Yaşam tarzımız onları sokaktan gelen gürültüyle yaşamaya, diğer köpeklerle birkaç karşılaşmaya ya da çok kısa bir tasma ile yürümek zorunda bırakmaya zorlar. Peki, bir köpeğin stres altında olduğunu nasıl anlarsınız? Merak ediyorsanız mutlaka bu makaleye bir göz atın!

Günlük yaşamımızın tüm bu faktörleri köpeklerin kendilerini stresli hissetmesine sebep oluyor. Köpeğinizin stres altında olduğunu gösteren bazı işaretleri aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür:

Bir Köpeğin Stres Altında Olduğunu Gösteren İşaretler

İnsanlar gibi köpekler de stresten muzdarip olabilir. Bu gerginlik durumu birkaç farklı nedenden ötürü ortaya çıkabilir ve her bir köpeğin farklı semptomları olmasına rağmen, birkaç genel belirtiyi daha rahat gözlemlemeniz mümkündür.

Köpekler, günlük yaşamları boyunca strese neden olan birçok şey yaşayabilirler. Eğer uzun süren dinlenme süreleri yoksa ve stres faktörleri yoğun olan günler geçiriyorlarsa gerginlikleri artar ve stresle ilgili problemler ortaya çıkmaya başlar.

Köpeklerin bu durumda olmasının en yaygın nedenleri davranışları ile ilgili yüksek taleplerimizdir: Birçok komut, düzeltme ya da örneğin yabancılar, arabalar, bisikletler ya da diğer köpekler gibi gün boyunca onları korkutan şeylerle uğraşmak. Aşırı gürültü, inşaat ya da rutinlerinde ciddi değişiklikler de onları strese sokabilir.

Bu makale de ilginizi çekebilir, mutlaka keşfedin: Köpeklerin Uluma Sebepleri Nelerdir?

1. Bir köpeğin stres altında olduğunu gösteren faktörler: Aşırı havlama

havlayan beyaz köpek

Havlama, özellikle küçük köpeklerde ya da terrier cinslerinde bir köpeğin stres altında olduğunun ilk işaretlerinden biridir. Evden geçen herkese havlaması, evin önünde bir köpekle havlama yarışına girmesi ya da zil çaldığında her seferinde kontrolünü kaybetme, bu işarete bir kaç örnektir.

2. Cildinde alerjiler oluşması

bir deri bir kemik kalmış köpek

Köpeğin derisinde görünen alerjilerin çoğu stres belirtileridir. Kontrol edilemeyen kaşıntı, atopik dermatit ve köpeklerin cildinde, özellikle de koltuk altlarında, karın bölgesinde ve arka bacakların iç kısımlarında ortaya çıkan diğer kızarıklıklar veya sivilceler stresten kaynaklanmaktadır.

3. Sık sık sebebi bilinmez bir şekilde ishal olması

Aynı şekilde, eğer bir köpek veterinerin açıklayamadığı bir şekilde sık sık ishal oluyorsa ya da belirli yiyeceklere karşı toleranssız hale gelerek ishal yaşıyorsa, bunlar köpeğin stres altında olduğunun bir işareti olabilir. Bu aynı zamanda insanlara da olur. Bağırsaklar hassastır ve ağır stres yükü bağırsakların işleyişini etkileyebilir.

4. Bir köpeğin stres altında olduğunu gösteren faktörler: Kötü koku

bir köpeğin stresli olduğuna dair işaretler

Köpeğiniz onları iki ila üç gün önce yıkadıktan sonra bile kötü mü kokuyor? Köpeğinizi ne zaman yıkıyorsunuz? Stres ile etkileşim içinde olan hormonların da biraz kötü kokusu vardır. Köpeğiniz çok gerginse, derisinden kokusunu alabilirsiniz.

Bu koku ıslak köpek kokusuyla karıştırılabilir. Ancak aralarındaki fark, bu kokunun biraz daha kekremsi olmasıdır. Durumun köpeğin hijyeni ile hiçbir ilgisi olmadığı için, köpeğinizi kaç kez yıkadığınız ya da tüylerini kestiğiniz önemli değildir; hayvan stres altında olduğu sürece bu kokuya sahip olacaktır.

5. Konsantrasyon eksikliği

Bu da köpeklerde ve insanlarda ortak olarak görülen bir stres belirtisidir: Bizler güçlü stres seviyelerinde konsantre olamaz ya da öğrenemeyiz. Köpekler için de durum bizde olduğundan daha farklı değildir.

Bu nedenle, köpeğinize interaktif oyuncaklar veriyorsunuz ve hayvan bu oyuncakların en basitlerini bile çözemiyorsa ya da ona bazı komutları öğretmek istiyorsunuz; ancak o dikkatini veremiyorsa, köpeğinizin stresli olduğuna dair bir işarettir.

Köpeğiniz stres altında mı? Bu yazıya da mutlaka göz atın: Stresli ve Korkmuş Köpekleri Sosyalleştirmek için Öneriler

6. Tırmanma

Köpekler çeşitli nedenlerden dolayı bir şeylerin üstüne çıkabilir. Oynarken birbirlerinin üstüne çıkarlar; belki üremek istiyorlardır. Ancak bu davranış çoğu zaman sadece bir stres belirtisidir.

Buna ek olarak, başka bir köpeğin yanı sıra, başka birçok şeyin de üstüne çıkabilirler. Örnek olarak insanların bacakları, koltuk minderleri ya da sandalyelerin ayakları verilebilir.

Kısırlaştırlmış bir erkek ya da dişi köpeğiniz bir şeylerin üzerine çıkıyorsa, genelde size çok stresli olduğunu söylemeye çalışıyordur. Bu aynı zamanda listedeki diğer belirtilerden herhangi biriyle çakışırsa, köpeğiniz etkili bir şekilde strese maruz kalıyor demektir.

7. Tahrip edici davranışlar

Bazı insanlar stresli olduklarında dişlerini gıcırdatırlar. Aynı şey köpekler için de geçerlidir, ancak ağız koruyucu yaptırmak için dişçiye gitmek yerine, evde bulduklarını çiğneyerek streslerini üzerlerinden atmaya çalışırlar. Bu yüzden de minderleri ve battaniyeleri yırtar ya da sandalyelerin bacaklarını kemirirler.

stresli köpeklerin yıkıcı davranışları

Bir şeyleri tahrip etmek köpekler için alışılmış bir davranış değildir ve bir köpeğin stresli olduğunun bir başka işaretidir. Eve gittiğiniz zaman yastıklarınızı parçalara ayrılmış bir şekilde bulursanız, köpeğinizi azarlamak yerine, köpeğin neden bu kadar endişeli olduğunu ve onu değiştirmek için neler yapabileceğinizi kendinize sorun.

Stres istemsiz oluşan bir durumdur. Nasıl ki insanlar çenelerini sıkma ya da tırnaklarını yeme gibi alışkanlıklardan kolay kolay vazgeçemiyorsa, aynı şekilde köpekler de stresliyken insanların bacağına çıkmaya çalışmaktan ya da battaniyeleri parçalamaktan kendilerini alamazlar. Sadece streslerinin kaynağını düzelterek bu davranışlar çözülebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Part, C. E., Kiddie, J. L., Hayes, W. A., Mills, D. S., Neville, R. F., Morton, D. B., & Collins, L. M. (2014). Physiological, physical and behavioural changes in dogs (Canis familiaris) when kennelled: Testing the validity of stress parameters. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2014.05.018


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.