Köpeğinizle Yürüyüş: Yürüyüşleri Geliştirmek için 10 İpucu

Köpeğinizle Yürüyüş: Yürüyüşleri Geliştirmek için 10 İpucu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpek sahibi olmanın en can sıkıcı yönlerinden biri, köpeğinizi hoş ve sakin bir yürüyüşe çıkaramamaktır. Köpeğinizin sürekli tasmasını çekmesi ve komutları dikkate almaması stresli olabilir. Bu nedenle, köpeğinizle yürüyüş deneyiminizi geliştirmek için size 10 faydalı ipucu vereceğiz.

1. Tasma

Köpeğinizin tasması, yürüyüş söz konusu olduğunda olmazsa olmaz bir unsurdur ve köpeğinizle yürüyüş yaparken fark yaratabilir.

Bununla birlikte, boğma tasmalar gibi bazı eğitim tasmaları kullanılmasını önermiyoruz. Bunlar, tasmasını çektiğinde köpeğin boynuna aşırı baskı oluşturur. Uzun vadede, bu tür tasmaları kullanmak daha fazla soruna neden olabilir. Bir köpek tasmasını çekiştirdiğinde bu durum onu yaralayabilir.

mavi tasmalı siyah köpek

2. Bel tasmaları

Bel tasmaları boğma tasmalardan çok daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, köpeğin gövdesine bir miktar baskı uygularlar, ancak boğma tasmaların baskısından çok daha azdır. İyi bir bel tasması, köpeğiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve köpeğinizle yürüyüş deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

3. Köpeğinizle yürüyüş sırasında onu kontrol edin

Köpeğinizi sakince gezdirin ve onu kontrol altına alın. “Hadi gidelim” ya da onları heyecanlandıran diğer ifadeler yürüyüşe başlamak için iyi bir yol değildir. Köpeğiniz yürüyüşlere normal bir disiplinle gitmeli.

4. Özgürlük

Köpeğiniz bağlı olmaktan hoşlanmaz. Köpeğiniz tasmasını çıkarabileceğiniz bir yere kesinlikle bayılacaktır. Köpeğinizi bir köpek parkına, açık bir alana veya tehlikelerden (araba, yol vb.) uzak bir biçimde koşabileceği bir yere götürebilirsiniz. Bu, serbestçe oynamasını ve istediği her yerde dolaşmasını sağlar (elbette sizin gözleminiz altında). Özgürce oynamasına izin vermek güven verici olacak ve gelecek yürüyüşlerde bunu hatırlayacaktır.

5. Ödüller

Ödül mamaları herhangi bir köpeğin eğitimi için anahtardır çünkü onlar sayesinde iyi davranışları pekiştirebilirsiniz. Köpeğinizi yürüyüş sırasında azarlarsanız, köpeğiniz için olumsuz bir deneyim yaratacaksınız.

6. Kimlik

Köpeğinizin üzerinde mevcut telefon numaranızla birlikte bir künye olması çok önemlidir. Ayrıca bir damga veya çip kullanabilirsiniz. Tasmanın kontrolünü kaybederseniz, tasması koparsa veya öngörülmeyen başka bir durum oluşursa, köpeğinizi güvenle eve geri getirebileceğinizi her zaman bilirsiniz. Evcil hayvanınız bir şekilde kaybolursa, bu cihazlar onları bulmanıza yardımcı olabilecek veriler içerir.

7. Tasmayı elinizden kaçırmak

Köpekler birçok yönden çocuklara benzer. Tasmayı elinizden kaçırdıysanız, köpeğiniz muhtemelen kaçar. Bu durumda yapılacak en iyi şey onu takip etmektir. Çığlık atarak koşmayın, çünkü bunun bir oyun olduğunu düşünebilir. Onu takip ederken, sakin bir tempoda takip ettiğinizden emin olun. Köpeğiniz sizi gördüğünde, peşinden koşmayın. Çömelin ve yere oturun. Sakince onu çağırın ve size yaklaşmasını sağlamak için ona bir ödül maması, en sevdiği oyuncağı vb. teklif edin.

8. Tuvaletini yapmak

Köpeğiniz kakasını yaptıktan sonra her zaman arkasından temizlemeniz önemlidir. Bu sadece birkaç saniyenizi alacaktır. Bu, komşularınızla sağlıklı ve temiz bir yaşam ortamı sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca önceki gün bıraktığınız köpek dışkısına basmanızı önlemenize yardımcı olur.

9. Bölgesini işaretlemek

köpeğinizle yürüyüş yapmayı öğrenmek

Bütün köpeklerin bölge içgüdüsü vardır. Bu nedenle, yürüyüş sırasında bölgelerini işaretlemek isterler ve ağaçları koklayarak oralara ne tür köpeklerin gittiğini öğrenmek isterler. Bu nedenle sabırlı olmanız ve bazı şeyleri koklaması ve bölgesini işaretlemesi için izin vermeniz gerekir.

10. Havlamak

Köpeğinizle yürüyüş sırasında diğer köpeklere veya insanlara havlaması rahatsız edici olabilir. Bundan kaçınmak için köpeğinizin dikkatini dağıtmanız gerekir. Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin havlamaya ne zaman başlayacağını fark edebilirsiniz. O anda, köpeğinizin tasmasını hafifce çekip size bakmasını sağlayabilirsiniz. Ona bir ödül maması ya da oyuncak gösterebilir veya en sevdiği oyuna başlayabilirsiniz. Bu onun dikkatini dağıtacak ve sinir bozucu havlamasını engelleyecektir.

Bu ipuçlarını not alın ve köpeğinizle yürüyüş deneyiminizi ne kadar geliştirebileceklerini görün. Hem siz hem de köpeğiniz kesinlikle bundan faydalanacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.