Köpeklerde Karın Ağrısı İşaretleri

Köpeklerdeki karın ağrısının sebebi çok fazla yemekten ya da hayati tehlike taşıyan daha ciddi sebeplerden kaynaklanabilir. Bundan dolayı doğrudan veterinere gitmek önemlidir.
Köpeklerde Karın Ağrısı İşaretleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerdeki karın ağrısı, sebebi öğrenilene kadar insanlarda bir endişe yaratabiliyor. Ancak, karın ağrısı çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

En önemli nokta belirtileri fark edebilmektir. Genel olarak, belirtileri sığ nefes alma, enerji ve iştah kaybıdır. Bu makalede, köpeklerdeki karın ağrısı belirtilerini detaylıca anlatacağız.

Köpeklerde karın ağrısı nedir?

Karın ağrısının birçok sebebi olabilir. Tıpta tekrar eden karın ağrılarına akut abdomen denir.

Genel olarak, iki tür akut abdomen vardır: bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan. Bu gruplarla birlikte farklı birçok karın ağrısı çeşidi vardır: sindirim sistemi, metabolik, muskulosketal, küçük periton boşluğu, üreme sistemi ya da boşaltım sistemiyle ilgili.

Bütün köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gereken nokta, karın ağrısının her zaman tedavi gerektiren başka bir sorunun belirtisi olduğudur.

Köpeğiniz acı çekiyorsa ne yapmalısınız?

Köpeklerde karın ağrısını fark etmek zor olsa da, köpeğinizin davranışındaki en ufak değişikliğe karşı dikkatli olmalısınız. Herhangi bir sebepten dolayı köpeğiniz farklı davranışlarda bulunmaya başlarsa, derhal veterinere götürün. Karın ağrısının altında genelde tedavi gerektiren tümör ya da bir tıkanıklıktan kaynaklı bir durum yatıyor olabilir.

köpeklerde karın ağrısı

Köpeklerde karın ağrısı belirtileri

Köpeğinizi her gün izleyerek, davranış şekillerindeki değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bazı muhtemel uyarı belirtileri şunlardır:

 • Şişkin ve hassas abdomen
 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Sızlanma
 • Nefes almada zorluk veya anormal nefes alma
 • Pozisyon değişikliği; kalçaları havaya dikip omuzlarını yere doğru eğmesi
 • Ayağa kalkmada zorluk ya da uzanırken kıpır kıpır olması, rahat bir pozisyon bulamadıklarının bir göstergesi
 • İshal, dışkıda kan ya da mukus, dehidrasyon
 • Depresyon ya da enerji eksikliği
 • Ateş

Köpeklerde karın ağrısının sebepleri

Köpeğinizin akut abdomenden muzdarip olmasının birçok sebebi olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, temelde iki tür ağrı vardır: bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan. Bu iki kategori içerisinde daha derin sebepler de yatar:

 • Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, emilim bozukluğu, iskemi (organlara ya da vücut bölgelerine yeterli kan gönderilememesi) ve kanser gibi metabolik sorunlar,
 • Üreter travmaları, üretral obstrüksiyon, sistit, peritonit (abdominal enfeksiyon) gibi küçük periton boşluğundaki sorunlar,
 • Mide torsiyonu, pankreatit, gastrit, gastrointestinal tümör, bağırsak enfeksiyonu, kabızlık ya da gastrointestinal tıkanıklık gibi sindirim sistemindeki sorunlar,
 • Prostatit gibi üreme sorunları
 • Abdominal kaslara travma gibi muskuloskeletal sorunlar
 • Sinirsel sorunlar
 • Köpek parvovirüsü, leptospiroz gibi bakteri, parazit ya da virüs enfeksiyonları
köpeğe sarılan doktor

Veterinere randevu almak

Veterinere gittiğinizde gözlemlerinizi doktorla paylaşmanız önemlidir. Son zamanlarda köpeğinizin yediklerini ya da beslenme düzenindeki değişiklikleri anlatabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda farklı yerlere gitti mi ya da köpeğiniz zehirli ya da zararlı kimyasallara maruz kaldı mı onları da paylaşabilirsiniz. Buna ek olarak, yaşamış olabileceği muhtemel yaralanmaları ya da travmaları da söylemeniz gerekir.

Daha sonrasında veteriner idrar ya da kan örneği gerekip gerekmediğine karar verecektir. Ayrıca köpeğinizi fiziksel olarak muayene edecek ve yaralanma ya da çürük gibi fiziksel darbeye karşı inceleyecektir. Akciğerleri ve kalbi de kontrol edecektir.

Gerekirse, daha detaylı bir tanı koyabilmek için röntgen, fluoroskopi ya da smear testi yapabilirler. Sonrasında buna uygun bir tedavi yöntemi seçeceklerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gagnon, D., & Brisson, B. (2013). Predisposing factors for colonic torsion/volvulus in dogs: a retrospective study of six cases (1992–2010). Journal of the American Animal Hospital Association, 49(3), 169-174.
 • Hellyer, P., Rodan, I., Brunt, J., Downing, R., Hagedorn, J. E., Robertson, S. A., & AAHA/AAFP Pain Management Guidelines Task Force Members. (2007). AAHA/AAFP pain management guidelines for dogs and cats. Journal of Feline Medicine & Surgery, 9(6), 466-480.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.