Köpeklerde Yumrular: Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde deri neoplazmaları, 6 yaşın üzerindeki köpeklerde daha sık görülür. Bununla birlikte, farklı nedenleri ve tedavileri olan yumrularla ilgili başka durumlar da vardır.
Köpeklerde Yumrular: Nedenleri ve Tedavisi
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2022

Tüm köpek sahipleri köpeklerinin sağlığı konusunda endişelidir. Köpeklerdeki yumrular, ırk, cinsiyet veya yaştan bağımsız olarak herhangi bir köpekte görülebilecekleri için en sık görülen endişelerden biridir. Pek çok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilirler ve dikkatle tedavi edilmeleri gerekmesine rağmen, mutlaka ciddi değildirler.

İdeal olarak, her zaman nedeni tanımlayabilecek ve uygun bir tedavi önerebilecek bir uzmana danışmalısınız. Bu konuda size rehberlik etmek için, köpeklerimizin derisindeki yumrular, neden ortaya çıktıkları ve onlardan nasıl kurtulunacağı ile ilgili bu makaleyi size sunuyoruz. Kaçırmayın!

Köpeklerde yumrular nelerdir?

Nedene bağlı olarak, yumrular herhangi bir cinste, cinsiyette veya hayvanın vücudunun bir bölümünde görünebilir. Köpeklerde farklı türde yumrular vardır ve hepsi aynı değildir. Boyutları, kıvamları (sert veya yumuşak) ve sayıları (bazen birden fazla göründüğü gibi) değişebilir.

Veteriner hekime mümkün olduğunca fazla bilgi vermek için çok dikkatli olmalı ve evcil hayvanımızda gördüğümüz topakların tüm faktörlerini ve özelliklerini gözlemlemeliyiz.

Köpeklerdeki ana topak türleri arasında, kontrolsüz hücre büyümesinin ürünleri olan kistler, apseler (irin birikmesi) ve neoplazmalarımız vardır.

Kutanöz neoplazmalar, köpeklerdeki tümör süreçlerinin üçte birini oluşturur ve iyi huylu veya kötü huylu olabilir. En sık görülenleri skuamöz hücreli karsinom, lipomlar, mastositomlar ve bazal hücreli tümörlerdir.

Yatakta bir köpek.

Köpeklerde yumru nedenleri

Bu evcil hayvanlardaki yumruların çeşitliliğinin yanı sıra, bunlara neden olan farklı faktörler de vardır. Böylece, aşağıdakilere sahibiz:

  • Darbeler ve yaralar: Bir darbe, kaza, ısırık veya herhangi bir tür yırtılma nedeniyle evcil hayvanınızda şişmiş bir alanın oluşması yaygındır. Bu nedenle bölgede kızarıklık ve hematom oluşabilir ancak bu belirtiler genellikle kısa bir süre sonra kaybolur. Yaralar uygun şekilde tedavi edilmezse, köpeğin derisinde apseler oluşabilir. Kavgaların sonucu olduklarında, bu yumruların sıklıkla meydana geldiği alanlar boyun, yüz ve sırttır.
  • Aşı uygulaması: Bazen, bir aşı veya ilaç uygulandığında, çok yaygın olmasa da topaklar oluşabilir. Enjeksiyon bölgesine göre boyunda veya cidago bölgesinde görülürler. Genellikle kısa bir süre sonra büyük sorunlara yol açmadan kaybolurlar.
  • Yağ bezlerinin tıkanması: Evcil hayvanımızın derisinin yağ bezlerinin tıkanması nedeniyle de bazı topaklar oluşabilir.
  • Hastalıklar: Bazı topaklar, köpekte altta yatan bazı hastalıkların belirtisidir. Enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, lenf düğümlerinde iltihaplanma üretirler. Deri tümörleri, kontrolsüz hücre büyümesinin oluşmasından kaynaklanır. Kanser belirtisi olabileceğinden değerlendirilmeleri gerekir. Topaklara ayrıca alerjiler veya tahriş edici veya toksik maddelere maruz kalma neden olabilir. Ayrıca bazı siğiller, canine papilloma virüsü gibi önemli virüslerin varlığına işaret eder.

Köpeklerde topaklar için tedaviler

Köpeklerde bu yumruları yok etme prosedürleri çeşitlidir. Özellikle, sorunun arkasındaki faktöre bağlıdırlar.

Gördüğümüz gibi, bazı topaklar çok fazla tedavi gerektirmez ve hatta aşılama ve hatta hematom nedeniyle oluşanlarda olduğu gibi kendi başlarına kaybolabilirler. Bununla birlikte, anti-inflamatuar ilaçların uygulanması da gerekli olabilir.

Apseler için genellikle iltihap önleyici tedavi, yumru drenajı, temizlik, dezenfeksiyon ve bakteri üremesini engellemek için antibiyotikler uygulanır. Daha büyük kitlelerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Antibiyotikler ayrıca lenf nodu iltihabında da faydalı olabilir. Bununla birlikte, başka ilaçlar gerektirebilecek diğer patojenler veya yabancı ajanlar söz konusu olabileceğinden durum değerlendirilmelidir.

Bazı tümörler büyük sorunlara neden olmaz. Bununla birlikte, bir uzmanın her vakayı kapsamlı bir şekilde analiz etmesi ve bunun kötü huylu veya iyi huylu bir tümör veya başka bir yumru türü olup olmadığını ayırt etmek için başka testler yapması en iyisidir.

Tüm yumru ve çevresindeki dokuyu çıkarmak için cerrahi yapılabilir. Ek olarak, sorunun daha eksiksiz bir görünümünü elde etmek için daha fazla analiz yapılabilir.

Veterinerde bir kaniş

Daima bir uzmanın görüşüne güvenin

Durum ne olursa olsun, köpeklerdeki yumruların özellikleri ne olursa olsun her zaman veterinerinize danışmalısınız. Bunları fark ettiğiniz anda, zamanında ve kapsamlı bir teşhis koyacak ve tedavi ile ilgili endikasyonlarını takip edecek bir uzmandan randevu almalısınız. Köpeğimizin sağlığı ciddiye alınmalı çünkü mümkün olan en iyi bakımı hak ediyorlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pacheco, M. (2020). Revisión bibliográfica de abscesos cutáneos, etiología, signos clínicos, fisiopatología, diagnóstico y tratamiento convencional y quirúrgico en perros. [Tesis de grado, Universidad Técnica de Machala]. http://repositorio.utmachala.edu.ec/bitstream/48000/16116/1/ECUACA-2020-MV-DE00006.pdf
  • Martínez, J., & García, J. (2021). Neoplasias cutáneas en caninos (Canis lupus familiaris) remitidos al laboratorio División Veterinaria en el periodo 2018-2020. [Tesis de grado, Universidad Nacional Agraria]. https://repositorio.una.edu.ni/4340/1/tnl73m385n.pdf
  • Medina, I., Puicón, V., & Sandoval, N. (2017). Frecuencia de tumores en piel de caninos diagnosticados histopatológicamente en el laboratorio de patología veterinaria de la Universidad Nacional Mayor de San Marcos (1999-2012). Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 28(2), 448-454.
  • Torres, M.; Pino, D.; Zamora, Y., & Matos, R. (2020). Consideraciones actuales sobre las neoplasias cutáneas en la especie canina. Revista de Salud Animal, 42(2), e05.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.