Köpeğinizin Kanser Olabileceğinin 12 İşareti

Ne yazık ki, kanser, kanidlerde oldukça yaygın bir hastalıktır. Hızlı bir teşhis, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebileceğinden, onu hızlı bir şekilde tespit etmeyi öğrenmek önemlidir.
Köpeğinizin Kanser Olabileceğinin 12 İşareti
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Veterinerlik portalı VCA Hospitals’a göre, 4 köpekten 1’i yaşamı boyunca bir tür kanser geliştirir. Kötü huylu neoplazmalar, yaşlı köpeklerin yarısından fazlasının son aşamasında olduğu için köpeklerde ana ölüm nedenlerinden biridir. Köpeğinizin kanser olabileceğini gösteren birçok işaret vardır ve burada size onlardan bahsedeceğiz.

Bu konu sahipleri olarak bizler için ne kadar tatsız olsa da, köpeklerde ve insanlarda kanser görülme oranının çok benzer olduğunu vurgulamak gerekir. Evcil hayvanın vücudundaki kötü huylu bir tümörün erken belirtilerini tespit etmek bizim görevimizdir, çünkü zamanında tedavi hayvan için yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Okumaya devam edin.

Kanser nedir ve köpeklerde kendini nasıl gösterir?

VCA Hospitals’ın belirttiği gibi, “kanser” terimi, belirli hücrelerin aşırı büyümesi ile karakterize edilen bir grup hastalığa karşılık gelir. Başka bir deyişle, bir hücre çizgisi, DNA’sında, normalden daha hızlı büyümesine neden olan ve dokunduğunda ölmeyen, tümör oluşumunu teşvik eden bir genetik mutasyona uğrar.

Tümör, hızla büyüme ve vücudun diğer bölgelerine yayılma yeteneğine sahip olduğunda, kötü huylu veya kanserli olarak kabul edilir. Kanser hücreleri kan veya lenf sistemi yoluyla hayvanın diğer organlarına giderse, metastaz olarak bilinen bir durum olan orijinal dokudan farklı bir dokuda ikincil bir tümörün oluşması olasıdır.

Söylediğimiz gibi, yaşlı köpeklerin %50 kadarında bir tür kanser vardır. Evcil hayvanınızdaki kötü huylu bir neoplazmın belirtilerini tespit etmeyi öğrenin, çünkü tümörler hakkında konuşurken, teşhis hızı belirleyici bir faktördür.

1. Deri altında büyüyen topaklar

Deri altındaki bir kitle her zaman köpeğinizin kanser olduğunun bir işareti olmasa da, her durumda acil veteriner müdahalesi gerektirir. Durum ne olursa olsun, köpeklerdeki topakların çoğunun lipomlar, yani hayvanda iyi huylu ve zararsız yağ büyümeleri olduğuna dikkat edilmelidir.

Bir köpeğin derisindeki topakların yarısından azı doğada kötü huyludur.

Bir köpeğin derisinde bir yumru.

2. Anormal kokular

Köpeğinizin, özellikle de ağız bölgesinde biraz kokması yaygındır. Bununla birlikte, köpeklerde ağız kokusu, özellikle kanama ve ısırma güçlüğü eşlik ediyorsa, ağız kanseri belirtisi olabilir.

3. Anormal deşarj

Köpeklerde kötü kokular ne kadar yaygın olabilirse de, ağızdan, gözlerden, kulaklardan veya makattan kaynaklanan cerahatli akıntılar asla normal değildir. Bu, bazı dokularda kanserli bir tümörün neden olduğu lezyonlardan kaynaklanabilecek bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bu klinik işaret, ciddi bir veteriner acil durumunu ifade eder.

İltihap, hayvanın bağışıklık sisteminin bir enfeksiyonla savaştığının bir göstergesidir.

4. Karın şişkinliği

Uzun süreli karın şişkinliği, köpeğinizin kanser olduğunun en açık işaretlerinden biridir. Peritondaki veya çeşitli organlardaki bir tümör, hayvanın bağırsağının şişmesine neden olan sıvı birikmesine neden olabilir. Neoplazmaların ötesinde, bu klinik belirti aynı zamanda bazı bağırsak problemlerini de gösterir.

5. Açıklanamayan kilo kaybı

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde de açıklanamayan kilo kaybı genellikle kanser veya başka bir sistemik sorunun belirtisidir. Köpeğinizi iyi beslediğiniz halde kaburgalarının daha fazla göründüğünü fark ederseniz hemen veterinere gitmelisiniz. Diyeti yeterli olmayabilir veya ciddi bir rahatsızlığı olabilir.

6. Öksürük

Köpeklerin akciğerlerindeki birincil tümörler çok nadirdir, ancak neredeyse her zaman bir tür hava yolu kanserine yol açarlar. Hayvanın vücudu iyi nefes alabilmek için, bu durumda tümör olan yabancı bir elementi öksürerek atmaya çalıştığından, öksürük bu tür tıbbi durumdaki ilk belirtilerden biridir.

7. Nefes almada zorluk

Köpeklerde nefes almada zorluk, akciğer kanserinin veya vücudun başka bir bölgesindeki tümörün göğüs boşluğunda zararlı etkilere neden olduğunun bir göstergesi olabilir. En şiddetli vakalarda, yeterli oksijen alamama, siyanoz olarak bilinen bir duruma neden olur.

Siyanozda, köpeğin diş etleri gibi bazı dokuları oksijen eksikliğinden dolayı mavimsi olur.

8. Uyuşukluk ve depresyon

Bu, bir köpeğin kanser olabileceğinin ana işaretlerinden biridir, ancak oldukça özneldir. Bu gerçekleşmeden önce köpeğinin ne kadar enerjik olduğunu yalnızca sahibi bilir ve ayrıca köpeklerin nispeten daha hızlı yaşlandığını ve yorgunluğun yalnızca zamanın geçmesiyle ilişkili olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Her durumda, sağlıklı yaşlı bir köpek, daha yavaş ve daha fazla molalı olsa bile, yine de oynamak ve egzersiz yapmak ister. Herhangi bir şey için heyecanlanmıyorsa, yataktan çok az kalkıyorsa veya hareket etmekte zorlanıyorsa, büyük olasılıkla ele alınması gereken bir kas-iskelet sistemi veya sistemi sorunu vardır.

9. Yeme ve yutma güçlüğü

Daha önce de söylediğimiz gibi, iyi ısırmayan ve yutma problemi olan bir köpek ağız veya yemek borusu kanseri olabilir. İkinci tip neoplazma da sıklıkla kusma, disfaji ve pityalizm (aşırı tükürük salgılanması) eşlik eder.

10. Boşaltım davranışlarındaki değişiklikler

“Tuvalete gitme zamanı” ve köpeğin dışkısının kıvamı bize genel sağlığı hakkında çok şey söyler. Örneğin, ishal genellikle gastroenteritin bir göstergesidir, kronik kabızlık ise köpeğin bağırsak sisteminde bir tıkanıklık veya dengesizliğin varlığını gösterir. Ayrıca dışkılarında kan bulunması kansere ve diğer ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

11. Ağrı belirtisi

Bir köpek acı çektiğinde, bunu seslendirebilir ve her zamankinden daha fazla acınası inlemeler çıkarabilir. Aynı zamanda huzursuz, üzgün olacak ve sürekli sizi arayacaktır. Bu noktada daha fazla durmaya gerek yok, çünkü her sahip, evcil hayvanında bir şeylerin yolunda gitmediğini sadece gözlerine bakarak çok iyi anlayacaktır.

12. İyileşmeyen yaralar

Bir köpekte kanser belirtilerinden biri iyileşme problemlerinde görülür. Köpeğinizin aldığı bir yara iyileşmeyebilir veya belirgin bir sebep olmadan yaralar ve morluklar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler, aralarında ünlü ve korkulan löseminin de bulunduğu tipik hematolojik bozukluklardır.

Köpeklerde kanser tedavi edilebilir.

Gördüğünüz gibi, köpeklerde kanser belirtileri çoktur ve çoğu zaman spesifik değildir. Büyük olasılıkla, yukarıda listelenen belirtilerden herhangi biri bir enfeksiyona veya belirli bir akut tıbbi duruma bağlı olabilir. Ancak, her durumda en kötüsünden şüphelenmek ve doğru bir teşhis aramak, sahibinin yükümlülüğüdür. Tümör teşhisi hakkında konuştuğumuzda, her saniye önemlidir ve hayatta kalma şansını arttırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.