Köpeklerde Hamilelik - Beslenme İçin 3 İpucu

Köpeğinizin bakımına ve beslenmesine her daim önem vermelisiniz. Bazı özel durumlar ise, mesela hamilelik gibi, bu konularda daha da büyük bir dikkat gerektirir.
Köpeklerde Hamilelik - Beslenme İçin 3 İpucu
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aileye yeni üyelerin katılması her zaman güzel haber demektir. Köpeklerde hamilelik durumunda uygun bir beslenme sağladığınıza emin olmalısınız ki sonuç da istenildiği kadar mutluluk verici olsun. Bugün Benim Hayvanlarım olarak size birkaç basit ipucu vermek ve rehberlik etmek istiyoruz.

Köpeklerde Hamilelik Nasıldır?

Bir köpeğin gebelik süresi ortalama 2 ay (57-65 gün arası) sürer. Vücutsal, fiziksel ve besinsel ihtiyaçları bu süreç sırasında sürekli olarak değişir. Veterineriniz köpeğinizin hamile olduğunu söyledikten sonra fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, köpeğinizin günlük aktivitesinin düşmesi olacaktır. Köpeğiniz, çoğu zamanını yatarak ve dinlenerek geçirmeye başlayacaktır.

Köpeğin hamile olduğunu gösteren diğer bir semptom da yavaş yavaş artan iştah kaybıdır. Bu tamamen normaldir çünkü fetüs geliştikçe ona yer açmak için mide baskılanır.

Bu durum az önce de söylediğimiz gibi iştah kaybı yaşatır ve ilk mide bulantısı ortaya çıkar. Fakat bu sırada annenin de yavruların da ekstra besinsel desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulamak çok önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey günlük gıda alımını artırmak olmalıdır.

Hamilelik Sırasında Ekstra Gıda

yavrularına bakan anne

Köpeğinizin hamileliği sırasında fazladan enerji desteği hayatidir. Yine de bu dozu ayarlamakta dikkatli olmalısınız çünkü köpeğinizin ilk haftalarda midesi bulanacak ve muhtemelen pek de iştahı olmayacak.

Gıda alımını yaklaşık 5. haftadan sonra giderek artırabilirsiniz. Örneğin, her hafta günlük öğünlerine %5 oranında bir ekleme yapabilirsiniz. Bu, bütün yavruların eşit bir şekilde yeterli besin aldığından emin olmanız için önemlidir. Köpeğiniz kilo alsa da endişelenmeyin çünkü bu hamilelik sürecinde normal bir durumdur.

Hamile Köpeğinizin Beslenmesine Yavru Köpek Maması Ekleyin

köpeklerde hamilelik

Kulağınıza garip gelmiş olabilir fakat yavru köpek maması, hamile bir köpek için çok uygun bir tamamlayıcıdır. Bu mamalar enerji ve protein bombası olarak üretilirler. Temel besin maddelerini diğer mamalara göre daha yüksek oranda içerirler.

3. haftadan itibaren bu mamayı vermeye başlayabilirsiniz. Bu mamayı, günlük beslenmesinin tamamı oluncaya kadar, aşamalı olarak eklemeniz en iyisidir. Ayrıca, yavrular tamamen sütten kesilene kadar bu mamayı vermeye devam edin, böylelikle hepsinin güçlenmesi için gerekli olan besinleri verdiğinizden emin olursunuz.

Köpeklerde Hamilelik – Diğer Faydalı Bilgiler

Köpeğinize bol bol su sağlamanız da çok önemlidir. Hamile bir köpek bu süreçte çok fazla su içmeye yatkın olur. Evde zamanını en çok geçirdiği yerlere birkaç kap temiz su bırakabilirsiniz. Hamileliğin son dönemlerinde hareket etmekte zorlanacağını unutmayın, bu dönemde de suları onun yakınına koyun.

Son olarak, beslenme ve egzersiz birbiri ile bağlantılıdır, bu yüzden orta dereceli bir egzersiz rutini uygulatmalısınız. Bu anne köpek için çok faydalı olacaktır. Tabii ki yüksek yoğunluklu aktivitelerden kaçınmalı ve hamilelik ilerledikçe yürüyüşlerin dozunu azaltmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Verstegen-Onclin, K., & Verstegen, J. (2008). Endocrinology of pregnancy in the dog: a review. Theriogenology70(3), 291-299.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.