Neden Köpeğinizin Enerjisi Eskisi Gibi Değil

Köpeğiniz bazen size anlatamadığı bir problemi yüzünden acı çekiyorsa (zaten bu sebeple düzenli veteriner kontrolü yaptırmalısınız), muhtemelen bu sebeple halsiz hissediyordur.
Neden Köpeğinizin Enerjisi Eskisi Gibi Değil

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2019

Köpeğinize bakıp yavru olduğu zamanları, ortalıkta koşturup hoplamalarını hatırladığınızda içiniz ısınır. Şimdi ise muhtemelen daha sakindir ve zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyordur. Köpeğinizin enerjisi eskisinden daha az ise bunun olası sebeplerine bir göz atalım.

Köpeğinizin enerjisi düşmüşse bunun sebebi…

Bir köpeğin enerjisi düşükse illa ki kötü bir şeyin alameti olması gerekmiyor. Aşağıdakiler en yaygın sebepler:

Artık yavru bir köpek değildir

Köpeğin yavruluk dönemi uzun sürebilir, hatta 1 yaşına geldiğinde bile yavru sayılabilir. Hala çok enerjik olduğu için etrafta koşturur, oynar ve zıplar. Siz de diğer ebeveynler gibi, köpeğinizi büyüse bile küçük bir yavru gibi görmeye devam edebilirsiniz.

Ne yazık ki köpeğiniz belli bir yaşa ulaştığında, çok yaşlanmamış olsa bile, enerjisi düşer. Dışarı çıkıp oyun oynamak istese bile eski enerjisi olmayacaktır. Bu değişimler hayatın bir parçasıdır. Köpeğinizin yaşını yedi ile çarparak insan yaşını az çok çıkarabilirsiniz.

Mevsimler

Mevsimler insanlarda olduğu gibi köpeğinizin de ruh halini etkiler. Bazı köpekler soğuğu bazıları ise sıcağı sever. Ancak, köpekler sıcak havalarda her zaman daha uyuşuk olur, daha fazla uyumak ister ve pek dışarı çıkmak istemeyebilir.

Daha da önemlisi, sıcak havalarda köpeğinizi günün en sıcak vaktinde çıkarmamaya özen gösterin. Günün diğer saatlerinde çıktığınızda da yanınızda her zaman su taşımalısınız. Her şeyden önemlisi de köpeğinizi, havanın daha serin olduğu sabahın erken bir saatinde ya da akşam geç saatte çıkarmaya çalışın.

Depresyon

Bu problem köpeğinizin enerjisi olmadığını fark ettiğinizde düşünebileceğiniz en ciddi potansiyel problemdir. Köpeğinizin hep yattığını, yatağından hiç çıkmadan etrafa bakındığını, dışarı çıkmak ya da oyun oynamak istemediğini ve ona yemek yedirmekte zorlandığınızı fark ettiyseniz muhtemelen depresif olduğu içindir.

köpeğinizin enerjisi düşükse

Yaz mevsimi olmasını ya da köpeğinizin artık bir yavru olmadığı gerçeğini düşünerek umursamazlık da etmeyin; köpeğinizin ne yaşadığını anlamak için veterinere götürün. Umuyoruz ki köpeğinizin hiçbir sorunu yoktur. Ancak, depresyonda ise tedavi ettirmelisiniz.

Hastalık

Başına gelen bir hastalık da köpeğinizin enerjisini düşürebilir. Ciddi bir hastalık olabileceği gibi mide ve bağırsak iltihabı (gastroenterit) gibi basit bir şey de olabilir. Fakat konuşarak derdini anlatamadığı için sürekli yatar ya da bir köşede zaman geçirmeyi bekler.

Her zaman söylediğimiz gibi, köpeğinizin yaşadığı şeyleri fark edebilmek için onu gözlemlemeniz çok önemlidir. Köpeğinizi veterinere götürerek ne yapacağınıza dair yardım alabilirsiniz.

Yaş

Her köpeğin hayatında yaşlandığı ve görüntüsünde, sağlığında büyük değişimler yaşadığı bir zaman olacaktır. Zamanla artrit (kireçlenme) yaşar ya da yürürken veya oynarken canını acıtacak başka bir rahatsızlıktan muzdarip olur. Bu yüzden de eskisi kadar hareket etme isteği duymaz.

yaşlı ve yavru köpek

Yaşlandıkça köpeğin gücü de azalır. Bu yüzden köpeğinizin eski enerjisi yoksa şaşırmayın. Ne sebeple olursa olsun, köpeğinizin hareketsizliği genelde endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Sadece hepimiz gibi o da kendi yaşam döngüsünü yaşıyor. Ancak, davranışlarındaki ya da görünümündeki değişiklikleri fark edebilmek için bir gözünüz hep köpeğinizin üstünde olmalı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.