Köpeğinize Sağlayabileceğiniz Doğal Besinler

Köpeğinize Sağlayabileceğiniz Doğal Besinler

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2019

Ne yersen osundur derler, bu köpekler için de geçerlidir. Bir canlının beslenme düzeni, besin değerleri açısından tam olmalı ve hem içimizin hem dışımızın sağlıklı olabilmesi için gerekli olan her şeyi sağlamalıdır. Piyasada doğal, kimyasal içermeyen mamalar bulunmaktadır ancak köpeğinize tam anlamıyla doğal besinleri nasıl sağlayabilrsiniz?

Köpeğinize Sağlayabileceğiniz Doğal Besinler

Önceki makalelerimizde BARF diyetinin kediler ve köpekler için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Hayvan olsalar da, onların da insanlarla çok benzer bir beslenme diyetini izlediğini unutmamak gerekir. Ancak, bunu yaparken bazı zararlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Tüylü dostlarımız için yararlı olan birçok meyve ve sebze bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken, dostunuz için hangisinin yararlı olduğunu ve hangisinin zararlı olduğunu öğrenmektir. Benim Hayvanlarım olarak, evcil hayvanlarınıza doğal besinler vermeniz gerektiğini savunuyoruz.

doğal besinler yiyen hayvanlar

Hayvanlar için En Doğal Besinler

Tavuk

Çoğu işlenmiş gıdanın ana maddesinde tavuk bulunsa da, hayvanınız için ev yapımı tavuk pişirmeniz, ona ihtiyacı olan proteini sağlayacaktır. Ancak unutmayın, evcil hayvanlarınıza asla çiğ besin vermemelisiniz. Her zaman tuzsuz ve yağsız bir şekilde, pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

sebzeler ve tavuk

Hem kediler hem köpekler, tavuğu çok severler. Ancak, hayvanınıza vermeden önce tavuğun tüm kemiklerini temizleyin. Kemikler yutulduğu zaman hem sindirim sorunlarına neden olabilir hem de köpeğinizin boğazına takılıp onun ölümüne yol açabilir.

Balık

Kedilere verilen bir yiyecek olarak görülse de, köpekler de balık yemekten keyif alırlar. Böylelikle hem protein alırlar hem de vücutları için gerekli olan yağ asitlerini karşılamış olurlar. Tavuklarda yaptığımız gibi, köpeğinizin balığını yağsız ve tuzsuz bir şekilde ve kılçıksız bir halde servis etmelisiniz.

balık kafası yiyen beyaz köpek

Meyve ve pirinç

Soğan ve sarımsak eklemeden hazırlanmış, pirinçli ya da makarnalı sebzeler evcil hayvanınız için faydalı olabilir. Tatlandırmak isterseniz zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Ancak, ne olursa olsun köpeğinize domates içeren soslar ya da yemekler yedirmeyin!

bir kase çilek ve köpek

Elmalar(çekirdeksiz) ve muzlar, kediler ve köpekler için tercih edilebilir. Ancak, köpeğinize üzüm, kuru üzüm, vişne, kuş üzümü ya da avokado vermeyin!

Yoğurt

Herkes kedilerin sütü sevdiğini bilir ama köpekler de sever. Aslına bakarsanız, köpeğiniz sizi yoğurt yerken görürse hemen dibinizde biter ve kasenin dibini diliyle bir süpürmek ister. Köpeğinize sık sık yoğurt vermemelisiniz ancak yoğurt, köpeğiniz için harika bir ödül olabilir ve iştahını açabilir.

yoğurt kabını yalayan köpek

Sebze gibi doğal besinler

Evcil hayvanınız için sağlıklı olan sebzeler vardır ancak hayvanlarınızın diyetinde sebzeler ana malzeme olmamalıdır. Biftek ve balık gibi hayvansal proteinler, bir köpeğin ana besin kaynağı olmalıdır. Ancak sebze ve eti karıştırmak, köpeğinizin patilerini yemesine neden olacaktır!

oturan köpek ve doğal besinler

Tıpkı tavuk ve balık gibi, sebzeler de iyi pişmiş ve yumuşak olmalıdır, böylece köpeğiniz onları çiğnerken ya da sindirirken sorun yaşamaz.

Yer fıstığı

İster inanın ister inanmayın yer fıstıkları evcil hayvanlara verilen en yaygın atıştırmalıklardan bir tanesidir. İçeriğindeki yüksek yağ miktarından dolayı köpeğinize çok sık vermenizi tavsiye etmeyiz. Ancak, yer fıstığını ana malzeme olarak kullanarak ev yapımı bir sürü kurabiye yapabilirsiniz! Evcil hayvanınız için harika bir atıştırmalık olacaktır.

Doğal fıstık ezmesi ve buğday unu ile kolayca kurabiye yapabilirsiniz. Biraz su ekleyin, kurabiyelere istediğiniz şekli verin ve 180 derecede pişirin. Köpeğiniz kurabiyelere bayılacak!

Gördüğünüz gibi, evcil hayvanınıza kimyasallardan ve işlenmiş gıdalardan uzak, daha doğal besinler sağlamak zor değil.

Sonuç olarak, evcil hayvanınıza daha doğal bir diyet sağlamak en iyi seçimdir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.