Köpekler İçin Laminant Zeminin Tehlikeleri

Laminat parkeler köpeklerin kaslarına ve kemiklerine zarar verme riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Dahası, köpekleri toksik maddelere de maruz bırakabilirler. Bilmeniz gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.
Köpekler İçin Laminant Zeminin Tehlikeleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ev sahiplerinin diğer daha geleneksel seçeneklere laminant parkeleri tercih etmelerinin birçok nedeni bulunuyor. Ancak köpekler için laminant zeminin bazı tehlikeleri bulunur. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, bu ürünleri seçmeniz sizin için muhtemelen en uygun maliyetli ve bakımı en kolay opsiyon olacaktır. Bununla birlikte, köpekler açısından laminant zeminin yarattığı tehlikelerin de farkında olmak önemlidir. Sonuçta evcil hayvanınız hayatlarının çoğunu evde ve döşemenizle doğrudan temas halinde geçirecekler.

Kavrama eksikliği: Köpekler için laminant zeminlerin tehlikelerinden bir tanesidir

Laminant parkeler özellikle parlak ve kaygan bir görünüme sahiptir. Bu yüzey özellikle köpeklerin pençeleriyle kavramalarına ve kaymalarına neden olur. Sonuç olarak, köpeklerde çarpma, burkulma, yaralanmalar ve hatta kırıklar meydana gelebilir. Köpekler laminant zemin üzerinde koştuğunda ve yön değiştirmeye çalıştıklarında sırtlarına zarar vermeleri oldukça yaygındır.

Bu bağlamda bu türden zemin döşemeleri özellikle yaşlı köpekler için zararlı olabilmektedir. Yaşlı köpekler için laminant veya ahşap zeminlerde yürümek özellikle zor olabilir. Kontrolden çıktıklarında ürkerler ve bu da onların son derece endişeli hissetmelerine neden olabilir. Yaralanma yaşadıktan sonra kaygan bir zemin üzerinden geçmek için çok isteksiz olabilirler, bu da evin etrafındaki hareketlerini sınırlar.

Kalça displazisi riskinde artış

Yukarıda da belirttiğimiz gibi köpekler genellikle laminant zeminlerden kayıp sırt yaralanmaları yaşarlar. Bu, laminant zeminin tehlikeleri arasındadır. Bu türden yaralanmaları iyileştirmek her zaman tedavi ve özel terapi gerektirir.

köpek displazisi

Kalça displazisine en yatkın olan köpek ırkı Alman Çoban köpekleridir. Kaygan zeminlerde yürümek bu riski artırabilir ve durumlarını daha da kötüle hale getirebilir.

Laminant zeminlere sahip bir evde yaşıyorsanız köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kestiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca zeminlerde ve köpeğinizin pençelerinde meydana gelebilecek nem olasılığından kaçının. Kaymaz halıları zeminin bulunduğu noktalara, özellikle sorunlu bölgelere yerleştirin.

Uçucu organik bileşiklere maruz kalma

Uçucu organik bileşikler (VOC), malzeme eskidikçe salınan ve zamanla ayrışan gazlardır. Formaldehit içeren bileşikler içeren yüzlerce VOC bulunmaktadır. Bu bileşenlerin çoğu vinil, yapıştırıcılar ve verniklerde bulunan yaygın bileşenlerdir.

Bu bileşikler genellikle çeşitli ortak yaşam alanlarında yaygın olarak bulunur. Bunlar boya, temizlik ürünleri ve zemin kaplamaları bileşenlerinden oluşmaktadır. Evet… halılar, ahşaplar ve laminant parkelerin hepsi sağlığınıza ve evcil hayvanlarınıza zarar verebilir.

Laminant parkeler parke gibi görünür. Bununla birlikte, aslında ahşap lifleri ve fotoğrafik ahşap görüntüsü de dahil olmak üzere çeşitli malzeme katmanlarından oluşurlar. Laminat zeminlerde kullanılan yapıştırıcılar ve reçineler genellikle formaldehit bileşen içerir.

Formaldehit bileşene maruz kalmak astım, baş ağrısı, üst solunum problemleri, döküntüler ve hatta kanser gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

maske takan köpek

Laminat parkelere alternatif daha az tehlikeli ürünler nelerdir?

Bu bağlamda muhtemelen tüylü dostunuz için daha güvenli seçenekler olup olmadığını merak ediyorsunuz. Neyse ki, cevabımız evet var. Toksik olmayan birçok döşeme seçeneği bulunuyor. Gerçek parke, cilalı beton ve fayans bu saydıklarımız için en iyi seçeneklerdir. Ayrıca, özel sertifikalı halılara, doğal muşambalara ve işlenmiş ahşap markalarına da göz atabilirsiniz.

Alerjisi olan insanlar ve hayvanlar için toksik olmayan diğer alternatifler arasında bambu, mantar ve geri dönüştürülmüş cam bulunur. Yapıştırıcılarda bulunan VOC’ları en aza indirmek için, VOC içeriği düşük veya su bazlı ürünler seçin.

Ayrıca, vinil ve sentetik halıların yüksek VOC içeriğine sahip olduğunu unutmayın. Bu ürünlerin yerine, yün, sisal ve pamuk gibi doğal lifleri tercih edebilirsiniz.

Peki ya, diğer zemin türleri?

Diğer döşeme malzemeleri nedeniyle ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunları da vardır. Vinil zeminler genellikle ftalat veya ftalat ester içerir. Bu bileşenler plastik hale getirmede sıklıkla kullanılan kimyasal bileşikler ailesindedir. Ana işlevleri sert polimerleri daha esnek hale getirmektir.

Ftalatlar endokrin bozucu gibi hareket edebilir ve tiroid hormon seviyelerini değiştirebilir. Ayrıca obeziteye ve insüline direnç gösterebilirler.

İlginizi çekebilir ...

11 Eylül Saldırılarında Sahibinin Hayatını Kurtaran Rehber Köpek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
11 Eylül Saldırılarında Sahibinin Hayatını Kurtaran Rehber Köpek

Bu yazımızda New York'ta yaşanan 11 Eylül saldırılarında sahibinin hayatını kurtaran rehber köpek hikayesini okuyabilirsiniz. Daha fazlası için tık...  • Coon, R. A., Jones, R. A., Jenkins Jr, L. J., & Siegel, J. (1970). Animal inhalation studies on ammonia, ethylene glycol, formaldehyde, dimethylamine, and ethanol. Toxicology and applied pharmacology, 16(3), 646-655.
  • Montes, P. B., Soberanis, B. L., Fernández, G. O., & Moreno, F. V. (2001). Ftalatos y efectos en la salud. Revista internacional de contaminación ambiental, 17(4), 205-215.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.