Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Her köpek ağrıyı farklı bir şekilde yaşar ve ağrının şiddeti tümörün türüne ve hayvanın vücuduna göre değişir.
Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kanser ağrısı hızla büyür ve çok yoğun seviyelere ulaşır. Bu gerçek, hayvanın yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür ve evcil hayvan sahipleri için de durum gerçekten zor bir hal alır.

Neyse ki veterinerlik, kanser tedavilerinin yan etkilerini teşhis etmek ve kontrol etmek için her geçen gün daha etkili yollar geliştiriyor. Köpeklerde kanser ağrısını nasıl tanıyacağınızı ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Kanser Hastalığı ile İlgili Olan Süreçlerde Yaşanan Ağrı

Kanserojen süreçlerde ağrı genellikle ilerleyicidir. İnsanlarda, hastaların sadece %25’i hastalığın teşhisinden önce ya da teşhis sırasında bir ağrı yaşadığını belirtiyor. Bu sayı, ileri evredeki hastalarda ya da ölümcül (terminal dönemdeki) kanserli hastalarda %90’a yükseliyor.

Ağrının bu evrelerdeki artışı, onkolojik tedavinin farklı aşamalarında meydana gelen ağrı ile açıklanmaktadır. Kanser hastaları genellikle kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi sırasında ya da sonrasında şiddetli akut ağrılar yaşarlar.

Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl Anlaşılır

İnsanlar üzerinde ağrının teşhisi, sınıflandırılması ya da ölçülmesi zordur; ancak köpeklerde bu durum daha da karmaşıktır. Hayvanların kendi dilleri ve kendilerine göre başka davranış kuralları vardır.

Bu nedenle, insanlar hayvanların ne hissettiğini, ne deneyimlediğini ve ne söylemeye çalıştığını her zaman anlayamaz ve doğru şekilde yorumlayamaz.

sahibinin elini yalan köpek
Köpeklerde kanser ağrısı söz konusu olduğunda, insanlarla hayvanlar arasında yapılan karşılaştırmaların her birini göz önünde bulundurmalısınız. Elbette ki, veterinerliğin deneyimlerini, gözlemlerini ve hayvan onkolojisindeki ilerlemelerini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Her köpek ağrıyı farklı bir şekilde yaşar ve ağrının şiddeti tümörün türüne ve hayvanın vücuduna göre değişir. Yaşlı ya da bağışıklık sistemi baskılanmış köpekler genellikle en yoğun ağrı seviyelerini yaşarlar.

Köpeklerde Kanser Ağrısının Başlıca Belirtileri

 • Hayvanın alışmış olduğu günlük düzende görülen bazı davranış değişiklikleri,
 • Yorgunluk, depresyon ya da uyuşukluk,
 • Yürüme, ayağa kalkma ya da uzanma gibi davranışları gerçekleştirirken güçlük çekme,
 • İştah kaybı,
 • Değişen yüz ifadeleri,
 • Köpeğin kendini savunmaya dair davranışlar sergilemesi ya da hayvana dokunulduğu zaman negatif reaksiyon göstermesi,
 • Solunum hızında artış,
 • Homurdanma, ağlama, sızlanma ve diğer benzer sesler,
 • İdrar ve bağırsak hareketlerini kontrol edememe

Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl İyileştirilebilir

Ana tedavi, kanserin ilerlemesini durdurmak ve mümkün olduğunca metastazları önlemekten ibaret olacaktır. Köpek, belirli onkolojik tedaviler (radyoterapi, kemoterapi, cerrahi müdahaleler vb.) görecektir.

muayene edilen köpek

Daha önce de belirtildiği gibi, bu sürekli tekrarlanan aynı tedaviler genellikle hayvanlara çok fazla rahatsızlık verir. Köpeklerde ileri kanser ağrısı tedavisi, hayvanın çektiği bu rahatsızlığın ve ağrıların yoğunluğunu bir ölçüde azaltabilir.

Opioid olmayan analjezikler ve steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, hafif ağrıların tedavisinde ilk tercih olarak kullanılır. Kodein gibi hafif opioid analjezikler, ağrı orta derecede bir yoğunlukta olduğunda uygulanabilir.

Daha ciddi vakalarda, ağrı çok yoğun olduğunda, morfin gibi güçlü opioid analjezikler verilebilir. Bunun yanı sıra, veteriner hekimin her hayvan için uygun tedavi önerebilecek tek profesyonel olduğunu da lütfen aklınızdan çıkarmayınız.

Alternatif Tedavi ve Ek Olarak Uygulayabileceğiniz Bakımlar

Köpeklerde kanser ağrısını hafifletmek ve hayvanların yaşam kalitesini iyileştirmek için birçok farmasötik olmayan yöntem mevcuttur. Ancak elbette ki, bu yöntemler ağrı kesicilerin yerini tutamaz.

Bu bahsettiğimiz alternatif tedaviler arasında akupunktur, aromaterapi, reiki, masaj ve rahatlama tekniklerine bir göz atabilirsiniz. Ayrıca, hayvana daha fazla konfor sağlamak için bazı nesneler ve aksesuarlar da kullanmanız gerekir.

Örnek olarak rahat bir yatak, masaj cihazları, kompresler, termal yastıklar vb. gibi bazı nesneler verilebilir. Besin takviyeleriyle tamamlayabileceğiniz iyi bir beslenme düzeni, hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirmek için olmazsa olmazdır.

köpek ve sahibi sarılmak

En önemlisi ise; hayvanın sizden göreceği sevgi ve özveri, köpeklerde kanser ağrısını hafifletmek ve hayvanın iyileşmesini sağlamak için temel unsurlardır.

Ağrıyı Azaltma: Nörotoksin Saporin ile Yapılan Deneyler

Son çalışmalar, nörotoksin saporinin köpeklerde kanser ağrısını kontrol altına almak konusunda olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmalardaki amaç, bu maddenin kemik kanseri olan bir köpeğin sinir sistemleri üzerindeki etkisini analiz etmekti.

Deneyler ABD Veteriner Fakültesi’nde yapıldı. Labrador, Golden Retriever, Rottweiler ve Alman Çoban köpeği gibi 70’ten fazla karma ve safkan köpek araştırmaya katıldı.

Çalışmalara katılan köpeklerin yarısı standart veterinerlik bakımını tamamlamak için nörotoksin P-saporin (SP-SAP) enjeksiyonlarını aldı. Bu sırada köpeklerin diğer yarısı ise sadece standart veterinerlik bakımı alan bir kontrol grubu olarak tedaviye devam etti.

Bu maddenin olduğu ilaçların enjekte edildiği köpekler sadece altı hafta sonra tedaviye olumlu tepki verdiler. Bu hayvanlar, kontrol grubunda yaşanan normal ağrı şiddetinin %5 ila 10’unu geçmediler. Aynı şekilde, köpekler daha iyi bir ruh halindeydi ve topallamaları da gözle görülür bir şekilde daha da iyiye gitmişti.

Bu sonuçlar aynı zamanda beşeri tedavi kullanımı için de bize parlak bir gelecek sunuyor. Bu nedenle, köpeklerde kanser ağrısı ile başa çıkmak konusunda uygulanan bu yeni yöntem insanlarda da etkili olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Yazbek, K. V. B., & Fantoni, D. T. (2005). Validity of a health-related quality-of-life scale for dogs with signs of pain secondary to cancer. Journal of the American Veterinary Medical Association226, 1354–1358. https://doi.org/10.2460/javma.2005.226.1354
 • Fan, T. M. (2014, September 1). Pain management in veterinary patients with cancer. The Veterinary Clinics of North America. Small Animal Practice. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2014.05.005
 • Brown, D. C., Boston, R., Coyne, J. C., & Farrar, J. T. (2009). A novel approach to the use of animals in studies of pain: Validation of the canine brief pain inventory in canine bone cancer. Pain Medicine10(1), 133–142. https://doi.org/10.1111/j.1526-4637.2008.00513.x
 • Hayashida, K. I. (2013, November). Substance p-saporin for bone cancer pain in dogs can man’s best friend solve the lost in translation problem in analgesic development? Anesthesiology119(5), 999–1000. https://doi.org/10.1097/ALN.0b013e3182a951a2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.