En Yaygın Evcil Hayvan Kazaları

Evcil hayvanların başına gelen en yaygın kazaların genel nedeni, ihmal ve bilgisizliktir. Bu kazaları nasıl önleyeceğinizi öğrenerek evcil hayvanlarınızı güvende tutabilirsiniz.
En Yaygın Evcil Hayvan Kazaları

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2019

Evde bir evcil hayvanınız olması aslında aynen bir bebeğiniz olması gibidir. Evcil hayvanlarınızın da neredeyse her şey için sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Ancak, bazen gösterdiğimiz tüm özene ve aldığımız tüm önlemlere rağmen çeşitli evcil hayvan kazaları olabilir. Bu kazalardan bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Bu yazımızda size bu kazalardan ve onları önlemek için nasıl önlemler alabileceğinizden bahsedeceğiz.

En Yaygın Evcil Hayvan Kazaları

Bir evcil hayvan sahibi olmak, onu beslemek ve ona yaşayacak bir yer vermekten çok daha fazlasıdır. Evcil hayvanlarımızın duygusal, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılayıp, onları başlarına gelebilecek şeylere karşı korumalıyız.

Evcil hayvan kazalarının ana nedeni bilgi veya önlem eksikliğidir. Bu yüzden, sizlerle üzerinde kafa yorup gerekli önlemleri alabilmeniz için bu kazaların bir listesini paylaşacağız.

Zehirlenme

En yaygın görülen evcil hayvan kazası zehirlenmedir. Bazen ailenin yeni bir üyesi olduğu unutulup, ortalıkta yutması durumunda onun için çok zararlı olacak temizlik malzemeleri bırakılabilir.

kusan köpek

Peki, evcil hayvanınız kimyasal bir şeyler yutarsa ne yapmalısınız? Çoğu uzman bu durumda ilk yapılması gereken şeyin, hayvanın kusturulması olduğunu söylüyor. Ancak her zaman yapılabilecek en iyi şey bu değildir. Bu durumda evcil hayvanınızı kusturmanız gerekip gerekmediği, yuttuğu kimyasala bağlıdır. Bazı kimyasallar, kusması durumunda hayvanın boğazını, yemek borusunu veya ses tellerini ikinci bir sefer yakabilir.

Evinizdeki ve evcil hayvanınızla birlikte en çok vakit geçirdiğiniz diğer yerlerdeki ilk yardım kutularınızda mutlaka aktif kömür bulundurmalısınız. Bu sayede, evcil hayvanınızın toksik bir madde yuttuğunu fark ettiğiniz anda, aktif kömür ile duruma müdahale edebilirsiniz.

Bu, sadece veterinere gidene kadar size biraz zaman kazandıracaktır. Eğer evcil hayvanınız toksik bir madde yuttu veya temas ettiyse, mutlaka onu veterinere götürmelisiniz.

Düşme ve Çarpmalar

Başka bir yaygın rastlanan kaza türü ise, yüksek yerlerden düşme ve araba çarpmasıdır. Bunlardan biri başınıza gelirse, kesinlikle buna mecbur olmadığınız sürece evcil hayvanınızı hareket ettirmeyin. Derhal veterinerinize haber verin.

Eğer evcil hayvanınızı veterinere araba ile götürüyorsanız, yol boyunca onu tutması ve hareket etmesini engellemesi için yanınıza birini alın. Ayrıca, evcil hayvanınızın daha rahat nefes alabilmesi için, camları aralayın.

ilk yardım yapan kadın

Kablolar

Aynen bebekler için yaptığımız gibi, evcil hayvanlar için de prizlere koruma takmalı ve kabloları ortalıkta bırakmamalıyız. Evcil hayvan ölümüne yol açan en yaygın kazalardan bir başkası da elektrik çarpmasıdır.

kablo ısıran köpek

Yaralar, Sokmalar ve Isırılmalar

Evcil hayvanlarımız bazen sokaklarda gezinirler ve bu yüzden parazitlere, başka köpeklerin ısırmasına veya meraktan girdikleri yerlerde başlarına gelebilecek yaralanmalara maruz kalabilirler.

Böyle bir durumda veterinere gitmeden önce yapabileceğiniz en iyi müdahale, bölgeyi tıraşlayıp, temizleyip oksijenli su veya betadin ile dezenfekte etmektir. Betadini gazlı bez veya pamuklu çubuk ile uygulayabilirsiniz.

patisi sarılan köpek

Kırık ve Çatlaklar

Kırık ve çıkıklar, çok sık rastlanan evcil hayvan kazalarından biri olmasa da bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Evcil hayvanınız yüksek bir yerden düşebilir veya çit gibi bir şeylere sıkışabilir. Hatta bir kedi veya sincap kovalarken ağaca bile çarpabilir.

Bu durumlarda, tüylü dostunuzu elinizden geldiğince hareketsiz tutmanız çok önemlidir. Ardından mümkün olduğunca çabuk bir şekilde evcil hayvanınızı; gerekli müdahaleyi yapıp, bölgeyi sabitlemesi için veterinere götürmelisiniz.

bacağı sargılı köpek

Gıda Zehirlenmesi

Köpeklerin gördükleri her şeyi, ellerine geçen ilk fırsatta yalayıp yuttuğunu biliyoruz. Bu, bir süredir dışarıda duran bir yiyecek de olabilir. Bu yiyecekler insanlar için toksik olmasa da evcil hayvanınız için toksik olabilir ve onlara ciddi zarar verebilirler. Gastroenterit, yiyecek zehirlenmesinin en yaygın sonuçlarından birisidir ve mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

çikolata yalayan köpek

Evcil hayvanınızın erişebileceği yerlerde ona zararlı olabilecek yiyecekler olmadığından emin olun. Ayrıca, çöp kutuları gibi bu tarz yiyeceklerin olabileceği yerlere erişimini kontrol altında tutmak için ekstra dikkat gösterin.

Çok panik olmanıza gerek yok, tüm bu evcil hayvan kazalarının, hızlı davranıldığında çözümleri mevcuttur. Her şey yolunda gibi görünse de, bu tarz bir kaza yaşadıktan sonra mutlaka veterinere gidin.

Hayvanlar acıya bizden daha çok katlanabilirler ve nadiren acıdan dolayı şikayet ederler ancak, evcil hayvanınızın davranışlarına dikkat ederseniz rahatsızlıklarını kolayca fark edebilirsiniz; özellikle de tüylü dostunuzu iyi tanıyorsanız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.