Köpek Isırıkları ve Yapılması Gerekenler

Bu ilgi çekici makalemizde köpek ısırıkları ve böyle bir durumla karşılaşıldığında neler yapılması gerektiği konusunda bilmeniz gerekenleri keşfedeceksiniz.
Köpek Isırıkları ve Yapılması Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek ısırığı istatistikleri, iki önemli ve amaca uygun bilgiyi gösterir. Birincisi; köpek ısırıklarının neredeyse üçte ikisi evde yaşayan evcil hayvanlar tarafından gerçekleştirilir. İkincisi ise kurbanların çoğu çocuklardır.

Köpekler arkadaş canlısı ve destek veren hayvanlardır; ancak zaman zaman bir sebepten dolayı saldırıda bulunabilirler. Yine de bu, onların mizacının değiştiği anlamına gelmez. Bazı durumlarda ısırma içgüdüleri, sahiplerine duyduğu sevgiden daha ağır basar.

Köpek ısırıkları, tanımadığınız bir köpek tarafından gerçekleştirilirse daha tehlikelidir. Böyle bir durumda hayvanın sağlık durumunu belirlemek zor olacaktır ve siz de çok dikkatli olmalısınız.

Köpeklerin ısırmasını nasıl önleriz

Çok geç olmadan önce bazı temel önlemleri hesaba katmalısınız. Bunlardan bazıları şunlardır:

Köpek ısırıklarına karşı neler yapılmalıdır?
  • Evcil hayvan olarak seçtiğiniz köpek türünün karakteristik özelliklerini bilmeniz önemlidir. Her cinsin ve her köpeğin kendine has mizacı vardır. Bazıları saldırmaya daha yatkın olur.
  • Çocuklara hayvanlara karşı saygılı olmanın temellerini öğretmeniz oldukça yararlıdır.
  • Çocuğunuzu bir köpekle tek başına bırakmanız önerilmez, özellikle de hayvanı tanımıyorsanız.
  • Yemek yiyen ya da yavrularıyla birlikte duran dişi bir köpeğe yaklaşırken çok dikkatli olmalısınız.
  • Tanımadığınız bir köpeğe dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız; asla ani bir şekilde değil.
  • Köpek vücut diline aşina bir hale gelmeniz önemlidir. Eğer bu dili bilmiyorsanız tanımadığınız köpeklerden uzak durmanız sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Uzmanlar, köpek sahiplerine köpeklerinin yemek yemesi için sabit bir alanın olması gerektiğini tavsiye ediyor. O yer oldukça uzak olmalı. Köpeğiniz yemeğini yerken yanından geçen insanlar olursa bu onu gergin ve saldırgan kılabilir.

Birileri tanımadıkları bir köpek tarafından saldırıya uğrarsa en iyi seçenek sakinliğinizi korumaktır. Daha sonra yavaşça uzaklaşmaya çalışın. Köpeğe dik dik bakmamalısınız çünkü o bunu bir tehdit olarak algılayacaktır.

Küçük köpek ısırıkları

Genellikle köpek ısırıkları küçüktür. Böyle bir durumda bu sorunla evde başa çıkmanız mümkündür. Yapmanız gereken ilk şey yaranın derin olup olmadığını kontrol etmektir.

Şiddetli bir kanama yoksa yaranın bir süre kanamasına izin vermelisiniz. Bu, cilt üzerinde olabilecek bazı bakterilerden arınmasına yardımcı olacaktır. Kanamanın durmasına yardımcı olmak için yaraya baskı uygulamak kesinlikle uygundur.

Daha sonra yarayı 5 dakika boyunca sıcak su ile, ardından bir 5 dakika daha soğuk su ile yıkayın. Anti bakteriyel sabun kullanmanız önerilir. Sonrasında yarayı bir gazlı bez ya da bir havlu kağıt ile kurulayın. Bakteri ya da diğer kirlilikleri üzerinde bulundurabileceğinden normal havlularınızı kullanmayın.

Uygulanacak diğer adım, antibiyotik bir merhem kullanmanız ve yarayı steril bir pansuman ile kapatmanızdır. Bandaj, zarar görmüş bölgeyi tamamen kapatmalıdır. Bandajı ne çok gevşek tutmalı ne de siz yaranın üstünde rahatsızlık veren bir baskı uygulamalısınız.

Yarayı tekrardan anti bakteriyel bir sabun ile yıkamalısınız. Ondan sonra pansumanı değiştirmeniz gerekir. Genellikle hidrojen peroksit cildi kuruttuğundan kullanmanız önerilmez.

Daha ciddi yaralanmalar ve komplikasyonlar

Yaranın derin olduğunu görürseniz hemen bir doktora gitmeniz tavsiye edilir. Kanama şiddetliyse bunun özellikle acilen gerçekleştirilmesi gerekir.

Köpek ısırıkları ve yapılması gerekenler

Köpeğe kuduz aşısı vurulup vurulmadığını kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Köpeği tanımıyorsanız on gün boyunca onun izini sürün. O zamandan sonra hala hayattaysa o köpeğin kuduz olma olasılığı az demektir.

Köpeğin sağlık durumunun belirlenmesinin imkansız olduğu durumlarda hemen acilin yolunu tutun. Kuduz, derhal tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilen ciddi bir hastalıktır.

Yara, şişme ya da kızarma gibi belirtiler gösterirse her durumda en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Bu durum, kanama 10 ila 15 dakika içerisinde durmazsa da geçerlidir.

Doktorunuz herhangi bir komplikasyonu önlemek için antibiyotik yazması çok olasıdır. Dozaja gelince doktorunuzun talimatlarına harfi harfiyen uymanız önemlidir.

Ana resim Viv Lynch’in izniyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.